Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
obývací stěna inspirace

Ať už se jedná o prvoplánový záměr nebo jste potřebovali další místnost k trávení času, je jasné, že podkrovní obývací pokoj bude naprosto úchvatným místem ve vašem domově. Nabízí totiž skvělá zákoutí na vytvoření skrytých koutů, bunkrů a skrýší, úchvatné výhledy do okolí a zajímavě řešený prostor.

Jak uspořádat obývací pokoj v podkroví

Podkroví lze využít jak v novostavbě, tak i ve starší zástavbě. Stačí jen trochu šikovných rukou, peněz, a i z původně neobyvatelné půdy vytvořit místo, kde se bude sdružovat rodina, pubertální kamarádi vašich dětí nebo zde muž může sledovat fotbalový zápas. Určitě i pro vás a vaše fóbie bude mnohem příjemnější pěkná útulná půda přetvořená na podkrovní pokoj, než aby to byla líheň a útočiště pavouků a jiného hmyzu.

Na co musíte dát skutečný pozor je dostatek světla. Buď okny anebo umělým osvětlením. V nejvyšší světlé výšce pak soustřeďte centrum pokoje. Pod krovem u obvodových zdí lze nechat vybudovat police nebo skříňky na míru. Využijte veškerý možnosti podkroví. Můžete tak získat úložný prostor, který vám jinde chybí.

10 stylových inspirací na podkrovní obývák

Westwing vám přináší několik tipů k zařízení podkrovního obývacího pokoje hned v několika interiérových stylech. Stačí pár pravidel a i vaše půda bude krásná a příjemná k trávení volného času.

1. Skandinávský styl obýváku v podkroví

Jde o jeden z nejpoužívanějších stylů vůbec. Pokud tak máte zařízený i zbytek domu, není nad čím přemýšlet. Na půdní prostory je velmi vhodný, protože je velmi světlý a prostor tak udrží jasný. Tento styl pracuje s bílými zdmi a s přírodními prvky. Klidně zde tedy můžete postavit kožené křeslo, dřevěný stolek a na zeď zavěsit pěkné obrázky. Můžete zde vytvořit i falešný krb z římsy a kolem něj vyskládat polena.

TIP! Obývací pokoj ve skandinávském stylu: 7 inspirací a nápadů

2. Rustikální podkrovní obývací pokoj

Zde je na místě určitě použít jen čistě dřevěný nábytek, vlněný koberec pod sedačku, pohovku v přírodních barvách. Nebojte se ani zajít pro jeden pěkný vyřezávaný kus nábytku někam do starožitnictví. Pěkně prostor oživí. Poskytněte zde možnost posezení i na velkých objemných polštářích na zemi či příjemných širokých křeslech typu „ušák”.

3. Industriální styl v podkrovním obýváku

Pokud žijete ve zděném cihlovém domě, tady se rozhodně vyplatí oklepat omítku a odkrýt tak syrovou krásu cihel. Nemusíte hned klepat celé zdi, ale menší kousky, třeba jen na jedné hlavní zdi dodají skvělý industriální charakter. Nesmí chybět ani typická světla ve stylu zavěšených velkých žárovek a nebojte se použít nábytek s kovovými prvky.

TIP! Překrásné inspirace do interiéru: Industriální styl bydlení

4. Minimalistický styl obývacího pokoje v podkroví

Je velmi čistý a je v podstatě opakem toho, jak dříve byla půda chápána. Kdysi se zde ukládali nepotřebné věci, takže byla velmi zahlcená. Vneste do ní prostor, vzduch a vytvořte z ní obývací pokoj, kde můžete nechat plynout myšlenky. Stačí velká sedačka, několik taburetů, komoda a konferenční stolek. Méně je více. Takže klidně zainvestujte do lepších kousků světových značek. Udělají víc užitku než spousta drobných dekorací na policích.

TIP! Minimalistický styl: 7 praktických způsobů, jak zařídit interiér

5. Moderní obývák v podkroví

Někdo chápe podkrovní obyvák jako druhý plnohodnotný reprezentativní pokoj. Třeba i vy máte domácnost vybavenou moderně, pak i půdní prostor si zaslouží ponechat v tomto duchu. Většinou se zde nachází sedačka, na které se můžete pohodlně válet a velká knihovna, u které je postaven čtecí kout. V takovém pokoji se stává ústředním bodem televize. Ta prostě nesmí v moderním pokoji chybět. Pokud máte k dispozici velkou štítovou zeď popřemýšlejte nad projektorem.

TIP! 6 tipů: jak zařídit moderní obývací pokoj

6. Podkrovní obývací pokoj v boho stylu

Boho styl je hravý, jemný, barevný, výrazný a v podstatě takový, jaký si jej uděláte. Nemá zcela jasně určená pravidla. Proto zde naskládejte veškeré předměty z cest a dovolených. Vše, co se vám líbí. Dekoračními polštářky mnoha tvarů, barev a struktur zaplňte celou pohovku. Ze stropu zavěste lustr posetý peříčky, na zem položte Etno koberec a okolo rozházejte velké polštáře a taburety k sezení. Na zdi si vytvořte galerii. Do různých rámečků vlepte fotografii vaší rodiny. Klidně je obohaťte i nějakým obrázkem. Různorodost se zde cenní.

TIP! Boho styl: jedinečné inspirace pro bohémský interiér

7. Podkrovní obývací pokoj v tmavých barvách

Můžete zkusit jít i jinou cestou a pokoj ponořit do tmavších barev a vytvořit tak melancholické místo. Ten vás ponoří do klidu. Pokud jste roztěkaní, za den řešíte mnoho úkolů, projektů a je toho na vás moc, ponořte se do tmy. Vymalujte stěny i strop tmavou barvou a užívejte si jazzovou náladu. Aby to vše nebylo příliš tmavé, rozbijte to pomocí světlého nábytku a vybavení.

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

8. Bílý podkrovní obývák

Velice elegantně vypadá i čistý bílý pokoj. Nedělejte si s ničím hlavu a zkombinujte bílou s ostatními světlými odstíny do podkrovního pokoje. Bílé zdi, světlý krémový koberec i sedačka, perleťové a stříbrné doplňky. To vše udělá z podkroví nebeský pokoj. Budete si připadat jako na obláčku.

TIP! Nesmrtelná klasika: Bílá barva v interiéru

9. Venkovský obývací pokoj v podkroví

Tady se nebojte sušených květin, dek, macramé na zdi, taburetů a houpacích křesel. Vytvořte si venkov na půdě klidně i uprostřed města. Snažte se používat přírodní materiály, přírodní barvy. Neměly by chybět ani květiny na oknech či v jejich těsné blízkosti. Oceníte i barevný koberec na zemi a několik polic s knihami s dobrou četbou. Venkovský pokoj na vás musí působit živým dojmem přírody, ale také velmi útulným.

TIP! Venkovský styl: idylické kouzlo vašeho interiéru

10. Glamour styl v podkrovním obývacím pokoji

Velice okázalý, třpytivý a noblesní. Glamour je zárukou lesku. Tady klidně zavěste i disco kouli, pokud si to budete přát. Nešetřete kožešinami, zlatými dekoracemi, flitrovými polštáři, zrcadly na zdech a lesklým lakovaným nábytkem. Používejte pudrové barvy jako je starorůžová a na vzory se pokuste zapomenout. Glamour nesluší. Tady to chce spíše zvýraznit jednotlivé prvky. Takže stěny můžete ponechat bílé.

Jaký nábytek a dekorace se hodí do podkrovního obýváku

Jak chcete daný pokoj využívat? Bude to zároveň i hostinský pokoj, kde oceníte rozkládací pohovku anebo spíše se bude jednat o příležitostné využití při oslavách a sportovních událostech? Podle toho vybírejte nábytek.

 • Nemusí být nový. Klidně sem umístěte váš starý, sehnaný z druhé ruky nebo poděděný po rodině.
 • S dekoracemi to nepřehánějte. Nechcete z toho mít odkladiště. Takže zde neumisťujte nic, co se vám skutečně nelíbí.
 • Dbejte na dostatek míst k sezení. Věřte, že to pro všechny členy rodiny bude dobré místo pro schování se před zbytkem světa. Každý má však rád něco jiného.
 • Využijte prostor. Máte sedlovou střechu? Zavěste pod krovem houpačku. Jsou zde malé kouty, kde nic nedáte? Nechte si na míru udělat police.
 • Skrytá místa pod krovem využijte jako úložný prostor.
 • Jestliže dispozice dovolí, vytvořte tajnou místnost. Předělte místnost sádrokartonem a tajné dveře dejte skrz skříň. Děti to budou milovat.
 • Podkroví si zaslouží stejné dekorace jako váš klasický obývací pokoj.
 • Vybavení vybírejte podle stylu v celém domě.

Osvětlení v podkrovním obýváku

Chybí zde dostatek přirozeného světla? Zvětšete nebo přidejte okna? Architekt tvrdí, že to není možné anebo až příliš nákladné? Pak nakupte lampy a světelné řetězy. Do podkroví jsou jako dělané. LED světýlka zavěšená pod střechou jsou romantická. Také se hodí mít i několik luceren a svícnů. Pozor však na bezpečnost. Raději vždy uzavřené. Tyto typy světel jsou ale na půdu jako stvořená.

Shrnutí

 • Oplývá váš dům prostorem v podkroví? Přetvořte jej na útulný podkrovní obývací pokoj.
 • Zařiďte jej dle stylu, který převládá v celém domě. Pokud milujete glamour a najednou zařídíte místnost ve stylu venkova, asi to nebude moc harmonické.
 • Využijte každý kout. Tady se vyplatí některé věci zaplnit věcmi na míru.
 • Dbejte na dostatečné osvětlení a také na pohodlí. Nabídněte několik typů a míst k sezení.
 • Druhý obývací pokoj v domě je skvělým způsobem, jak zvětšit prostory v domě a poskytnout tak každému místo, kde si odpočine po svém.

Westwing věří, že i vy svou půdu přeměníte z nehostinného místa plného pavučin a brouků na pokoj, kde budete trávit silvestr, mistrovství hokeje a vaše děti zde zažijí první pusu. Přesuňte zde svůj použitý nábytek a ten pak nahraďte novým. Pro zaregistrované zákazníky je k dispozici mnoho dalších rad a nápadů k tomu, aby i jejich domov sršel nápady a byl příjemný k žití.

Mohlo by vás také zajímat: