Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
proslov na svatbě

Hořící krby, hrnky plné horkých nápojů a načechraný bílý sníh. Někdo tvrdí, že zima je nejkrásnějším obdobím roku, a pokud souhlasíte, může to být pro vás ideální doba na vaši svatbu. Zimní atmosféra je kouzelná a přímo srší romantikou. Nemluvě o tom, že zimní svatba bude mnohem levnější! Abychom vám zajistili, co nejplynulejší a bezstresový den, sestavili jsme několik zimních svatebních tipů, jak uspořádat zimní svatbu, co si obléct, až po výběr místa konání. 

Proč mít svatbu v zimě

Zimní svatba je plná výhod, na které jste možná ještě ani nepomysleli. Od nižších cen až po kouzelnou atmosféru. Pro některé je zimní svatba s bílým pozadím splněným snem, nelze však vždy počítat s tím, že počasí vyjde podle plánu. Pokud jsou zasněžené svatební fotografie vaší prioritou, ujistěte se, že se vdáváte v oblasti, která je většinou zasněžená. A když už mluvíme o počasí, všechny ty bílé věci kolem mohou vypadat skvěle na fotkách, ale zimní počasí může zradit vaše hosty. Při cestě do zasněžené oblasti mohou nastat komplikace, například v případě sněhové bouře. 

Neplánujte svatbu na zimní prázdniny 

Při plánování termínu svatby se zkuste vyvarovat období během zimních prázdnin. Může se stát, že hned několik hostů odmítne z důvodu předem naplánované dovolené.  

Jak vybrat místo na zimní svatbu 

Vaše místo konání hraje při plánování vaší svatby jednu z největších rolí, takže je potřeba zajistit místo, které je opravdu vhodné pro zimní oslavu. Řiďte se těmito kroky: 

 1. Navštivte své místo v noci 

  Většina času svatebních oslav se odehrává během dne, ale na zimní svatbě se většina vaší svatby uskuteční, jakmile slunce zapadne. Proto si domluvte večerní návštěvu svého svatebního místa, kdy uvidíte, jaké osvětlení nabízí a zda je atmosféra útulná a příjemná. Po provedení rezervace se informujte, zda může místo vidět i váš fotograf, aby mohl naplánovat své záběry. 
 2. Vyhněte se termínům kolem Vánoc 

  Zvažte své datum svatby opatrně. Data nejblíže Vánocům a Novému roku bývají drahá, ale také by mohla způsobit problémy s tím, že by hosté neměli volno. Toto období je časem večírků a rodinných událostí, takže předejte případné pozvání s dostatečným předstihem a zvažte, zda by pro hosty nejlépe fungovala víkendová nebo všední svatba. 
 3. Naplánujte alternativu pro špatné počasí 

  V zimě, více než kdy jindy, je potřeba zvažovat varianty za špatného počasí. Co když se tam jeden z vašich dodavatelů nedostane? Bude za každého počasí vhodné místo na parkování? A co focení? Je pro hosty, kteří kouří nějaká alternativa, kam mohou jít? 
 4. Zvažte stejné místo pro svůj obřad a hostinu 

  Polovinu svých cestovatelských problémů vyřešíte, pokud uspořádáte obřad a hostinu na stejném místě. Hosté pak nebudou muset zbytečně cestovat, což může ve špatném počasí chvíli trvat. 
 5. Zajistěte vyhříváná místa

  Bude na vámi vybraném místě vašim hostům teplo? Ve stodole nebo ve stanu to může být trochu složitější. Při rezervaci svatebního místa zjistěte, jaký mají plán na vytápění areálu a jestli mají nějaké venkovní vytápění. Myslete také na to, aby například starší hosté seděli dál od dveří a případného průvanu. Teplý nápoj, jako je třeba svařené víno, při příjezdu také pomůže! 
 6. Najděte dobrého fotografa 

  Pokud váš fotograf nemá zkušenosti se snímáním při slabém osvětlení, vaše fotografie mohou být nevýrazné. Požádejte o ukázku jejich práce ve špatném počasí a v noci, abyste získali představu o tom, jak focení při špatném světle zvládají. Slabé světlo a světlo svíček může být neuvěřitelně lichotivé, takže se nemusíte bát, že fotografie nebudou tak krásné jako ve slunečný den! 
 7. Seznam hostů 

  Je běžné sepisovat dva seznamy svatebních hostů. Kde na jednom jsou hosté pozvaní na obřad i hostinu a na druhém pouze hosté pozvaní na obřad.U zimní svatby to však není příliš vhodné. Obřad se pravděpodobně bude konat na odlehlejším místě a je vhodné pozvat všechny i na hostinu. Tohle vše tedy zvažte a pokud vám to kapacita zvoleného místa nedovolí, budete muset některé hosty vyškrtnout.    

  TIP! Jak naplánovat zasedací pořádek na svatbě
 8. Pozvánky na zimní svatbu

  Květinové svatební pozvánky se nevztahují jen na jarní a letní svatby. Sytě červená a zelená barva vytvoří opravdu povedené svatební aranžmá. Tyto barvy mají jemný sváteční nádech, což z nich dělá ideální volbu pro zimní svatbu. 
 9. Jídlo a pití 

  A čím jiným uvítat hosty na zimní svatbě než horkými nápoji. Při příjezdu začněte svařeným vínem, dokončete jídlo alžírskou kávou nebo čajem. Pro děti zajistěte dostatek kakaa a dětský punč. 
  Lahodné jednohubky jsou krásné na pohled, ale když je venku chladno, hosté chtějí teplé jídlo. Sýrové fondue nebo pečené maso a jako dezert teplý puding.  
 10. Zimní svatební dort 

  No a důležitý je samozřejmě svatební dort. Pokud chcete svému zimnímu svatebnímu dortu přidat nějaký půvab, zvolte bílý dort se zlatými doplňky. Vyzdobte šiškami a jehličím. Efekt bude luxusní. 

  TIP! Svatební dekorace na dort: překrásné a jedinečné nápady
 11. Barvy a styly na svatbě v zimě 

  Pevné látky jako je samet, tvíd a tartan, jsou hřejivé a vypadají hlavně u ženichů neuvěřitelně elegantně. Tmavé odstíny jsou jako stvořeny pro zimní počasí a vzory vypadají báječně na rustikálních svatbách. Pokud chcete vyniknout, ledově modrá a světle šedá bude skvělou volbou. 
 12. Krásné dekorace na zimní svatbu 

  Pokud je před Vánocemi nebo těsně po nich, je možné, že už vámi vybrané místo bude vyzdobeno. Zkuste si vyžádat několik fotografií z loňského roku, abyste získali přehled o tom, co můžete očekávat. Pokud se vám nelíbí, zeptejte se, zda vám bude dovoleno je případně sundat. Nechcete přece dekoraci, která by byla v rozporu s vaší vizí. 
  A co vytvořit světelnou stěnu, která vytváří romantické pozadí pro svatební fotografie, a je také úžasné se na ni pouze dívat. Omotejte světýlka kolem zábradlí a trámů, doplňte lucernami a pověste ze stromů nebo je použijte k obložení cest. 

Zkušenosti od svatební fotografky – Magda fotí

Na názory a postřehy jsme se zeptali svatební a rodinné fotografky, známou jako Magda fotí, kterou na focení nejvíce baví zachycení dané energie a uchování pocitu a vzpomínky do budoucna. Magda nám vypověděla například na co všechno si musí dát svatební fotograf pozor, když fotí svatbu v zimě a nebo jakou nejextrémnější situaci při focení zažila.

Fotím něco málo přes 8 let, a i když jsem zprvu měla z focení svateb obrovský strach, je to teď jedno z mých nejoblíbenějších focení, spolu s rodinným a párovým. Jsem dost společenská a díky focení se můžu seznámit s velkou spoustou lidí, poznat jejich příběhy a alespoň kousek jejich života zachytit pro příští generace, aby si fotky pak mohli jejich (pra)vnoučata prohlížet stejně tak rádi, jako já fotky mých prarodičů zamlada. Spousta klientů se ode mě nechává fotit pravidelně a ta focení už jsou spíš pak přátelská setkání. 

Magda Blaha – Fotografka

Máte raději focení svatby v létě a nebo v zimě a proč?

Moje pohodlné já by si nejraději vybralo jaro nebo podzim. Léto a zima můžou být totiž často co se týče počasí extrémní, těžko říct, jestli jsou lepší v létě třicítky nebo v zimě mínus pět °C. Kdybych si ale musela vybrat, tak si vyberu focení v létě, při zimním focení nesnáším zmrzlé ruce a nohy. 

Na co všechno si musí dát svatební fotograf pozor, když fotí svatbu v zimě?

Většina věcí je hlavně praktická například mít rukavice, dobré boty a teplé oblečení, ideálně mít také více vrstev, které se dají odkládat dle potřeby, a taky nešustící bundu nebo kabát. A taky mít dost náhradních baterií v záloze, když mrzne, tak se rychleji vybíjejí, a nepříjemné je i zamlžování objektivů. Pro nevěsty bych ještě poradila nezapomenout na brzký západ slunce při plánování harmonogramu, to totiž občas člověka při plánování v létě hned nenapadne, že v zimě bude tma jako v pytli už po čtvrté hodině, a celý plán dne musí být trošičku jiný, než v létě, kdy máme čas do osmi do večera.   

Jaká byla nejextrémnější situace, kterou jste při focení svatby zažila?

Naštěstí se mi extrémní situace docela vyhýbají, pokud nepočítám propršený celý den nebo třeba bouřka při focení, ale pamatuji si focení skupinové fotky svatebčanů na místě, kde nebyly schody, a jich byly dvě stovky. Musela jsem vylézt na žebřík, který byl trošku z kopce a pěkně se kýval, a já jen doufala, že s foťáky nespadnu. 

Webová stránka: magdafoti.cz

Instagram: @magdablaha

Jak se obéct na zimní svatbu

Co se týče oblečení na zimní svatbu, držte se hesla, čím více vrstev, tím lépe. Vrstvy a doplňky udrží nevěsty a družičky v teple. Pláště jsou jedním z největších trendů roku 2019, nebo uvažujte o štole z umělé kožešiny, elegantním saku, světlé kožené bundě nebo vyšívané džínové bundě.  

Pokud vaše nohy nebudou vidět, oblečte pod šaty punčocháče. Nechte své družičky nosit ohřívače rukou, které zahřejí ledové ruce během svatebního focení. Snažte se také vybrat šaty s dlouhými rukávy. Flitrové nebo korálkové šaty pro nevěstu i družičku jsou ideální na zimu. Jiskří pod všemi světly a na fotografiích vypadají úžasně.  

Na kožené a semišové boty také nastříkejte ochranný sprej. Pokud se chystáte fotografovat venku a máte opravdu dlouhé šaty, klidně během focení obujte sněhule. 

Barvy a styly na svatbě v zimě 

Pevné látky jako je samet, tvíd a tartan, jsou hřejivé a vypadají hlavně u ženichů neuvěřitelně elegantně. Tmavé odstíny jsou jako stvořeny pro zimní počasí a vzory vypadají báječně na rustikálních svatbách. Pokud chcete vyniknout, ledově modrá a světle šedá bude skvělou volbou. 

TIP! Nejkrásnější svatební trendy: 15 tipů a inspirací

Krásné dekorace na zimní svatbu 

Pokud je před Vánocemi nebo těsně po nich, je možné, že už vámi vybrané místo bude vyzdobeno. Zkuste si vyžádat několik fotografií z loňského roku, abyste získali přehled o tom, co můžete očekávat. Pokud se vám nelíbí, zeptejte se, zda vám bude dovoleno je případně sundat. Nechcete přece dekoraci, která by byla v rozporu s vaší vizí. 

A co vytvořit světelnou stěnu, která vytváří romantické pozadí pro svatební fotografie, a je také úžasné se na ni pouze dívat. Omotejte světýlka kolem zábradlí a trámů, doplňte lucernami a pověste ze stromů nebo je použijte k obložení cest. 

Zimní svatební květiny 

Pro svou kytici vyberte aranžmá se sezónními květy. Držte se klasických bílých a sytě červených. I zimní zeleň jako břečťan nebo tis vypadají nádherně. 

TIP! Nejkrásnější svatební květiny pro rok 2021

Rozhovor se svatebním studiem Láskočas

O své zkušenosti a názory se s námi podělila expertka Lenka ze svatebního studia Láskočas, která se živí mimo jiné tím, že váže kytice, koordinuje svatby a také vymýšlí jedinečné svatební koncepty a výzdobu a její manžel Radek je svatební fotograf. Zajímalo nás mimo jiné jaký styl svatební výzdoby má Lenka nejraději a nebo jestli preferuje svatbu v zimě a nebo v létě.

Jaký styl svatební výzdoby máte nejraději a proč?

Zastávám názor, že každému páru i svatebnímu místu sluší něco jiného. A já mám nejraději, když to hezky zapadne. Je to pak autentické a hezky to funguje jako celek. Osobně je mi blízký takový méně učesaný a uvolněný styl, kde je trošku nerovnosti a nepravidelnosti jako žádoucí prvek.

Extrémní podmínky jsou pro květiny náročné. V létě vadnou, v zimě mrznou. Jsem zastánce a fanoušek sezónních květin, což je v zimě dost těžké. Proto do zimních svatebních kytic přidávám nasušený materiál a hodně zeleně a snažím se květiny přizpůsobit aktuální předpovědi počasí. Nikdy nic nezkazíte například bavlníkem, sušenými trávami nebo měsíčnící.

Lenka Šviderská – Svatební koordinátorka a designérka

Preferujete svatby v létě a nebo v zimě?

Záleží z jakého úhlu pohledu to vezmeme. Pokud organizuji svatbu v zimě, je to jednodušší, protože nemusím dělat tak velké kompromisy u dodavatelů, nejsou tak vytížení a většinou se mi lépe podaří vytvořit můj vysněný tým. A také není nutné plánovat tak dlouho dopředu, protože svatební místa nejsou tolik obsazená. Z pohledu počasí jsem zažila organizování svatby i zdobení v mínus 17 °C a také v plus 38 °C v oranžérii ve skleníku. Obě varianty byly dost extrémní a náročné, takže za mě jaro a podzim. 

Webová stránka: laskocas.cz

Instagram: @laskocas

Hry a zábava na zimní svatbě

Na večerní playlist můžete zařadit pár vánočních písní, ale nepřehánějte to, aby se ze svatby nestal vánoční večírek. Ale je tu spousta dalších nápadů, co můžete udělat, aby byla vaše zábava v zimě magická. Co takhle třpytivá koule u tanečního parketu? A takové místo s horkou čokoládou je báječný nápad pro děti. Wow efekt udělá i ohňostroj a živá swingová kapela dodá ten intimní pocit, který zimní svatby potřebují. 

TIP! Svatební hry: 14 nápadů, které vaše hosty jistě zabaví

DIY: Jak vyrobit dekoraci na zimní svatbu 

Všichni víme, že ty nejlepší svatební dekorace jsou jedlé! Na stolečky přichystejte domácí likéry v ručně zdobených lahvičkách. Vyrobit můžete likér kokosový, oříškový nebo třeba čokoládový. Tak který zvolíte vy?  

4 inspirace: Nejkrásnější místa na zimní svatbu

1. Průhonický zámek

Průhonický zámek se nachází v těsné blízkosti Prahy a je obklopen jedinečným parkem, který je zapsán na seznam památek UNESCO. Průhonický park a zámek je kouzelný v každém ročním období, ale v zimě je doslova kouzelný. Svatební obřady je možné uspořádat jak venku na vyhlídkové terase Malého nádvoří, tak v Rytířském sále nebo na vybraném místě v parku. 

Webová stránka: pruhonickypark.cz

Instagram: @pruhonicky_park

2. Statek Samsara

Statek Samsara se nachází jen půl hodiny autem od Brna v kouzelném prostředí Moravského krasu. Zde naleznete klid a pohodovou atmosféru, která je ideální místem pro pořádání svateb po celý rok a nebo skvělým tipem na výlet. Dopřát si zde můžete také wellness s posezením u krbu, západ slunce na terase nebo si vychutnat místní gastronomii. 

Webová stránka: stateksamsara.cz

Instagram: @stateksamsara.cz

3. Kocanda Kravsko

Areál Kocanda Kravsko se nachází na krásném poklidném místě na okraji obce Kravsko nedaleko Znojma na Jihu Moravy. Zimní svatby na Kocandě jsou ideální pro ty, kteří mají rádi atmosféru svatby ve stodole a zároveň se nebojí kratších dnů a chladného počasí. Pro svatební obřad je možné vybírat z několika míst v rozlehlé zahradě nebo také uvnitř krásného interiéru. 

Webová stránka: kocandakravsko.cz

Instagram: @kocandakravsko

4. Resort Nová Polana

Resort Nová Polana se nachází v srdci Beskyd na úpatí hor v Dolní Lomné. Pokud se rozhodnete uspořádat svou svatbu právě zde, čeká vás nejen výjimečné obřadní místo s velkolepým výhledem do beskydského údolí, ale také výborná gastronomie a profesionální servis. Zimní svatby jsou zde velice oblíbené, a to zejména díky úchvatné atmosféře, kterou toto pohádkové místo se zasněženými svahy a lesy dokáže ve váš velký den vytvořit.

Webová stránka: novapolana.cz

Instagram: @novapolana

Nejčastější otázky 

Se svatbou v zimním období se také pojí hromada otázek a komplikací. Stačí však dodržovat pár zásad a vaše svatba bude jako z pohádky. Podívejme se tedy na nejčastější otázky:  

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a veškeré naše rady a inspirace už si nikdy nenechejte ujít, stejně jako exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov. 

Mohlo by se vám také hodit: