Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jarni dekorace na okno5

Jarní dekorace do oken zkrášlí váš domov zvenčí i zevnitř. Přemýšlíte, čím okna ozdobit? Připravili jsme pro vás šest kreativních tipů na dekorace, které si snadno vyrobíte doma. 

Krok za krokem: Jak začít s výzdobou oken na jaro

Chcete osvěžit svůj domov novými dekoracemi? Jedno z nejlepších míst, kde můžete na výzdobě pracovat jsou okna a parapety. Jejich výhodou a zároveň rizikem je, že ozdobí dům zevnitř a zvenčí zároveň. U parapetů často bývá také problém, že působí buď příliš přeplněné nebo naopak prázdné. Proto jsme sepsali několik tipů, jak s výzdobou začít.

 1. Období pro dekorace

  Rozmyslete si, na jak dlouho chcete dekoraci na oknech ponechat. Plánujete okna vyzdobit jen na období Velikonoc nebo chcete, aby dekorace fungovaly po celé jaro? Zejména u dekorací na delší dobu je třeba rozmyslet, zda se vám budou ještě za pár týdnů líbit.
 2. Myslete na vyváženost a symetrii

  Zejména u dekorací na parapetu nebo u dvou oken vedle sebe je třeba myslet na symetrii. Opakujte určitý element tak, aby výsledek působil jednotně a uspořádaně. Neznamená to, že na dvou oknech musí být úplně stejné dekorace, ale sjednoťte například barvu, velikost, výšku, tvar…
 3. Malé nebo velké?

  Když zdobíte okenní parapety, je jednodušší sáhnout po větších kouskách. Zvenku vypadají lépe, je snazší okolo nich udržovat pořádek a výsledek nepůsobí přeplácaně. Pokud chcete použít menší dekorace, doporučujeme seskupit je do jednoho celku. Můžete použít například dřevěný tácek, na který je vyskládáte.
 4. Praktičnost dekorací

  Kromě toho je také třeba myslet na praktičnost dekorací. Mají zároveň poskytovat soukromí? Nebrání naopak ve výhledu? Nehrozí jejich poničení při otvírání oken nebo domácími mazlíčky? Nebude příliš náročné udržovat okolo dekorací pořádek? 

Trendy jarní barvy pro rok 2022

Jaké barvy budou v kurzu na jaře 2022? Těšte se na hravé odstíny, jejichž kombinace vypadá jako z pohádky. Interiéry, které se jich budou držet, rozhodně nebudou nudné!

TIP! Veri Peri: Pantone barva roku 2022 je tady!

6 kreativních nápadů: Jarní dekorace na okno

Chcete svá okna na jaro ozdobit skutečně originálně? Vytvořte si vlastní dekorace! Inspirujte se našimi nápady na DIY jarní dekorace do oken.

1. Barevné lapače snů do oken

Zavěste několik barevných lapačů snů v různých velikostech na vlasec a naaranžujte je vedle sebe na okno. Vlasce můžete na okno připevnit pomocí průsvitné lepicí pásky nebo připevnit jeden vlasec horizontálně na rám okna a na něj posléze další navázat.

2. Velikonoční girlandy

Vytvořte hravou velikonoční girlandu z barevných vajíček, zajíčků nebo květin. Vytvořte šablonu, podle které vystřihnete několik stejných tvarů a barevně ozdobíte dle vlastní fantazie. Girlandu poté připevněte na rám okna tak, aby šlo stále otvírat.

3. Rozkvetlá okna

Vystřihněte z barevných papírů jarní květiny i se stonky a trávou. Hodí se například barevné tulipány, narcisy, sněženky nebo hyacint. Vystřižené květiny poté nalepte po celé délce spodního rámu okna.

4. Závěsné květináče do oken

Vaše okna můžete ozdobit i živými květinami! Jednoduchá verze je rozestavění květináčů na parapet, o něco efektnější budou závěsné květináče! Doporučujeme zvolit lichý počet květináčů a pověsit je do různých výšek. Použijte speciální závěsné květináče nebo vyrobte macramé držáky na ty, které již máte doma.

5. Macramé dekorace do oken

Další využití macramé je výroba kompletního závěsu na okna. Výhoda je, že macramé závěs částečně ochrání vaše soukromí a zároveň vypadá krásně. Hodí se zejména do moderních boho interiérů a poslouží jako jarní i letní dekorace.

6. Barevné bambulky jako jarní dekorace

Další tvoření z tkaniny si užijete, když vytvoříte dekoraci do oken z bambulkových provázků. Bambule vyrobte z různobarevných vln (jednoduchý návod najdete například na YouTube) a spojte dohromady vlascem. Jednotlivé vlasce s bambulemi pak zavěste vedle sebe přímo na okno nebo na tyč místo záclony.

Další inspirace

Tipy na závěr

 • Pokud máte domácího mazlíčka, zvažte, jestli ho dekorace nebudou lákat
 • Rozhodněte se, zda použijete jednu větší dekoraci nebo několik menších
 • Zjednodušte si práci a vyberte dekorace, které poslouží delší dobu
 • Ještě před výzdobou se pusťte do jarního úklidu a mytí oken
 • Menší dekorace seskupte dohromady, aby působily uceleně
 • Nezapomeňte na praktickou stránku, jako je větrání a úklid

Líbila se vám dnešní inspirace? Registrujte se na serveru Westwing a už nikdy vám neuniknou nové články nejen ze světa bydlení ani exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se vám také líbit: