Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak vybrat zavesy do obyvaku

Čas od času si každý pokoj zaslouží menší proměnu a renovaci. Někteří ihned pomýšlejí na širší rekonstrukci. Nahodit nové omítky, položit podlahu, koupit nové vybavení a obstarat doplňky v různých stylech na obměnu. Někdy však stačí i menší finanční zásah a pokoj se promění. Řeč je o nenápadných závěsech. Někdo si tohoto prvku na oknech ani nevšimne. Ale věřte, že v detailech je síla. Závěsy do obýváku dotváří celý vzhled moderního obývacího pokoje a propůjčují mu osobnost a dokáží skutečné divy. 

Moderní závěsy do obýváku: funkčnost a estetika 

Co si vůbec představit pod závěsy a záclonami, k čemu nám slouží? Především jde o estetický a ochranný prvek. Eliminují dopad slunečních paprsků, poskytují soukromí a dokážou schovat nevzhledný okenní rám. Takže pokud zrovna nejsou finance na výměnu okenních rámů, stačí navrtat tyče a pověsit záclony.  

Záclony dotváří celý prostor. Zjemňují jej, dodávají pocit útulna. Vhodně zvolený typ koresponduje s celkovým vybavením a je velmi příjemným dekorativním prvkem na stěnách. Je však třeba zvolit správně. Záclona musí plnit nejen estetickou funkci, ale i ochrannou. Aby to bylo možné, je důležité zvolit správnou délku.

Sahat by měla lehce přes světlou výšku i šířku okna. Jak již bylo řečeno, jednak tím skryje nepěkný rám, za druhé snadno znepřístupníte cestu cizím očím do pokoje. Pokud jde o záclony na klasických oknech, nemusí sahat až na zem. Postačí k parapetu. Tady je to otázka preferencí a toho, kde bydlíte.

Někdo nedá dopustit nad krátké závěsy do půli oken, jiný zase miluje těsně nad parapet, další si zakládá na těžkých závěsech po stranách, kterým se krčí látka na zemi, jak jsou dlouhé. Pravidlo však zní, že by záclony neměly vadit při otevírání oken. U francouzských typů postačí délka těsně nad podlahu. 

Dalším bodem správného výběru je látka. Ta by měla souznít s celkovým vybavením. Tenké jemné látky jsou sice hezké na pohled, ale příliš slunce nezastaví. Těžké látky zase dělají pravý opak. Volte tedy dle místnosti. V kuchyni a obývacím pokoji je záclona jiná než třeba v ložnici a koupelně. 

Věnujte pozornost barvám 

Záclona je dekorativním prvkem, ale svou velikostí se dá pokládat za plnohodnotnou součást vybavení pokoje. Proto je velmi důležité, aby svou barvou doplňovala moderní obývací pokoj.  

Barvu volte dle většího kusu nábytku. Třeba podle sedací soupravy. Inspirovat se můžete i kobercem anebo výmalbou na stěnách. Pokud máte jednu stěnu barevnou a jinak bílé, vyberte záclony v oné barvě. Vypadá to celistvě a uhlazeně. Barva by neměla nijak narušovat pokoj. Spíše jít tón v tónu. Máte příliš tmavý pokoj? Pak je nejlepší bílá klasika.  

Jestli se však nebojíte vykročit z normy, ale máte rádi osobitost, a navíc pokud pokoj disponuje pěknými velkými okny, můžete na ně zvolit barvu doplňkovou. Každá barva ji má. Která to je, najdete na barevné škále. Pak okno vynikne. Rozhodně se však vyvarujte černých závěsů. Ty jsou až moc temné. 

Dále se nechte ovlivnit stylem nábytku. Jde o industriální, moderní, skandinávský nebo snad venkovský? Každý má svá specifika. A záclony by se dle toho měli řídit také, nejen co se barev týká. 

Díky registraci do klubu Westwing, která je bez poplatku, už nikdy nezmeškáte naše exkluzivní nabídky, díky které váš domov rozkvete a bude ještě krásnější.

Typy záclon: kreativní nápady 

Moderní obývací pokoj je zařizován různě. Bývá dosti kreativní a často míchá styly dohromady. Nemusíte se tedy bát, to samé udělat v případě zakrytí okna. Buďte kreativní! 

Žaluzie do obývacího pokoje

Dříve se žaluzie používali pouze v kancelářích, nemocnicích, obchodech. Pak si své místo našli i v obytných domech. Dnes jsou běžným vybavením. Často se doplňují se záclonami a závěsy. Při zatažení poskytují dokonalé soukromí a během dne také stíní. Díky jednotlivým otáčivým lamelám se dá světlo nasměrovat, kam potřebujete. Dnes jsou k dostání v mnoha imitacích a barvách. Existují dřevěné vhodné do venkovského či rustikálního stylu, s metalickými odlesky pro glamour pokoj i klasické matné hodící se do moderny.  

Tip! Doporučujeme si přečíst praktický článek: jak vyčistit žaluzie.

Moderní záclony s dvojitým závěsem 

Moderní záclony s dvojitým závěsem krásně kombinují látky, dekory a barvy. Jsou skutečně velmi působivé jak po estetické stránce, tak praktické. Díky dvojité řadě lze kombinovat propustné lehké látky s těžšími. Krásně rámují okna.  

Často se také kombinují klasické opony se shromážděnou oponou. Jde o typ řasení. Dozadu pověsíte jednoduchou záclonu a dopředu navlečete třeba organzu s řasením a zajímavým dekorem. Vyhrajte si i s barvami.  

Panelové závěsy do obýváku

Velmi moderním prvkem jsou i panelové závěsy. Jedná se o napnutý pruh látky v horní i dolní liště. Jednotlivé takové panely se pak posouvají pomocí kolejnic. Ty mohou být až trojité. Překrývají se přes sebe a vytváří velmi moderní vzhled krytí oken. Hodí se hlavně pro velká okna a celé prosklené zdi.  

Opět lze tady kombinovat více barev a vytvořit tak z okna výrazný prvek celého pokoje. Panely jsou nápadné a propůjčují místnosti netradiční vzhled. 

Typy pro výběr letních záclon 

V letních měsících nám jde spíše o lehkost, vzdušnost, ale i o zastínění. Často se záclony mění na základě ročního období. Jejich vzhled a materiál tak lépe pracuje s podmínkami, které jsou na ně kladeny. Jaké materiály zvolit v teplých měsících? 

 • Bavlna – Je přírodní materiál, který umí pracovat s teplem. Je nekrčivá, vyráběna v mnoha barvách a hodí se v podstatě kamkoliv 
 • Hedvábí – Propůjčuje dojem luxusu, lehkosti a elegance. Oblíbená v glamour a skandinávském stylu. Jde o lehký, příjemný materiál 
 • Len – Jde o strukturovaný materiál, přírodní a ekologický. Jeho vzhled je syrový, proto je oblíben ve venkovském a rustikálním prostředí 

TIP! DIY: Macramé závěs do dveří

Jaké závěsy do šedého obýváku 

Jak již bylo řečeno, barva závěsů se vybírá dle vybavení, stylu pokoje a jeho barevné škále. Ve chvíli, kdy je moderní obývací pokoj laděn do šeda se nabízí tato barevná škála: 

 • Šedé závěsy – Můžete použít tzv. Tón v tónu. Takže zvolte jeden odstín šedé, který je v pokoji. Třeba na sedací soupravě nebo na stěně. Můžete použít i jeho světlejší nebo tmavší odstín.K šedé se tak dokonale hodí oranžová a žlutá.

Doplňková barva – Na barevné škále barev si můžete vybrat, která barva bude ladit s vaší primární. 

Patero pravidel při výběru luxusních závěsů do obývacího pokoje

 1. Správná délka je základ.

  Pokud jsou příliš dlouhé, budou zadržovat teplo z topení a shazovat květiny na oknech. Pokud moc krátké, neposkytnou kýžené soukromí a dostatečnou ochranu před světlem. 

 2. Barva závěsů se volí dle celkového vzhledu pokoje.

  Dá se říci, že to je tou poslední třešničkou. Můžete volit jednu z hlavních barev nebo jít do opozice a okna zvýraznit doplňkovou, kontrastní barvou. 

 3. Materiál se volí dle ročního období anebo dle stylu pokoje.

  Každý si žádá to své. Do skandinávského pokoje nejspíš pověsíte lehké jemné záclony, do venkovského se nemusíte bát kytičkovaných závěsů. V industriálním stylu zase preferujete panely nebo žaluzie. 

 4. K pěknému vzhledu pokoje stačí občas drobná změna.

  Nemusíte utrácet tisíce. Postačí pěkná nová záclona. Oživí celý interiér. 

 5. Pokud máte nevzhledné okenní rámy, ale nemůžete si momentálně dovolit jejich výměnu, nezoufejte.

  Postačí pověsit širší a vyšší záclony. Ty je skryjí a vytvoří prostředí lahodící oku.

Díky registraci do klubu Westwing, která je bez poplatku, už nikdy nezmeškáte naše exkluzivní nabídky, díky které váš domov rozkvete a bude ještě krásnější.