proslov na svatbě

Hořící krby, hrnky plné horkých nápojů a načechraný bílý sníh. Někdo tvrdí, že zima je nejkrásnějším obdobím roku, a pokud souhlasíte, může to být pro vás ideální doba na vaši svatbu. Zimní atmosféra je kouzelná a přímo srší romantikou. Nemluvě o tom, že zimní svatba bude mnohem levnější! Abychom vám zajistili, co nejplynulejší a bezstresový den, sestavili jsme několik zimních svatebních tipů, jak uspořádat zimní svatbu, co si obléct, až po výběr místa konání. 

Proč mít svatbu v zimě

Zimní svatba je plná výhod, na které jste možná ještě ani nepomysleli. Od nižších cen až po kouzelnou atmosféru. Pro některé je zimní svatba s bílým pozadím splněným snem, nelze však vždy počítat s tím, že počasí vyjde podle plánu. Pokud jsou zasněžené svatební fotografie vaší prioritou, ujistěte se, že se vdáváte v oblasti, která je většinou zasněžená. A když už mluvíme o počasí, všechny ty bílé věci kolem mohou vypadat skvěle na fotkách, ale zimní počasí může zradit vaše hosty. Při cestě do zasněžené oblasti mohou nastat komplikace, například v případě sněhové bouře. 

Neplánujte svatbu na zimní prázdniny 

Při plánování termínu svatby se zkuste vyvarovat období během zimních prázdnin. Může se stát, že hned několik hostů odmítne z důvodu předem naplánované dovolené.  

Jak vybrat místo na zimní svatbu 

Vaše místo konání hraje při plánování vaší svatby jednu z největších rolí, takže je potřeba zajistit místo, které je opravdu vhodné pro zimní oslavu. Řiďte se těmito kroky: 

 1. Navštivte své místo v noci 

  Většina času svatebních oslav se odehrává během dne, ale na zimní svatbě se většina vaší svatby uskuteční, jakmile slunce zapadne. Proto si domluvte večerní návštěvu svého svatebního místa, kdy uvidíte, jaké osvětlení nabízí a zda je atmosféra útulná a příjemná. Po provedení rezervace se informujte, zda může místo vidět i váš fotograf, aby mohl naplánovat své záběry. 

 2. Vyhněte se termínům kolem Vánoc 

  Zvažte své datum svatby opatrně. Data nejblíže Vánocům a Novému roku bývají drahá, ale také by mohla způsobit problémy s tím, že by hosté neměli volno. Toto období je časem večírků a rodinných událostí, takže předejte případné pozvání s dostatečným předstihem a zvažte, zda by pro hosty nejlépe fungovala víkendová nebo všední svatba. 

 3. Naplánujte alternativu pro špatné počasí 

  V zimě, více než kdy jindy, je potřeba zvažovat varianty za špatného počasí. Co když se tam jeden z vašich dodavatelů nedostane? Bude za každého počasí vhodné místo na parkování? A co focení? Je pro hosty, kteří kouří nějaká alternativa, kam mohou jít? 

 4. Zvažte stejné místo pro svůj obřad a hostinu 

  Polovinu svých cestovatelských problémů vyřešíte, pokud uspořádáte obřad a hostinu na stejném místě. Hosté pak nebudou muset zbytečně cestovat, což může ve špatném počasí chvíli trvat. 

 5. Zajistěte vyhříváná místa

  Bude na vámi vybraném místě vašim hostům teplo? Ve stodole nebo ve stanu to může být trochu složitější. Při rezervaci svatebního místa zjistěte, jaký mají plán na vytápění areálu a jestli mají nějaké venkovní vytápění. Myslete také na to, aby například starší hosté seděli dál od dveří a případného průvanu. Teplý nápoj, jako je třeba svařené víno, při příjezdu také pomůže! 

 6. Najděte dobrého fotografa 

  Pokud váš fotograf nemá zkušenosti se snímáním při slabém osvětlení, vaše fotografie mohou být nevýrazné. Požádejte o ukázku jejich práce ve špatném počasí a v noci, abyste získali představu o tom, jak focení při špatném světle zvládají. Slabé světlo a světlo svíček může být neuvěřitelně lichotivé, takže se nemusíte bát, že fotografie nebudou tak krásné jako ve slunečný den! 

 7. Seznam hostů 

  Je běžné sepisovat dva seznamy svatebních hostů. Kde na jednom jsou hosté pozvaní na obřad i hostinu a na druhém pouze hosté pozvaní na obřad.U zimní svatby to však není příliš vhodné. Obřad se pravděpodobně bude konat na odlehlejším místě a je vhodné pozvat všechny i na hostinu. Tohle vše tedy zvažte a pokud vám to kapacita zvoleného místa nedovolí, budete muset některé hosty vyškrtnout.    

  TIP! Jak naplánovat zasedací pořádek na svatbě

 8. Pozvánky na zimní svatbu

  Květinové svatební pozvánky se nevztahují jen na jarní a letní svatby. Sytě červená a zelená barva vytvoří opravdu povedené svatební aranžmá. Tyto barvy mají jemný sváteční nádech, což z nich dělá ideální volbu pro zimní svatbu. 

 9. Jídlo a pití 

  A čím jiným uvítat hosty na zimní svatbě než horkými nápoji. Při příjezdu začněte svařeným vínem, dokončete jídlo alžírskou kávou nebo čajem. Pro děti zajistěte dostatek kakaa a dětský punč. 
  Lahodné jednohubky jsou krásné na pohled, ale když je venku chladno, hosté chtějí teplé jídlo. Sýrové fondue nebo pečené maso a jako dezert teplý puding.  

 10. Zimní svatební dort 

  No a důležitý je samozřejmě svatební dort. Pokud chcete svému zimnímu svatebnímu dortu přidat nějaký půvab, zvolte bílý dort se zlatými doplňky. Vyzdobte šiškami a jehličím. Efekt bude luxusní. 

  TIP! Svatební dekorace na dort: překrásné a jedinečné nápady

 11. Barvy a styly na svatbě v zimě 

  Pevné látky jako je samet, tvíd a tartan, jsou hřejivé a vypadají hlavně u ženichů neuvěřitelně elegantně. Tmavé odstíny jsou jako stvořeny pro zimní počasí a vzory vypadají báječně na rustikálních svatbách. Pokud chcete vyniknout, ledově modrá a světle šedá bude skvělou volbou. 

 12. Krásné dekorace na zimní svatbu 

  Pokud je před Vánocemi nebo těsně po nich, je možné, že už vámi vybrané místo bude vyzdobeno. Zkuste si vyžádat několik fotografií z loňského roku, abyste získali přehled o tom, co můžete očekávat. Pokud se vám nelíbí, zeptejte se, zda vám bude dovoleno je případně sundat. Nechcete přece dekoraci, která by byla v rozporu s vaší vizí. 
  A co vytvořit světelnou stěnu, která vytváří romantické pozadí pro svatební fotografie, a je také úžasné se na ni pouze dívat. Omotejte světýlka kolem zábradlí a trámů, doplňte lucernami a pověste ze stromů nebo je použijte k obložení cest. 

Jak se obéct na zimní svatbu

Co se týče oblečení na zimní svatbu, držte se hesla, čím více vrstev, tím lépe. Vrstvy a doplňky udrží nevěsty a družičky v teple. Pláště jsou jedním z největších trendů roku 2019, nebo uvažujte o štole z umělé kožešiny, elegantním saku, světlé kožené bundě nebo vyšívané džínové bundě.  

Pokud vaše nohy nebudou vidět, oblečte pod šaty punčocháče. Nechte své družičky nosit ohřívače rukou, které zahřejí ledové ruce během svatebního focení. Snažte se také vybrat šaty s dlouhými rukávy. Flitrové nebo korálkové šaty pro nevěstu i družičku jsou ideální na zimu. Jiskří pod všemi světly a na fotografiích vypadají úžasně.  

Na kožené a semišové boty také nastříkejte ochranný sprej. Pokud se chystáte fotografovat venku a máte opravdu dlouhé šaty, klidně během focení obujte sněhule. 

Barvy a styly na svatbě v zimě 

Pevné látky jako je samet, tvíd a tartan, jsou hřejivé a vypadají hlavně u ženichů neuvěřitelně elegantně. Tmavé odstíny jsou jako stvořeny pro zimní počasí a vzory vypadají báječně na rustikálních svatbách. Pokud chcete vyniknout, ledově modrá a světle šedá bude skvělou volbou. 

TIP! Nejkrásnější svatební trendy: 15 tipů a inspirací

Krásné dekorace na zimní svatbu 

Pokud je před Vánocemi nebo těsně po nich, je možné, že už vámi vybrané místo bude vyzdobeno. Zkuste si vyžádat několik fotografií z loňského roku, abyste získali přehled o tom, co můžete očekávat. Pokud se vám nelíbí, zeptejte se, zda vám bude dovoleno je případně sundat. Nechcete přece dekoraci, která by byla v rozporu s vaší vizí. 

A co vytvořit světelnou stěnu, která vytváří romantické pozadí pro svatební fotografie, a je také úžasné se na ni pouze dívat. Omotejte světýlka kolem zábradlí a trámů, doplňte lucernami a pověste ze stromů nebo je použijte k obložení cest. 

Zimní svatební květiny 

Pro svou kytici vyberte aranžmá se sezónními květy. Držte se klasických bílých a sytě červených. I zimní zeleň jako břečťan nebo tis vypadají nádherně. 

TIP! Nejkrásnější svatební květiny pro rok 2021

Hry a zábava na zimní svatbě

Na večerní playlist můžete zařadit pár vánočních písní, ale nepřehánějte to, aby se ze svatby nestal vánoční večírek. Ale je tu spousta dalších nápadů, co můžete udělat, aby byla vaše zábava v zimě magická. Co takhle třpytivá koule u tanečního parketu? A takové místo s horkou čokoládou je báječný nápad pro děti. Wow efekt udělá i ohňostroj a živá swingová kapela dodá ten intimní pocit, který zimní svatby potřebují. 

TIP! Svatební hry: 14 nápadů, které vaše hosty jistě zabaví

DIY: Jak vyrobit dekoraci na zimní svatbu 

Všichni víme, že ty nejlepší svatební dekorace jsou jedlé! Na stolečky přichystejte domácí likéry v ručně zdobených lahvičkách. Vyrobit můžete likér kokosový, oříškový nebo třeba čokoládový. Tak který zvolíte vy?  

Nejčastější otázky 

Se svatbou v zimním období se také pojí hromada otázek a komplikací. Stačí však dodržovat pár zásad a vaše svatba bude jako z pohádky. Podívejme se tedy na nejčastější otázky:  

Možná vás napadá, že zimní svatba by měla začínat dříve než svatby v letním období. A je to pravda. Obřad i svatební focení by mělo probíhat brzy dopoledne, abyste stihli denní světlo. A oto delší bude večerní párty. Skvělé ne?  
Termíny zimních svateb v lednu a únoru jsou obvykle mimo špičku, takže budou levnější než letní termíny. Pravděpodobně také budete mít větší výběr dodavatelů a míst, protože to není rušná sezóna. To vám umožňuje vyjednávání o ceně. Pozor však na termíny kolem vánočních svátků, ta bývají naopak velmi drahá. 
Přiznejme si, že nevýhody zimní svatba má. Hosté mohou uvíznout ve sněhové vánici. Zimní focení nemusí vypadat jako v pohádce, pokud udeří silné mrazy, případně začne silně sněžit a foukat. Pokud si však přichystáte varianty do špatného počasí, nic vás nepřekvapí a vaše svatba bude krásná a nevšední.  

7 zásad pro správné uspořádání zimní svatby  

A na závěr pár tipů, díky kterým vyladíte svatbu k dokonalosti:  

 • Vyberte místo ve vašem stylu 

Při výběru místa konání zimní svatby najděte místo, které odpovídá vašemu stylu, ve kterém chcete svatbu mít. Dekor místa často poskytuje velkou část výzdoby, takže vše, co musíte udělat, je najít styl, který jste si vybrali. 

 • Připravte se na jakékoli počasí 

Bez ohledu na to, v jakém ročním období se vdáte, vždy existuje šance, že může pršet. Ujistěte se, že najdete místo, které pokrývá oblasti vhodné pro fotografie, a ujistěte se, že máte plán, jak se při cestování na místo uchovat v suchu. 

 • Vyberte si sezónní jídlo 

Podzim a zima jsou všechno o vydatném, teplém komfortním jídle, jako o tradiční pečeně. Všechna dobrá svatební místa nabídnou ochutnávku, takže můžete ochutnat svatební menu a ujistit se, že jste spokojeni s pokrmy a víny. 

 • Buďte kreativní se zimními doplňky 

Zimní doplňky jsou nutností – například kožešinový šál nebo sametové sako pro ženicha. Nejen, že přidávají jiskru fotografiím, ale také zahřejí. 

 • Najděte perfektní datum 

Vyvarujte se klíčových termínů vánočních večírků. Prosinec je rušný čas, takže není ideální plánovat svatbu v tomto měsíci. Leden je skvělým obdobím pro zimní svatbu, protože je pohostinství je již mimo sezónu a vaši hosté mají menší pravděpodobnost dalších akcí.  

 • Začněte brzy 

Nezapomeňte si rezervovat brzký svatební obřad, jinak vám dojde denní světlo. Pokud se chystáte na obřad až v15:00, světlo zmizí v době, kdy se dostanete na hostinu. Nezapomeňte to zohlednit a nechte si čas na fotografie. Bonusem je, že když slunce zapadne dříve během dne, můžete zahájit brzkou večerní párty, což znamená, že si na ni budete déle užívat. 

 • Zvažte možnost najmout si svatebního koordinátora 

Spousta lidí při plánování svatby téměř vypustí duši. Existují však svatební koordinátoři, který zajistí, že vše bude probíhat hladce. Vy se díky tomu vyhnete hromadě stresu.  

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a veškeré naše rady a inspirace už si nikdy nenechejte ujít, stejně jako exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov. 

Mohlo by se vám také hodit: