Bydlení jako ve Stockholmu

Švédové jsou specialisté na minimalistické a praktické interiéry. Obytný prostor dokáží využít do posledního centimetru, v místnostech se nebrání multifunkčnosti a mají přímo geniální cit pro vymýšlení nového použití u stávajícího bytového zařízení. Nebojí se míchat interiérové styly, a přesto všechno se jim daří udržet svůj vlastní skandinávský styl. Seznámíme vás se švédským pojetím bydlení.

0042580.jpg

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha je základním a typickým prvkem skandinávského stylu. Může být v přírodním odstínu, bělená nebo natřena na bílo. Světlá podlahová plocha zesvětlí a prozáří bytový interiér.

Kuchyňský ostrůvek

Spojení kuchyně s obývacím pokojem je příznačné pro moderní bytové interiéry. V takovém aranžmá je kuchyňský ostrůvek nejenom pomocníkem během přípravy jídla, ale má zcela novou roli, protože se jedná o dělicí prvek bytového prostoru.

Taburety

Taburety slouží k sezení, ale skandinávský styl je vnímá jako multifunkční nábytek. Lze je používat jako malé konferenční stolky, podnožky, odkládací stolky nebo podstavce pod stojaté lampy.

Obývací pokoj na koberci

Multifunkčnost prostoru způsobuje, že se ho snažíme neformálně vymezit. Jedním ze způsobů je koberec, který nám opticky vymezuje obývací části místnosti. Stojíme-li na koberci, jsme v obývacím pokoji.

Polštáře

Vzorované polštáře jsou hlavním prvkem, který určuje barevnost v bytovém interiéru. Zároveň také mají schopnost okamžitě změnit vzhled místnosti tím, že pouze vyměníme povlaky na polštářích. Je proto vhodné si pořídit několik sad a měnit je v závislosti na ročním období, náladě a počasí.

Otevřené police

Všechny dekorační předměty musí mít své místo. Ideálním řešením jsou jednoduché police. Vyžadují sice častější úklid než uzavřené skříňky, ale působí v bytovém interiéru mnohem útulnějším dojmem.

Mimoúrovňové řešení

Ne každý bytový interiér je vhodný k mezipatrovému uspořádání, ale v každém bytě lze umístit patrovou postel. Je to způsob na vyřešení nedostatku prostoru (tzv. „natažení“ prostoru), které nelze provést horizontálně, ale povede se mnohdy vertikálně.

Stylový mix

Stůl stlučený z prken a židle od světově uznávaného projektanta (židle „Panton” dle návrhu slavného nábytkového designéra Vernera Pantona). To je nejenom módní, ale také velmi praktické řešení. Lze dohromady spojovat nábytek v mnoha různých stylech a poměrech – pět bílých židlí s jednou červenou. Čtyři stylové a dvě moderní, nebo dokonce i každou jinou.

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline