Průvodce světem matrací

Jestliže již nechcete spát jako princezna na hrášku, je nejvyšší čas porozhlédnout se po matraci, na níž si odpočnete lépe než na dvaceti prachových peřinách, o kterých psal Andersen. Dopřejte si spánek vpravdě pohádkový!

westwing-przewodnik-po-materacach-wybieramy

Příliš měkká? Příliš tvrdá? Nepohodlná? Nahlédněte do našeho průvodce a vyberte si tu pravou matraci právě pro vás. Prozradíme vám, co je třeba vzít v úvahu, chcete-li udělat vše pro zdravý a spokojený spánek.

 

image-(9)

 

Bonelové matrace

 1. Název tohoto typu matrací je odvozen od klasických bonelových pružin, které mají tvar přesýpacích hodin.
 2. Bonelové pružiny jsou z obou stran zajištěny ochrannou vrstvou z mořské trávy, koňské žíně, kokosového vlákna či filcovou vložkou. Díky této vrstvě pružiny při ležení netlačí.
 3. Materiál použitý na ochrannou vrstvu má vliv na tvrdost matrace – ty s kokosovými vlákny budou nejtvrdší.
 4. Pro koho se hodí? Nejlépe pro osoby, které spí samy, a pro odrostlejší děti.

 

kieszonki-bonelowe

Taštičkové matrace

 1. Konstrukce taštičkových matrací je, stejně jako v případě matrací bonelových, založena na pružinách, avšak s tím rozdílem, že pružiny nejsou vzájemně spojeny. Naopak, každá z nich je umístěna v samostatné taštičce z polypropylenové tkaniny.
 2. Taštičkové matrace bývají často rozděleny do několika zón o různé pružnosti, které jsou rozvrženy tak, aby při spaní skýtaly páteři ideální podporu.
 3. Díky využití taštiček pracují pružiny velice tiše, takže spícího nebude při změně pozice rušit nepříjemný zvuk.
 4. Pro koho se hodí? Taštičkové matrace jsou ideální volbou pro páry. Ocení je však také osoby o vyšší tělesné váze.

 

Latexové matrace

 1. Jádro této matrace je vyrobeno z přírodního či syntetického latexu.
 2. Na povrchu jádra nalezneme otvory, které zajišťují skvělou bodovou elasticitu matrace.
 3. Jednou z hlavních předností latexových matrací je kopírovaní tvaru těla spícího.
 4. Pro koho se hodí? Latexové matrace jsou vysoce prodyšné, a tudíž si je rády vybírají osoby, které se v noci potí.

 

lateks-pianka

 

Pěnové matrace

 1. Pěnové matrace jsou vhodným řešením pro osoby, které od matrace očekávají, že se skvěle přizpůsobí tvaru jejich těla.
 2. Z tzv. líné pěny se vyrábějí termoplastické matrace, které měknou pod vlivem teploty lidského těla a jen velmi zvolna se vracejí do původního tvaru. Tento materiál podporuje krevní oběh a proudění lymfy.
 3. Vysoce elastická pěna, studená, se kromě vysoké pružnosti a tvarové stálosti vyznačuje také dlouhou životností. Studená pěna se skládá z otevřených buněk, které umožňují cirkulaci vzduchu a odvod přebytečného tepla.
 4. Pro koho se hodí? Termoplastické i vysoce elastické matrace zajišťují maximální pohodlí. Ty ze studené pěny vám budou rozhodně déle sloužit.

 

image-(6)

V případě pěnových matrací má klient možnost zvolit kombinaci pěn o různé tvrdosti tak, aby své páteři i celému tělu zajistil optimální podporu během spánku.

 

Stupně tvrdosti matrací

image-(7) (1)

Při koupi matrace je vaše váha zásadní pro určení správné matrace. Lidé o nižší tělesné hmotnosti by měli zvolit pružnou matraci, která zajistí vhodné rozložení váhy. Naopak osoby o vyšší váze by měly vybírat z tvrdších matrací.

 

Důležitým kritériem při volbě matrace je její tvrdost. Kromě pokynů výrobce bychom ale měli vzít v potaz také své návyky. Pokud často spíte na boku, matrace by neměla být příliš tvrdá, aby netlačila do rukou a ramenou. Pakliže spíte na zádech, zvolte matraci tvrdší, abyste se do ní nepropadali. Pro příznivce spaní na břiše pak bude nejlepší matrace o střední tvrdosti.

 Fotografie: Shutterstock/ Fotolia / Westwing

 

Monika Alberovska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline