Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
keramika

Spaní v obývacím pokoji je menších bytech často nevyhnutelné. Když ale jednotlivé části dobře oddělíte, vůbec ničemu to nemusí vadit. Inspirujte se v dnešním článku nejlepšími řešeními.

Je vhodné spát v obývacím pokoji?

Spát v obývacím pokoji není úplně ideální řešení, neboť obývací pokoj je obvykle navržen spíše pro odpočinek a trávení volného času než pro spaní. Může být problémové získat v obývacím pokoji dostatek soukromí a klidu, které jsou pro kvalitní spánek potřeba. Navíc obývací pokoj může být rušnější než ložnice, což může vést k horšímu spánku.

Pokud se rozhodnete spát v obývacím pokoji, měli byste zajistit dostatečné osvětlení a větrání, pohodlné lůžko a tiché prostředí. Můžete také vyzdobit obývací pokoj tak, aby působil uklidňujícím dojmem a podporoval relaxaci. I přesto však může být spánek v obývacím pokoji pro někoho nepříjemný nebo dokonce nemožný. Je proto lepší zvážit, zda se vám opravdu vyplatí spát v obývacím pokoji, nebo zda byste raději měli využít klasickou ložnici.

V ideálním světě by měl každý klidnou ložnici, vybavenou přesně tak, aby byl zajištěn klidný spánek. Ve skutečnosti se ale mnoho z nás potýká s nedostatkem místa a spaní v obývacím pokoji je pak nevyhnutelné. 

 • Spaní na rozkládací sedačce, zejména nekvalitní, z dlouhodobého hlediska zdravé není
 • Je vhodné vytvořit alespoň částečně oddělený prostor, bez rušivých elementů
 • Pokud máte dostatek prostoru, investujte do postele a kvalitní matrace

Tip: V horkých letních dnech může být občasné spaní v chladnějším obývacím pokoji naopak vhodnější.

10 snadných řešení: Jak oddělit spaní v obýváku 

Máte malý byt a hledáte řešení, jak oddělit spací část o zbytku obýváku? Ať už hledáte řešení na vybavení garsonky nebo potřebujete ložnici proměnit v dětský pokoj či kancelář, připravili jsme pro vás skvělá řešení.

 1. Knihovna uprostřed obýváku

Nejjednodušší rozdělení obýváku a ložnice je pomocí knihovny, kterou postavíte doprostřed pokoje. Ideálně by měla z obou stran vypadat pěkně, případně můžete postavit dvě knihovny zády k sobě.

 1. Závěsy nebo záclony

Nainstalujte okolo postele závěsy nebo částečně průsvitné záclony, které můžete kdykoliv zatáhnout. Získáte tak klidný prostor na spánek, ale také můžete ložnici „zavřít“, když přijde návštěva.

TIP! Jak vybrat moderní závěsy do obýváku

 1. Skleněná stěna

Skleněná stěna je ideální zejména v případě, kdy chcete v ložnici eliminovat zvuky z obýváku, ale zároveň nechcete přijít o světlo. Větší soukromí pak získáte díky mléčnému sklu nebo závěsům.

 1. Oddělení zón pomocí barev

Alespoň opticky můžete oddělit obývací pokoj od spaní pomocí barev. Jedna varianta je natření zdí v každé části pokoje na jiný odstín nebo úplně jinou barvu. Druhá varianta je pak využití doplňků v různých barvách.

TIP! Jak nejlevněji rozdělit místnosti podle feng shui

 1. Patro na spaní

Jestli máte vysoké stropy, spaní můžete oddělit od obýváku vybudováním patra. Nahoře můžete mít plnohodnotnou postel a pod ní příjemné sezení nebo kancelářský koutek.

 1. Falešná stěna

Falešná stěna snadno oddělí spaní od zbytku místnosti. Zároveň ji kdykoliv přesunete, když budete chtít nechat prostor otevřený a můžete ji využít i v jiných částech bytu nebo s sebou vzít při stěhování.

 1. Pokojové rostliny

Postavte mezi postel a obývací část pokoje větší pokojové rostliny vhodné do ložnice, které vytvoří vzdušnou stěnu. Můžete také využít závěsné květináče nebo rostliny postavit na nižší zeď či skříňku.

Tip: Ještě efektnější je instalace plnohodnotné vertikální zahrady.

 1. Šatní skříň nebo věšák na oblečení

Spaní můžete také oddělit šatní skříní nebo jen věšákem na oblečení – pozor ale, aby byl vždy dokonale uspořádaný. Prakticky tak využijete prostor a ušetříte místo u zdi.

 1. Plátno k projektoru

Možná v malém bytě nemáte místo na televizi? Pořiďte si místo ní malý projektor a před postel nainstalujte plátno. Pokud bude oboustranné, můžete filmy sledovat jak z obýváku, tak z postele.

 1. Zavěšené obrazy a další nástěnné dekorace

Stejně jako plátno k projektoru, mezi spaní a obývací pokoj můžete na pevný vlasec pověsit obrazy a další nástěnné dekorace. Skvěle vypadají například vinylové desky nebo macrame dekorace.

Shrnutí: Proč oddělit spaní v obýváku?

 • Získáte klidnější prostor na spánek
 • Obývací pokoj bude uspořádanější
 • Teoreticky získáte extra místnost
 • Ideální ve společné domácnosti 
 • Malý byt působí opticky větší

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: