Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
dárky na vánoce pro děti

Také už se nemůžete dočkat té pravé vánoční atmosféry? Vůně jehličí, svíčky, koledy… A možná už se těšíte právě na ten proces výzdoby domova. A nejen to! Pokud máte balkon nebo dokonce terasu, nezapomeňte vyzdobit i tyto prostory. Uděláte radost nejen sobě, ale případně i sousedům nebo náhodným kolemjdoucím, kteří se budou moct kochat krásným výhledem na vyzdobený vánoční balkon. 

Které vánoční dekorace se hodí na terasu či balkon

A co využít k venkovní vánoční výzdobě? 

 • Odolné tkaniny a materiály – zvolte spíše odolnější materiály, které alespoň trochu odolají sněhu, dešti i větru 
 • Větve a světýlka – využijte větve, převážně jehličí, přírodní věnce, ale i světýlka či různé girlandy
 • Vánoční červená – jehličí ozdobte červenými stuhami. 
 • Stromeček patří i na terasu – pokud máte dostatek prostoru a zastřešenou terasu, umístěte zde klidně židli a vánoční stromeček. 
 • Pro zahřátí – přidejte doplňky, které vás zahřejí, může to být třeba teplá deka, umělá kožešina či polštářky. Krásně se budou vyjímat i svíčky.

Jak začít s vánoční výzdobou balkonu či terasy: krok za krokem 

Už se nemůžete dočkat? Chcete se pustit do výzdoby, ale netušíte ze kterého konce začít? Máme pro vás pár základních kroků, které vám pomohou docílit krásného výsledku. Pojďme se tedy podívat na to, jaké zvolit vánoční dekorace na balkon či vánoční dekorace na terasu: 

 1. Svíčky a světýlka jsou základ

  Světla a svíčky jsou nezbytností pro vytvoření vánočního ducha na vašem balkoně. Pomocí světel ozdobte nejen stěny a zábradlí, zvýrazněte jimi i girlandy, věnce a případně venkovní nábytek. Svíčky jsou také úžasné, vložte je do svícnů a lucerniček, aby bylo prostředí útulnější a příjemnější.

 2. Jehličí a šišky všude, kam se podíváš

  Neexistuje hezčí vánoční výzdoba než ta přírodní. Tak utíkejte do lesa a sbírejte! Z nasbíraných šišek a jehličí můžete vyrobit girlandy na zábradlí nebo věnce na stěnu nebo na stůl. 

 3. Vánoční stromeček, třeba v mini verzi

  I do malého prostoru můžete umístit alespoň maličký stromeček. Nechte jej přírodní bez ozdob, ozdobí jej totiž přírodní sníh. Nebo si jej naopak ozdobte tak, aby ladil s ostatní výzdobou. Krásně vypadá i dekor v monochromatickém stylu. Pořiďte si bílý stromeček a slaďte jej s okolními předměty ve stejné barvě. 

 4. Využijte vánoční ozdoby pro oživení

  Chcete dodat balkonu či terase trochu lesku, zakomponujte vánoční ozdoby. Využijte monochromatický design s podobnými odstíny ozdob nebo rozveselte balkon či terasu různými barvami. 

 5. Využijte kožešiny, které jsou funkční, ale i stylové

  Na zimní a zároveň vánoční balkon dozajista patří umělé kožešiny. Zahřejí a dodají místu teplo a útulno. Umístěte je na lavice i podlahu. 

10 tipů na vánoční výzdobu balkonu 

Rádi vám také přineseme hned několik nápadů, jak ozdobit balkony a terasy, od jemných bílých světel až po velké visící hvězdy. Vyberte z tipů níže dekorace, které nejlépe odpovídají vašemu vkusu. 

1. Červená nesmí chybět

Stůl s vysokými svíčkami, šiškami, stálezeleným věncem s červenými bobulemi a mašlemi, červenými lampiony. K tomu dřevo v koši jako doplněk. To je tradiční styl výzdoby. 

2. Materiály, které zahřejí

Vánoční balkon s bujnou zelení v květináčích, lucerničky se svíčkami a sem tam umělá kožešina. I tak může vypadat útulný vánoční balkon. 

3. Bílý jako sníh

A co říkáte na tohle? Maličký stromek ze světýlek s červenými mašličkami, lucerničky, lampy ve tvaru hvězdy. To vše v bílé. Doplňte jehličím a opět bílými pleteninami. 

4. Věnce a girlandy ve středu pozornosti

Stálezelené girlandy a ozdobné věnce s bobulemi, šiškami, světly vyniknou zejména na zábradlí na velkých terasách. Doplňte podobně stálezeleným věncem s velkou červenou mašlí. 

5. Staré dobré sáně

Typické červené gumáky, dříví a jehličí bude skvělým doplňkem dřevěných saní, které opřete o stěnu terasy a zavěsíte na něj světýlka a věnec z jehličí. Tuto výzdobu jistě ocení i děti. 

6. Stromeček v mini provedení

Nebo zvolte odkládací stolky s jehličím, mini vánoční stromeček, svíčky v tmavých svícnech a podsedáky z umělé kožešiny. Ty vytvoří útulnou vánoční a zároveň moderní atmosféru.

7. Malému balkonu stačí maličkosti

Nemáte obrovský balkon nebo prostornou terasu? Nevadí. Malý zimní balkon bude vypadat roztomile se spoustou světel, ozdobnými hvězdami na stěně, umělou kožešinou, pastelovými polštáři, svíčkami, šiškami a jehličím.

8. Ozdoby nemusí zkrášlovat jen stromeček

Vánoční ozdoby lze použít na zdobení zábradlí, věnců i k vytvoření aranžmá v miskách a podnosech. Použijte klasické vánoční barevné schéma nebo se vydejte odvážnější cestou a slaďte všechny barvy ozdob a různých povrchových úprav do jednoho odstínu. 

9. Zvonky štěstí všude kolem

Vánoce a zvonečky patří k sobě. Girlandy s jehličnany ozdobené velkými zvony vypadají velmi slavnostně. Množství a velikost zvonků přizpůsobte velikosti balkonu. 

10. Barvičky pro veselé povahy

Milujete jasné barvy? Balkon plně vyzdobený barevnými vánočními ozdobami, mašlemi, jehličím a ozdobami ze světel působí vesele a zároveň stylově.

Jaké vánoční osvětlení vybrat na balkon 

Při výběru vánočního osvětlení na balkon nebo terasu zvažte, kolik místa máte. Ať už máte malinký balkon ve stylu Romeo a Julie, prostorný balkon nebo dokonce verandu, můžete do tohoto prostoru snadno vnést vánoční atmosféru. Zkontrolujte také, zda je k dispozici venkovní zásuvka. Pokud ne, budete muset najít diskrétní místo, kam prodlužovací kabel vést. Ujistěte se, že používáte správný kabel, který je určen pro venkovní použití – a nezapomeňte vzít v úvahu barvu. Fluorescenční oranžovou šňůru bude obtížnější maskovat.

Zdobíte balkon jen pro sebe nebo chcete udělat radost i kolemjdoucím? Nízké dekorace nebudou vidět z ulice. Pokud je účelem zdobení balkonu i pro ostatní, zaměřte se více na zábradlí nebo svislé sloupy. Co se týče barev osvětlení, bílá světla jsou klasická a nikdy nevyjdou z módy. Červená a zelená jsou však slavnostní a dodávají jakési vánoční kouzlo. Pro ty, kteří mají zájem o konzervativnější vzhled, protože balkony jsou menší prostor, zvolte jeden styl světel. Myslete však na to, že balkon by měl také zapadat do zbylého interiéru. 

Shrnutí

Věříme, že již máte v hlavě pár nápadů, jak vánočně vyzdobit váš balkon nebo terasu. Na závěr si ale shrneme posledních pár tipů, které se vám při dekorování těchto prostor budou hodit. 

Počet dekorací a jejich velikost přizpůsobte velikosti prostoru 

Máte malý balkon, zvolte menší velikost věnce, malé množství vánočních ozdob nebo umístěte maličký stromeček. 

Využijte dolné materiály

Při zdobení terasy a balkonu přemýšlejte nad tím, zda dekorace a materiály odolají větru, dešti a sněhu. Pouze takové můžete umístit ven, aby vydržely vánoční období. 

Zvolte vhodné osvětlení

Při výběru osvětlení dbejte na to, abyste zvolili světla vhodné do venkovních prostor. Pokud se vnitřní světla používají venku, mohou být nebezpečné. Jsou náchylnější ke zkratům způsobeným vlhkostí. Venkovní světla naopak mohou být větší a v některých případech mohou odvádět více tepla než světla vhodná pro vnitřní použití.

Luxusní vzhled

Pokud se nakloníte spíše na stranu minimalismu, dekorujte balkon do bílé barvy. Bílý stromeček, bílá světýlka, svíčky a deky. Výsledek bude krásný, uvidíte. 

Exteriér musí korespondovat s interiérem

Ať už jste se našli v jakémkoli stylu dekorací, myslete i na to, že balkon či terasa je také součástí vašeho domova a měl by také ladit se zbytkem domácnosti. Minimalismus k minimalismu, tóny barev by měly ladit s ostatními barvami atd…

Tak, teorie už bylo dost a nyní se už můžete pustit do praxe. Přejeme vám, ať se vám vánoční výzdoba podaří a užijete si společně strávené chvíle s rodinou. 

Zaregistrujte se bezplatně na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy nejen o bydlení. Přineseme vám denní dávku inspirace a exkluzivních nabídek pro ještě krásnější domov a život.

Mohlo by vás také zajímat: