Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
velikonoce zvyky a tradice

Velikonoce se nezadržitelně blíží. A protože je budeme asi trávit povětšinou doma v kruhu rodinném, bude příjemné si ten domov trošku velikonočně zútulnit. Dozvíte se, jaké dekorace můžete zvolit, a také vám dáme tipy na výrobu dekorací a jak si vyzdobit okna. Velikonoční dekorace na okno si můžete úspěšně vyrobit sami. Pozorujte, jak příroda ožívá, a využijte její prvky doma i na velikonočním stole. Tak jdeme na to.  

Jaké velikonoční dekorace se hodí na okno  

A začneme u výzdoby oken. Ta je důležitá, pokud se chcete trošku vytáhnout před sousedy. Protože i ti se určitě rádi pokochají krásnou výzdobou při procházce po okolí. Stačí na okna nalepit velikonoční nálepky a doplnit je vajíčky zavěšenými na provázku. A nezapomeňte ozdobit také parapet, třeba košíkem s obarvenými vajíčky.  

This image has an empty alt attribute; its file name is image-12-1024x375.png

Velikonoční dekorace na okno přizpůsobené podle místností  

Velikonoce jsou skvělou příležitostí, jak domácnosti vdechnout nádech jara. Zkuste každou místnost vyzdobit trošku jinak. Poradíme vám jak na to.  

Velikonoční dekorace na okno v obýváku  

Okno v obýváku můžete vyzdobit již zmiňovanými nálepkami. A okenní parapet v obýváku je jako stvořený pro řezané květiny ve váze. Volte raději živé květiny. Chcete přece probudit jaro. Do obývacího pokoje také perfektně zapadnou lucerny se svíčkami ve velikonočních tvarech. Navodí skvělou a útulnou atmosféru. Svíčky ve tvaru vajíček nebo figurek můžete také umístit na ozdobný podnos a při zapálení pozor na hořlavé materiály kolem.  

Velikonoční výzdoba oken v kuchyni  

I v kuchyni se budou skvěle vyjímat květinky. Kytici můžete doplnit figurkami ve veselých barvách. Pro někoho jsou velikonoční zajíčci, slepičky a podobné kýč, pro jiného je to zase způsob, jak rozveselit domácnost. A děti to jistě také ocení.  

Velikonoční dekorace na okenním parapetu  

Okenní parapet můžete ozdobit také velikonočním věncem. Ať si jej koupíte nebo vyrobíte sami, vždy krásně ozdobí vaši domácnost. Pokud se pustíte do vlastní výroby, stačí zajít do květinářství, kde seženete vše potřebné. Věnce můžete vyrobit ze slámy nebo například z větviček vrby. Doplníte jej stuhou a živými květinami. Skvěle vypadají i obarvené skořápky vajíček, které na věnec nalepíte. Velikonoční věnec na okno můžete nechat ležet na parapetu nebo zavěsit na stuhu na okno.  

Nejkrásnější inspirace na velikonoční výzdobu oken  

Skvělou ozdobou jsou i girlandy. Vyrobíte je snadno z vajíček, zavážete stuhou a pověsíte na okno. Hledáte originální nápady na velikonoční vajíčka? Jejich skořápky potřete tekutým lepidlem a přilepte na něj peří, okvětní lístky, stužky nebo třpytky. Dalším typem girland jsou i ty papírové. Víte, jak je snadno vyrobit? Poradíme vám.  

DIY: Jak vyrobit velikonoční dekorace z papíru  

Chcete vyrobit papírové dekorace pro děti? Zvolte barevný papír. Pokud chcete dekorace zakomponovat do interiéru s tlumenými odstíny, tak s barvičkami šetřete. K výrobě papírových girland ve tvaru zajíčků budete potřebovat následující:  

  • nůžky
  • provázek 
  • barevný papír 
  • vata 
  • lepidlo na papír 
  • děrovací kleště 

K výrobě zajíčků budete potřebovat šablonu, podle které obkreslíte tvar. Stačí si najít obrázek na internetu a vytisknout. Dle něj si poté tvar obkreslíme na barevné papíry. Pokud však ovládáte malířský um, můžete si tvar zajíčka nakreslit sami. Nyní zajíčky pečlivě vystřihneme.  

Podle připravené šablony si obkreslíme na barevné papíry jednotlivé zajíčky a pečlivě si je vystřihneme. Uděláme do nich dírky na protažení provázku. Následně z vaty vyrobíme zajíčkům ocásky a necháme zaschnout. Zajíčky navlečeme na provázek a pověsíme, kam uznáme za vhodné. Ideální jsou do dětského pokoje.  

Nejdůležitější pravidla pro velikonoční dekorace v interiéru 

Přírodní dekorace

Tento rok dominují přírodní dekorace, takže nejčastěji se budou využívat barvy převzaté z přírody. Kromě tradiční zelené, bílé a žluté barvy existují také pastelové: pudrově růžová, levandulová fialová, světle modrá. Skvěle tuto sadu doplníte, když přidáte třpytivé odstíny zlata a mědi.

Také Skandinávci, proslulí svou láskou k dobrému designu, se vzdávají výrazných barev a zaměřují se na jemnost. Ve velikonoční výzdobě letos vládnou bílá, písčitě béžová a teplé šedá. A jak tyto různé prvky zkombinovat? Mezi trendy patří černá v kombinaci s pastelovými a zlatými. Není to typická jarní barva, ale její kontrast s jasnými barvami poskytuje opravdu skvělý efekt. 

Čerstvé květiny

Na velikonočním stole nesmí chybět čerstvé květiny. Je to bezkonkurenčně nejkrásnější dekorace na velikonočním stole. Narcisy, tulipány pomohou vytvořit krásnou kytici. Doplňte je vrbovými jehnědy, zeleným zimostrázem a větvičkami magnólie. Místo plných květin si vyberte ty, které mají pupeny – uvidíte je kvést a kytice se ze dne na den mění. Kombinujte dekorace na Velikonoce s květinami.

Na větve vrby můžete pověsit barevná vyfukovaná vejce – stejně jako vánoční ozdoby. Vytvořte velikonoční věnec na okno a ozdobte ho narcisy a žlutými kuřátky. Zavěste na dveře – na velikonoční ráno přivítá hosty. Můžete si vyrobit podobný ze slámy a proplést se větvičkami forsythie. Vložte dovnitř misku plnou ručně zdobených kraslic a postavte ji na stůl.  

Velikonoční Zajíček

A co vlastně nesmí za žádnou cenu na Velikonoce chybět? Je to zajíček. Zajíček je symbolem Velikonoc. Obvykle se objeví v neděli ráno s košem plným barevných vajíček a sladkých dobrot. Tato tradice pochází z Německa. Kromě kuřat, jehňat a kraslic je zajíček barevnou výzdobou domu a velikonočního stolu.

Existuje mnoho způsobů, jak vykouzlit dekorace s jeho přítomností. Můžete ho upéct z těsta a ozdobit polevou. Vystřihněte jej z lepenky nebo polystyrenu, namalujte a vyrobte zajíčkové přívěsky pro svou jarní kytici.  

A pro gurmány zde máme recept na velikonočního zajíčka ze slaného těsta. K výrobě zajíčka potřebujete všechny následující ingredience: mouku, sůl a vodu. Bude to ještě zábavnější, pokud do výroby zapojíte své děti. Podívejte se, jak je to snadné! 

  1. Vyšlehejte mouku, sůl a vodu do hladka. Potom z toho udělejte velikonoční králíčky. 

  2. Sušte tuto figurku v předehřáté troubě na 50-70 stupňů po dobu 45 minut.

  3. A zajíček je připraven! 

Zajíčky můžete využít jako krásnou dekoraci následovně. Vložte sedmikrásky do mechu, přikryjte je vajíčky a vložte upečeného zajíčka. Tyto okouzlující ozdoby na Velikonoce můžete dát na stůl, komodu nebo třeba parapety. Budou krásnou předzvěstí nadcházejících svátků a jara pro vás a vaše blízké. 

Inspirovaly vás dnešní tipy? Zaregistrujte se bezplatně na serveru Westwing a už nikdy si nenechte ujít naše tipy a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.