Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jak opticky zvetsit mistnost

Máte malý obývák, ložnici nebo jinou místnost v bytě či domě a přejete si, aby působila prostornější? Naštěstí pro vás, není potřeba bourat zeď k sousedům, malý pokoj opticky zvětšíte pomocí jednoduchých designových triků. Ty nejlepší najdete v článku. 

10 snadných tipů: Jak zvětšit malý pokoj

Malá místnost nemusí být přeplněná, klaustrofobická či neorganizovaná. Je ale třeba snaha, dobré plánování a využití několika designových prvků, díky kterým malý pokoj působí vzdušnější. 

Dobrá zpráva je, že nejde o složitý úkol, pouze využití klasických optických klamů. Lidské oko vnímá prostor na základě tří subjektivních vjemů:

 • Světlo
 • Pohyb 
 • Proporce
 1. Menší kusy nábytku

Při výběru nábytku je třeba myslet na správné proporce. Vybírejte subtilní nábytek a postavte jej do místnosti tak, aby měl kolem sebe ze všech stran trochu prostoru. Jedinou výjimkou je postel, která by naopak měla být přiražená až ke stěně.

Westwing tip: Místo objemné sedací soupravy do malého obývacího pokoje vyberte menší pohovku a křesla na nožičkách.

 1. Velké zrcadlo

Zrcadla mají přímo kouzelnou schopnost zvětšit místnost. Odráží světlo i obraz a vaše oko tak delší dobu bloudí po pokoji a hledá jeho konec. Nejlepší je, že zrcadlo se hodí do každé místnosti, od ložnice až po malou koupelnu.

 1. Vynechte závěsy a koberce

Závěsy brání ve výhledu ven i světlu, které proudí dovnitř. Stažené na stranu navíc zabírají místo směrem do místnosti. Zvažte, jestli se bez nich úplně neobejdete a nevystačíte si s minimalistickými roletami. 

Pokud po závěsech opravdu toužíte, zvolte světlejší odstín, tyč dostatečně přesahující přesahující okno a délku závěsů od stropu až po podlahu. Stejně tak je lepší nechat holou podlahu, případně pořídit jen nenápadný, nízký koberec. Vyberte podobnou barvu, jako má podlaha.

 1. Nábytek na nožičkách

Nábytek zvednutý nad zem jednoduchými, tenkými nožičkami umožňuje proudění světla a dodává místnosti pocit otevřenosti a pohybu. Skvělou volbou je módní nábytek v retro stylu, který je zároveň nízký, subtilní a na nožkách. 

 1. Bílá od podlahy po strop

Že bílá barva opticky zvětšuje není žádnou novinkou. Místnost s bílými stěnami a světlou podlahou působí vzdušně a klidně. Když vyberete i světlý nábytek, smažete hranici mezi stěnami, uvolníte výhled a místnost bude působit ještě větší.

Tip: Vsaďte na příjemné textilie s texturou, díky kterým místnost nebude působit příliš sterilně.

 1. Nízký nábytek

Nízký nábytek vytvoří v místnosti otevřený pocit jednoduše proto, že zůstane více místa mezi podlahou a stropem. Do malé ložnice proto vyberte nízkou postel, noční stolky i komodu.

 1. Volný prostor na průchod

Aby místnost nepůsobila tak malá, nechte v ní volný průchod. Prostor chcete logicky využít naplno, proto máte možná nutkání využít každý kout. Místo toho seskupte nábytek u jedné strany a druhou nechte volnou. 

Tip: Tento princip je praktický například u malého dětského pokoje, kde děti volný prostor využijí na hraní.

 1. Menší vzory

Aby místnost vypadala prostornější, vybírejte správné vzory. Na větší plochy, například na obklady v malé koupelně, se hodí malé vzory, případně je úplně vynechte. 

Tip: Pokud se vám líbí výraznější vzory, vyberte je na menší na doplňky a dekorace.

 1. Velké množství světla

Tmavá místnost vždy působí trochu stísněně. Pusťte domů proto co nejvíce světla skrz okna bez závěsů a pomozte si umělým osvětlením. Do každé místnosti vyberte minimálně dva zdroje světla – hlavní světlo doplněné čtecí lampičkou, světly na stěnách nebo designovou stojací lampou.

Tip: Pro ušetření prostoru v malé ložnici místo klasických lampiček na nočních stolcích instalujte designové žárovky zavěšené ze zdi či od stropu.

 1. Upozorněte na jeden zajímavý předmět

Odlákejte pozornost od nedostatku prostoru jedním zajímavým předmětem, na který se každý hned zadívá. Může to být například výrazné křeslo, obraz na stěně nebo lampa s výrazným stínidlem.

Drobné triky na zvětšení místnosti

Pokud potřebujete zvětšit místnost a nemáte příliš času či financí, můžete zakomponovat také jeden z těchto jednoduchých triků.

 • Zbavte se nepořádku a investujte do úložných prostor
 • Vymalujte zdi i strop na bílou či jinou světlou barvu
 • Vyleštěte podlahy a nábytek, aby odrážel světlo
 • Nezastiňujte okna a nechte volně proudit světlo
 • Vystavte jeden větší obraz místo galerie na zdi

Shrnutí

Přestože jsme obvykle uvedli příklad na konkrétní místnosti, principy můžete využít po celém bytě či domě. Inspirujte se proto, pokud potřebujete opticky zvětšit: 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.