Dostupné umění - rozhovor s Laurence Muller, majitelkou Malerifabrikken

Malerifabrikken-2 (1)

„Malerifabrikken“ to je název, který by se dal přeložit jako „Továrna na obrazy“. Neodporují si vzájemně pojmy továrna a umění?
V tomto případě se nám podařilo vytvořit nemožné (smích). Nabízíme obrazy, které vytváří několik umělců a proto je každé dílo jiné, ale motivy, které se na nich objevují, jsou vždy stejné.

Jak jste přišla na tuto myšlenku?
Myšlenka vzešla z běžné frustrace. V Dánsku je umění velmi drahé, převážně, když obrazy nakupujete v galeriích. Chtěli jsme to změnit, vytvořit dostupné umění; kolekce, které budou nabízené v běžném katalogovém prodeji; které bude trochu jako nakopírované, ale které si bude zachovávat to co je nejdůležitější – unikátní charakter i to, že byly vytvořené rukou pravého umělce.

DE17LRK01-133_2

A co na to říkají umělci? Nemají problém s tím, že je jejich dílo vytvořené ve více než v jedné kopii?
Ne, pořád tvoří samostatně a prodávají svoje individuální díla v galeriích. Jedině, když pracují pro nás, tak jejich obrazy musí být upravené tak, aby vyhovovaly většině. Je to stejné jako u kolekcí známých, módních designerů a stylistů, kteří připravují kolekce pro internetové obchody. Karl Lagerfeld a Versace vytvořili kolekce pro H&M a díky tomu spousta žen, poprvé v životě, měla šanci zakoupit si oblečení od těchto světoznámých tvůrců.

Mají umělci nějakou volnost při výběru tématu? Nebo studujete trendy a určujete jim směr?
Máme uměleckého ředitele – umělkyni, která je zodpovědná za styl, kolekce a aktuální katalog obrazů. Naším cílem je také to, aby lidé, kteří nerozumí umění, měli jistotu, že kupují kvalitní obraz. Pokud chceme realizovat náš plán, musíme si dávat pozor na to, co je v dané době módní. Malerifarikken má být garance dobrého malířství.

DE17LRK01-120_1

Co když chce autor vytvořit svůj obraz?
Pokud chce umělec vytvořit dílo, které se má objevit v katalogu, tak má samozřejmě také možnost. Každý umělec ví, kdy připravujeme novou kolekci. Nahlásí nám projekty, poté společně projdeme přes proces akceptace, porovnáme naše očekávání, probereme témata děl i jestli je naše vize společná a obraz přidáme do katalogu.

Může každý umělec malovat pro Maleriefabrikken?
Ne. Zveme ke spolupráci umělce, kteří pasují do našeho stylu. Hledáme nové talenty i nové osobnosti. Mladým umělcům také zajišťujeme patronát a prezentujeme jejich díla široké veřejnosti. Ale také si stanovujeme podmínky, není to jenom o umění ale i o každodenní, systematické práci. Ne každému umělci to vyhovuje (smích).

freja-painting-1

Takže je to trochu jako továrna?
Ano, jsme továrna, jsme manufaktura. Ale také velmi specifická galerie. Každý den do našeho studia chodí umělci, aby podepsali smlouvu.

Co to znamená „do studia“?
Máme halu o rozměru pěti tisíc metrů čtverečních, kde najdete vše, co je potřeba k malování: barvy, štětce, plátna a rámy… Tyto prostory jsou dostupné našim umělcům. Ale jsme velmi flexibilní, někteří malíři pracují z domova a jednou v týdnu od nich vybíráme díla, které pro nás vytvořili.

Malerifabrikken-6

Kolik bylo nejvíce obrazů na jedno téma?
Některé obrazy, například ten se slonem, jsou v kolekci již od založení Malerifabrikken, ale během patnácti let slon prošel evolucí. Na začátku byl postaven na neutrálních odstínech, ale teď má o mnoho více barev, které se slony nemají nic společného (smích). Pokaždé když ho umělec maluje, tak ho dělá vždy od začátku a trochu jinak. Garantujeme, že nikdy nevznikli dva stejní sloni! A na tomto je postavená vlastně celá idea. Nikdy nebudou dva na 100% stejné obrazy. A to, jak dlouho se bude obraz prodávat, to záleží čistě na klientech, nelimitujeme nejlepší díla.

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline