Barevná písnička

„Kdo se bojí barev, bojí se života” – směje se Martin Schmieder, povoláním specialista PR jednoho z německých tiskových koncernů. Martinův dům dokazuje, že jeho majitel se života neobává. Jeho 140-metrový byt v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg, který sdílí se svým přítelem, ilustrátorem Floriánem Denglerem, je jako barevná písnička. Martin zcela vědomě popírá známé rčení Miesa van der Roheho: „Někdy méně znamená více”. Dle vyjádření Martina „Méně nikdy neznamená více”.

01_kolorowa-piosenka

„Co dělám ihned po přestěhování do nového bytu? Rozesílám pozvánky přátelům na kolaudační oslavu – vysvětluje Martin. Posílám je s dostatečným předstihem, abych se dobře připravil. Ovšem ne déle, než dva měsíce před oslavou. Mám jistotu, že vše připravím, protože oslava musí být dokonalá. V bytě Martina a Floriána platí železné pravidlo, že neplatí žádná pravidla. „Obklop se tím, co miluješ!” – opakuje Martin po vzoru Jonathana Adlera, svého oblíbeného amerického projektanta. Proto Martin mnoho let sbírá porcelánové figurky designéra a nádoby na čaj. Říká, že má slabost pro krásné věci… Kuchyňský barový pult ve stylu shabby natřel tyrkysovou barvou a pak povrch záměrně „odřel“ a tak vznikly malebné praskliny a oděrky. Aranžma je stejně důležité jako užitná hodnota exponátu.

02_kolorowa-piosenka

To je úplně jiný svět! – chce se nám křičet hned u dveří. Před námi je doslova výbušná směs; výslednice vášně, talentu a smyslu pro humor majitelů. Už v předsíni nás vítají figurky zvířat ve sladkých barevných tónech: růžový plameňák, který stylově ladí s plastovým odkládacím stolkem, ukazuje návštěvníkům směr do obývacího pokoje. Promyšlená estetika interiéru připomíná scénář „Alenky v říši divů”. Obrazotvornost majitelů tohoto bytu se viditelně pohybuje v prostředí sladkých barevných tónů. Stěny obývacího pokoje obsadily zvířata, jejich akrylové snímky podobné těm, jaké můžeme vidět v Muzeu dějin přírody v New Yorku. Tvoří neobvyklý stylový tón a propůjčuje interiéru okouzlující a pohádkovou auru. Vybavení obývacího pokoje je také ve sladkých odstínech: blankytná modř se mísí s růžovou a pestrými odstíny oranžové barvy. Zvířata, krabice, barevné polštáře. Je zcela jasné, že slavná houpací židle „Ocean Blue” od Eamesů tady není vůbec náhodou. Skvěle dotváří filozofii bytového interiéru – během houpání můžete mít hlavu doslova v oblacích. Jen šedá rohová sedačka stojí nohama pevně na zemi – je jediným konvenčním prvkem interiéru.

02a_kolorowa-piosenka

Motivů zvířat je v obývacím pokoji mnohem více, barevný odstín malby zdí se jmenuje „Dech slona”. Její neutrální tón je skvělým podkladem pro barevné experimenty. Názvem „Zkus, zkus, zkus”! – autorská Martinova kompozice přímo provokuje. Pyramida složená z tří krabic a nahoře tři designové interiérové lampičky tvarem připomínající ananasy. Za denního světla přitahuje pozornost návštěvníka hlavně dynamická forma projektu s ostrými hranami. Večer z ananasových lampiček problikává světlo hořících svíček a celé aranžmá působí až tajuplným dojmem.

03_kolorowa-piosenka

V bytě Martina a Floriána najdeme také motivy z různých pohádek: hračky majitelů z dětství, exponáty pop kultury, díla výstředního a užitného umění. Slátanina zvláštních a neobvyklých věciček… Tato sbírka byla ovšem vytvořena s důmyslným citem pro detail a pocit náhody je veskrze falešný. Ve skutečnosti byl výsledný vizuální efekt a celkový dojem z aranžma důkladně promyšlený: vedle malé sošky znázorňující lišku stojí veverka z bílého porcelánu a opodál kytice růží sladkých odstínů ve stříbrné nádobě. Předměty spolu komunikují na různých úrovních: formou, strukturou povrchu, barvou…

04_kolorowa-piosenka

Mnoho pozoruhodností najdeme také v kuchyni spojené s jídelnou. Jen jedná část se zdá tradiční: ve středu jídelny stojí velký jídelní stůl, u kterého Martin s Floriánem večeří společně se svými hosty. Tento kus nábytku se v jejich bytě nedávno objevil díky Floriánovi, přímo z televize. Dostal jej darem od vedení redakce programu o vaření „Ideální oběd”, ve kterém před televizními kamerami připravoval speciální menu pro přítele Martina. Tvorba originálního aranžmá je Martinovou životní vášní. Do váz dává nejenom řezané květiny. Stejného dekoračního efektu lze dosáhnout třeba s ananasem, který – jak je patrno – se rád přizdobí do hávu z barevných listů, připomínajících ptačí péra. Charakteristický tvar ovoce ideálně ladí s pohádkovým tónem bytu.

07_kolorowa-piosenka

Kuchyně je v tomto bytě také příjemnou oázou klidu, protože se v odpoledních hodinách rozzáří měkkými a teplými slunečními paprsky. Uprostřed stojí selský stůl v barvě máty, velmi sentimentální kus nábytku. Martin jej koupil ve starožitnictví v Tegernsee, v rodném Bavorsku a vedle něj postavil w slavné „ghosty” Philippa Starcka. Jak je vidět, dřevu s akrylem to velmi sluší.

05_kolorowa-piosenka

Celý byt je souborem mini-kompozic. Sestavování předmětů a tvorba různých kontextů je Martinovou životní vášní. Klíčem mohou být tvary, motivy nebo barvy. Stejně jako šifonér s tyrkysově natřeným korpusem si pohrává a koresponduje s tyrkysovým plakátem.
Policová skříňka s čajovými plechovkami je úžasně pestrobarevná. Pohádkové barvy nádob a okrasných dobových láhví v neotřelé konfiguraci vypadají jak krabička sladkých pudrových dražé. Takové ojedinělé autorské kompozice odráží majitelův vkus a podtrhuji osobitý styl bytu.

06_kolorowa-piosenka

Metamorfóza apartmánu proběhla poměrně rychle. Stačilo několik týdnů, aby Florián nepoznal vlastní byt: po návratu z dvouměsíčního kontraktu v San Francisku už to nevypadalo v jeho bytě stejně. Některé zdi vymaloval Martin na modro. Postaral se o letitý psací stůl svého přítele a také o jeho osobní památky a fotky. Ponechal i tzv. malé zoo se zasklenou tarantulí.

08_kolorowa-piosenka

Další estetickou koláž najdeme v předsíni. Na konzole je pod vysokým skleněným šturcem figurka mopsíka. Vedle něj je porcelánová liška od Adlera a opodál na knížce se usadila velká vážka…
Barvy dominují v celém bytě. Proto také aura úzké předsíně nemá tón polostínu starých cihlových domů. Odshora prosvětluje interiér velké čtvercové svítidlo LED plafoniérového typu a řada bodových úsporných zářivek. Zeď s vchodovými dveřmi je v pronikavě žlutém odstínu pryskyřníku. Tato hra s barvami má ovšem velmi praktický dopad: sluneční odstín se odráží v lesklé, nalakované podlaze z borovicových prken a tvoří zlatavý přísvit. Majitelům bytu se podařilo docílit úžasného světelného efektu, který působí dojmem jako by nikdy nezapadalo slunce. Vše v souladu s Martinovým rčením, který často slýcháváme: „Nezajímají mě módní trendy – žiji dle vlastního přesvědčení. Tak je to správně”.

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline