„Design ve velkém městě”

Byt brazilské projektantky Mayry Navarrové je nejenom příkladem vytříbeného stylu, ale i důkazem toho, že interiér lze zařídit tak, aby kultivoval duši. Ideální je, když je propojen s příběhem majitelů, jako je tomu v tomto případě.

Její byt, nacházející se v jedné z jižních čtvrtí Sao Paula, má necelých 60 m2, ale je přeplněn magickým kouzlem zajímavých předmětů. Pokud vám Mayra Navarrová řekne „pohodlně se posaďte“, tak se určitě budete cítit jako doma.

Fotografování, interiérové dekorace, grafické návrhy, projektování nábytku a užitných předmětů, výroba reklamních spotů – zdá se, že je toho přespříliš pro jednoho člověka, ale Mayra je v každém z těchto uměleckých oborů špičkou. Jedenáct let pracovala jako stylistka pro magazín „Casa Claudia”. Dnes pracuje na volné noze pro mnoho novin, mezi jinými pro „Trappo Bazar”. Spolupracuje také s designovou značkou Aldi Flosi. Má 33 let a velmi dobré vzdělání v oboru projektování. Je absolventkou fakulty průmyslového designu na univerzitě Belas Artes a postgraduálního studia dějin umění na FAAP v Sao Paulo. Bez projektování si neumí představit život a tvrdí, že design nosí ve svém srdci.

1

Prostor je v souladu se stylem a estetickým cítěním majitelky bytu. V každém detailu se zde odráží duše majitelky. Mayra zdědila talent po svém otci, Décio Navarrovi, který byl známým architektem. Byl to právě on, kdo našel pro svou dceru tento byt. „Projekt bytu je naším společným dílem” – říká umělkyně.

2-do-przykadrowania-na-sto_ł-i-lampe_-nad-stołem

Všechny drobné detaily jsou nesmírně důležité. Svůj význam má nejen dekorace ve tvaru hmyzu, který se usadil na svítidle v kuchyni, ale také dřevěná zvířátka, která hlídají knihy. Právě takové předměty propůjčují interiéru neopakovatelné kouzlo a osobitou atmosféru.

3
4

Tento toaletní stolek, který je zároveň i nejstarším kusem nábytku v bytě, je srdeční záležitost majitelky. Když jej uviděla poprvé, oznámila původnímu majiteli bytu, že bez tohoto toaletního stolku byt v žádném případě nekoupí. Ten souhlasil, a tak se toaletní stolek stal inventářem, který změnil majitele spolu s celým bytem. Nebylo to však tak jednoduché. Objevily se určité komplikace s rozměrem. Šířka stolku – 2,15 m – byla příliš velká pro nové uspořádání prostoru. Bylo nutno provést „plastickou operaci” a rozdělit stolek na dvě části. Některé šuplíky majitelka natřela dvojbarevně (nejmodernější kombinace barev veletrhu 2014 v Milánu). Aby byl toaletní stolek dostatečně viditelný, do projektu se muselo navrhnout zhotovení dělicí příčky. Během renovace se bohužel rozbilo starožitné zrcadlo. Mayra se tím však nenechala odradit a okamžitě začala pátrat po náhradě. Podařilo se jí sehnat téměř stejné zrcadlo ve stylu vintage (s tloušťkou sedmi milimetrů) a vše opět vypadalo jako originál.

5

Mayra si uvědomuje význam památek a má k nim obzvlášť sentimentální vztah. Jedno z čestných míst patří čalouněnému křeslu pro Barbie – hračce z dětství. Křeslo je vystavené v průhledné akrylové krabičce a nyní je považováno za symbol majitelčiny kariéry. „Tohle je záruka toho, že se budu živit projektováním interiérů” – říká majitelka bytu.

6

Další koláž předmětů – dekorace, inspirativní knižní publikace, hračky. Originální symboly osobnosti a stylu majitelky bytu. Každý z těchto předmětů má svou historii a spolu vytvářejí celý příběh.

7

Mayrin byt je krásným příkladem prostorové optimalizace. Skoro každý čtvereční centimetr jeho plochy je využit. Místo klasických dveří byly použity zasouvací a tam, kde to dovolovalo uspořádání nábytku a prostoru, se dveře nedávaly vůbec.

9

Zahlaví tvoří velká dřevěná deska v podobném odstínu jako podlaha. Tato barevná sladěnost interiér zklidňuje a působí velmi útulně.

„Je příjemné zavzpomínat na krásné chvíle. Proto mám ráda předměty, které evokují pozitivní vzpomínky. Domnívám se, že to velmi přispívá ke každodenní psychické pohodě.”

10Mayra-Navarro

Žluté zdi v koupelně nejenže vytváří radostnou atmosféru, ale jsou také zdrojem každodenní pozitivní energie. Mayra si vždy přála světlou a prosluněnou koupelnu. Dovnitř pronikající světlo způsobuje, že koupelna vypadá jako opravdové lázně.

11

 

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline