Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Luxusní obývací pokoj 28

Pokoj je krásně zařízen. Vybavení je v jednotném stylu, nechybí dekorace a živé květiny. Samotnou místnost jste rozdělili do jednotlivých zón a přidali jste i další textil. Jenže stále tomu něco chybí? Nejspíš to bude nedostatek světla. Poradíme vám, kolik, jaké a kde umístit světlo do obýváku, aby byl útulný a zároveň použitelný v každodenním životě.

Jak vybrat správné světlo do obýváku

Spousta lidí dělá i dnes tu chybu, že do pokoje umístí jedno stropní osvětlení a malou lampu do jednoho rohu pokoje. Jenže to vám nikdy nedokáže osvětlit komplet celou místnost. Při takovém počtu, budete ve zbývajících třech rozích mžourat v šeru očima a ve čtecím koutku si nepřečtete ani jedinou knihu.

Jak vybrat správné světlo do obýváku

Osvětlení by vás mělo lákat k tomu, jej plně využít. Většina totiž řeší jen to, jak bude stínidlo v daném místě vypadat, a ne k čemu bude sloužit. A o to jde u světel především. V prvé řadě se tedy řeší funkce a až poté jeho design.

Jak vybrat světlo do obývácího pokoje

Vybrat správné světlo do obýváku může být někdy složité, ale existuje několik věcí, na které byste měli při výběru světla zaměřit pozornost:

 1. Velikost místnosti

  Měli byste zvolit světlo, které bude vhodné pro velikost místnosti. Pokud je místnost velká, budete potřebovat více světla, zatímco pro menší místnost postačí méně světl

 2. Funkce místnosti

  Zvažte, jakým způsobem bude místnost využívána. Například, pokud je obývák místem, kde se většinou sedí a odpočívá, můžete zvolit světlo s nižším výkonem, které poskytne příjemné a uklidňující osvětlení. Naopak, pokud je obývák místem, kde se většinou pracuje nebo se hrají hry, budete potřebovat více světla, abyste měli dostatek osvětlení pro tyto aktivity.

 3. Styly interiéru

  Vyberte světlo, které se bude hodit k ostatnímu zařízení a dekoraci místnosti. Například, pokud máte moderní interiér, můžete zvolit světlo s čistými a jednoduchými liniemi, zatímco pro tradičnější interiér může být vhodnější světlo s bohatším a dekorativnějším designem.

 4. Zdroj světla

  Měli byste také zvážit, jaké zdroje světla budete používat. Například, pokud chcete šetřit energii, můžete zvolit LED žárovky nebo žárovky s úsporným žárovkovým světlem.

 5. Možnosti ovládání

  Zvažte jak chcete ovládat světlo v místnosti.

Vyberte si to správné světlo do obýváku

Obývací pokoj je místo, kde se schází celá rodina u rodinných večerů, oznamují se zde důležité životní události, tráví čas s přáteli anebo se jen tak lenoší po náročném dni. Pokoj je často vybaven nejen sedací soupravou a stolkem k odkládání hrnků, brýlí a talířů s dobrotami, ale většinou je k nalezení i pracovní stůl sloužící jako domácí kancelář nebo část je vybaven rozlehlou knihovnou.

Jednotlivé části si pak žádají své vlastní osvětlení. Stropní pro rozptyl světla po celém pokoji, nástěnné pro dodání atmosféry, stojací lampa za pohovkou pro sledování filmů a stolní k četbě knih a novin.

Než přistoupíte k nákupu jednotlivých kusů stínidel a žárovek, musíte přesně vědět, kde bude lampa umístěná a k čemu bude sloužit. Projděte si našich 6 tipů k výběru osvětlení do obývací pokoje. A hned budete mít jasno.

Co všechno zařídit před výběrem světla do obývacího pokoje

Ať už stavíte, rekonstruujete nebo se jen stěhujete do nového, mějte v hlavě plán. Anebo si jej radši překreslete na papír. Pokoj rozdělte na jednotlivé zóny. Relaxační, čtecí, pro sledování televize, pracovní a pokud tam máte i jídelní stůl, tak jej také zakreslete apod. Každá vyjmenovaná činnost, potřebuje jinou intenzitu světla i jinou barvu. Některé lampy totiž budou v podstatě sloužit čistě k dekoraci a dotváření uvolněné atmosféry, jiné musí ulevit očím.

Dobrý plán slouží také k rozvedení elektřiny ve zdech. Vyhnete se pak zbytečně dlouhým kabelům. Tam kde to není možné, ale raději prodlužovací kabel natáhněte. Třeba v nájemních bytech.

Jaké druhy světel do obýváku?

Druhy světel jsou nazvaná dle toho, kam se umísťují.

1. Stropní osvětlení do obýváku

Existují tedy stropní osvětlení, které se montuje na strop. Může být ve formě lustru anebo vyhotovené jako bodové světlo.

2. Stolní a stojací lampy do obývacího pokoje

Stolní a stojací lampy si můžeme často otáčet a naklánět tak, aby svítila na místo, kam potřebujeme. Třeba osvětlit stránku v knize, kuchařce anebo na konferenční stůl.

3. Nástěnné osvětlení do obýváku

Nástěnné lampy jsou pak doplňkové, pro vytvoření atmosféry.

Jaké světlo se kterým souzní se dozvíte v našem lexikonu.

4. Jakou žárovku do obývacího pokoje si zvolíte

Jak již bylo řečeno, každé světlo je k něčemu určené. S tím se tedy pojí jeho intenzita a rozptyl. Dobré je si taky určit, zda chcete, aby šlo se světlem hýbat a zda musí splňovat funkci stmívání. To se hodí např. do stropního osvětlení nad stolem a stojací lampy v rohu místnosti, ale je naprosto zbytečné u pracovního stolu a ve čtecím koutku. Ztlumená světla dotváří atmosféru a mění vaši náladu.

Obecně se uvádí, že pro relaxaci postačí obyčejná 40W žárovka, která vyzařuje množství světla do 400 lumenů. Silnější světlo je třeba k práci a četbě. Tam se hodí obstarat a našroubovat 60W zdroj. Tedy cca 700 lumenů. Pokud je třeba osvětlit celou místnost, jako je tomu v případě stopního osvětlení, pak zvolte 75W žárovku vyzařující světelný tok o síle 900 lumenů a výš.

3. Volte úsporu a nové technologie LED osvětlení

Dnes se již upouští od klasických žárovek. Nejčastěji se nahrazují úspornými žárovkami, kompaktními zářivkami anebo v poslední době jsou na vzestupu LED svítidla. LED je velmi úsporný systém s dlouhou životností.

Pravidlo zní, že tam, kde se často rozsvěcuje, je lepší namontovat zářivky a LED světla. Tam kde se zas tolik nepohybujete, třeba ložnice, postačí úsporná žárovka s rychlým náběhem a halogen.

4. Jaká barva světla do obýváku

Nyní již tedy víte, jak silnou žárovku použít, z jakého typu a jste rozhodnutí, zda potřebujete funkci stmívání. Teď se ještě v obchodě budete muset soustředit na barvu světelného toku. Ti odvážní z vás mohou zakoupit klidně barevné žárovky, které doladí atmosféru a vzhled celé místnosti. Pokud se rádi držíte při zemi a preferujete nadčasovost, pak volte bílé nebo žluté světlo.

Bílé světlo je v mnoha intenzitách. Nejčastěji najdete studené a teplé. Studené umístěte do pracovny a nad pracovní desku stolu.

Stimuluje mozek a nebolí z něj oči. Teplé je útulnější, takže se do obývacího pokoje velmi hodí. Jsou však lidé, kterým i teplé bílé světlo přijde studené a připadají si jako v kanceláři. Pokud patříte k nim, sáhněte po klasice.

Žluté světlo je podobné svíčce, a tedy velmi pocitově teplé. Zkreslujete však ostatní barvy.

5. Světlo v obýváku v jakémkoli stylu

Osvětlení se dá považovat za dekorační prvek místnosti. Tím, že září, si jej každý všimne. Mělo by proto korespondovat se vzhledem celé místnosti. Buď jej nechte zmizet a pořiďte bodová světla anebo si dejte záležet při výběru a myslete na styl pokoje.

Máte obývací pokoj v industriálním stylu? Pak to bude chtít hodně kovu a skla, preferujete moderní vzhled? Tak to pátrejte po geometrickém tvaru. Milujete venkov? Lustr s květinovým vzorem, jistě dokonale zapadne.

6. Jaká bodová světla do stropu obyváku

Bodové osvětlení je hodně moderní. Je umístěno v samotním stropě, takže nevisí jako je tomu u lustru. Bývá strohé, neutrální, s minimem ozdob a barev.

Často se používá v pokoji, který je zařízen ve stylu moderny, industrialismu a všude tam, kde jsou nízké stropy. Lidé si je oblíbili i pro možnost otáčení a nasvícení určitých věcí v okolí. Bodová světla, zkráceně „bodovky”, lze rozdělit na několik částí a pak je rozsvěcovat dle potřeby.

Myslete však na to, že tento typ světel nestačí k plnému osvětlení celého pokoje. A jak vybrat to správné bodové světlo do obýváku ? Podívejte se na svůj nábytek a nechte se inspirovat.

K bílému světlu se hodí ta s mléčnými skly, kruhové a oválné tvary zase k vybavení se zaoblenými hranami. Bodové světlo do obýváku se nejčastěji umísťuji po obvodu místnosti. Tam zvolte větší počet, ale menší rozměry.

Jestliže potřebujete nahradit lustr nad jídelním stolem, jelikož už vás unavoval pohled do žárovky, je vkusnou volbou tři za sebou jdoucí osvětlení.

Jaký lustr vybrat do obýváku

Nejčastějším osvětlením je lustr. Pokud vám to světlá výška místnosti dovoluje, pokuste se pověsit vkusný lustr. Může se stát i její dominantou anebo krásně dotvoří celek. Nemáme nic proti stropním svítidlům, ale lustr je designovým skvostem.

Využívá se ve venkovském stylu, skandinávském, vintage, klasice i retro. Existují celokovové, s textilem, s perlami a skleněnými sklíčky, v několika rovinách. Tady se fantazii meze nekladou. Ty nejoriginálnější kousky naleznete na bazarech a v garážových výprodejích. Můžete si jej i vyrobit sami, třeba ve stylu boho.

Díky světelnému rětězu a přívodnímu kabelu si výšku lustru upravíte dle svých potřeb.

Dřevěné lustry se budou vyjímat nad stolem v místnosti plné venkova, v retro a vintage pokoji se nebojte barev a vzorů. V případě norských stylů  volte jemné neutrální barvy a přírodní materiály.

Vytvořte plán na osvětlení obývacího pokoje

Vymyslet umístění světel v místnosti není nic složitého. Prozkoumejte náš návod.

 1. Načrtněte si půdorys obývacího pokoje. Skvěle poslouží čtverečkovaný papír. Zaznačte okna a zásuvky.
 2. Základní osvětlení má za úkol dodat světlo do pokoje a na nejdůležitější místa. Určitě tedy zaznačte potřebu světla nad sedací soupravou a jídelním stolem.
 3. Směrované osvětlení se pak soustředí na body. Tedy pokud máte čtecí koutek, na papír zaznačte pomocí puntíku, to samé platí u zvýraznění zdi, kde máte obrazy nebo výtvory dětí atd. Lze tím myslet i světlo nad kuchyňskou linkou nebo LED pásky či bodová světla kolem místnosti.
 4. Atmosférické osvětlení pak dotváří charakter pokoje. Jsou to nástěnné lampy a stojací světla, často doplněné svícny a svíčkami. Třeba za pohovkou, vedle akvária, knihovny anebo na polici.

Shrnutí: jak vybrat to správné světlo do obýváku

Někdy je dobré a jednodušší netvořit vlastní názory a převzít to, co je už odzkoušené a vymyšlené. V případě osvětlení dvojnásob. Špatně zvolenými světly v pokoji škodíte svým očím a psychické pohodě. Pokud se však budete držet jednoduchých pravidel, budete mít krásně osvětlenou v místnost a její části v takové intenzitě, jaká bude zrovna potřeba.

 1. Plánujte a až potom nakupujte
 2. Určete, k čemu světlo bude určené a dle toho vybírejte jeho světelný tok
 3. Snažte se ušetřit vhodným typem žárovky, pokud odcházíte z místnosti, zhasínejte
 4. Zvolte si preference v barvě světla. Bílá pro práci, teplá pro relaxaci
 5. Do malých místností a na zvýraznění detailů volte bodová světla
 6. V případě vysokých stropů anebo klasického stylu zařízení instalujte vhodný lustr

Díky bezplatné registraci na Westwing.cz budete mít u nás nepřetržitou dávku zboží k nákupu světel v různých stylech. Naše kopie vybraných značek zaručí, že váš domov bude originální. Je jedno jaký styl a vkus vyznáváte. U nás si vždy vyberete. Exkluzivní nabídky jsou často se skvělou slevou!

Mohlo by se vám také hodit: