THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ DO -50 % NA VÍCE NEŽ 1 000 PRODUKTŮ!

Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
osvetleni do chodby

Chodba či předsíň je místem, které každý návštěvník vidí jako první, když k vám vstoupí. A jistě víme, že první dojem se již dá je těžce změnit. Proto je potřeba, aby toto místo bylo čisté, útulné a příjemné. A k tomu pomáhá i vhodně zvolené osvětlení. Jak vybrat vhodné osvětlení do chodby či předsíně si přečtěte v tomto inspirativním článku.

Jaké světlo do chodby: krok za krokem 

Možná jste o osvětlení dostatečně nepřemýšleli, ale to je chyba. Osvětlení dodává atmosféru. Na co si dát při výběru světel pozor, jak velkou intenzitu má osvětlení mít a jaký konkrétní typ světel zvolit? Na to vše vám odpovíme v následujících bodech: 

 1. Zvažte velikost a tvar místnosti 

  Malé prostory bez oken si zaslouží osvětlení i během dne. Zvolte tedy několik typů světel a těmi úspornějšími můžete svítit klidně celý den. Do úzké chodby zvolte jako hlavní osvícení několik halogenových žárovek umístěných na stropě za sebou. V prostornější místnosti čtvercového tvaru zvolte centrální závěsné svítidlo, díky tomu docílíte rovnoměrného osvětlení místnosti. Umístěte jej však do takové výšky, aby při procházení nikomu nezavazelo. 

 2. Umístěte různé typy osvětlení 

  Do předsíně či chodby je vhodné umístit hlavní osvětlení, které jsme zmiňovali v bodě 1. Dále je vhodné umístit nástěnná světla, pomocí kterých místnost oživíme a z hlediska bezpečnosti místnost ještě více rozsvítíme. Doplnit můžeme i další lokální osvětlení, zejména pokud chceme zdůraznit dekorace nebo konkrétní kus nábytku. 

 3. Osvětlete i vnitřní prostory skříní 

  Nezapomínejte ani na úložné prostory a jejich osvětlení. Pokud máte prostornou předsíň, možná se v ní nachází také šatní skříň. Zajímavým řešením osvětlení uvnitř takové skříně mohou být LED pásky. 

 4. Dekorativní lampy jako skvělý doplněk 

  Nezapomínejme na lampy. Dodají ještě více světla a místnosti přidají stylový nádech. Dekorativní lampy umístěte na stolek a doplňte pohodlným křeslem. Útulný čtecí koutek je na světě! 

Jaké typy osvětlení se hodí do chodby 

Předsíň a chodba je místnost náročná na kvalitní osvětlení. Aby místnost ale nepůsobila temně, je potřeba zvolit více typů světel. Nejste si jisti, jaké typy to jsou? Nevadí. Nyní se podíváme na druhy světel, které jsou právě do předsíně a chodby vhodné. 

Nástěnná světla do chodby 

Nástěnné světlo do chodby je skvělým doplňkem k hlavnímu osvětlení. Rozjasní podlahovou plochu a hlavně umožní bezpečný pohyb v místnosti. Skvěle se hodí i ke schodišti nebo z obou stran zrcadla. 

Stolní lampy 

Praktickým kouskem nábytku do předsíně je malý stolek do předsíně, jehož plochu osvětlíte stolní lampou. Existuje snad praktičtější místo na odkládání klíčů? 

Stropní světla do chodby – Bodová světla na chodbu nebo lustr 

Pokud máte to štěstí a vaše domácnost oplývá vysokými stropy, můžete si dovolit umístit závěsný lustr do předsíně. Skvěle vypadají závěsné lustry v industriálním stylu. Záleží však na stylu zbylých místností. Samozřejmě existují i různá stropní světla do chodby, která se hodí i do místností s nízkými stropy.  

Jak silné světlo zvolit na chodbě 

Světlo na chodbě a předsíni by mělo být dostatečně silné, ne však zbytečně silné. Za zvážení určitě stojí pořízení stmívačů, díky kterým můžete intenzitu světla regulovat. Není ideální, aby byla chodba například večer jasně osvětlena, pokud ostatní místnosti budou osvětleny příjemným a tlumeným světlem. 

Velikost osvětlení na chodbě 

Velikost osvětlení volte dle parametrů místnosti. Pokud je čtvercová a menší, postačí jedno centrální světlo. Pokud je místnost větší a podlouhlá, zvolte řadu více svítidel za sebou. Ať už stropní svítidla či závěsné lustry.  

Stojací lampy 

Stojací lampy jsou skvělým doplňkem a zároveň užitečným zdrojem světla. Podobně jako stolní lampy, tak i tyto můžete umístit do kouta chodby a vytvořit čtecí či relaxační koutek. A opět pamatujte na pravidlo, že čím výše lampa bude, tím větší prostor osvítí. Umístěte lampu třeba  na místo, kde si obouváte boty. Pokud dáte na podlahu měkký nebo jutový koberec a dáte vedle něj vázu se sušenou trávou, bude místnost krásně útulná. 

Vyberte si podle stylu  

Pečlivě vybraný světelný zdroj dokáže někdy skutečné zázraky. Zdůrazní nejen styl místnosti, vytváří správnou atmosféru, ale také se postará o vaši bezpečnost a pohodlí. Pokud máte stylovou elegantní prostornou chodbu či předsíň, vyberte si také elegantní a propracované tvary světel. Luxusní hala má ráda všechno, co se třpytí. Zde budou fungovat lampy zdobené krystaly, které navíc osvětlí prostor. Hala ve skandinávském stylu je zase útulná v kombinaci s vyváženou jednoduchostí – skleněné odleskyv neutrálních barvách a lampy na dřevěných podstavcích vytvoří teplou, útulnou atmosféru. 

Nejkrásnější inspirace: osvětlení na chodbu 

Přiznejme si, že například s chodbou v maličkém bytě jistě nedokážete takové zázraky jako s obří místností v prostorném domě. I tak však existuje nespočet tipů, jak pomocí osvětlení předsíň a chodbu vylepšit. Podívejme se na to.  

Osvětlení chodby v paneláku 

Chodby v paneláku jsou často malé či úzké. V tomto případě je ideální zvolit zapuštěná stropní světla v kombinaci s nástěnnou lampu, která zdůrazní třeba jen drobnou dekoraci. Řiďte se zde každopádně heslem v jednoduchosti je krása. To je ideální pro osvětlení chodby v paneláku.  

Osvětlení chodby v bytě 

Byty ve starých domech mají často vysoké stropy. Zde se nebojte umístit klidně i několik závěsných lustrů. Pozor však na to, aby stínidla lustrů propouštěly dostatek světla. To je důležité pro osvětlení chodby bytového domu. Doplnit místnost můžete stojací lampou, pokud vám to prostor dovolí.  

CHODBA

Osvětlení chodby v rodinném domě 

Rodinný dům narozdíl od bytů většinou oplývá prostornou chodbou a předsíní. V osvětlení chodby rodinného domu se tedy můžete lidově řečeno vyřádit. Umístěte sem knihovnu, kterou zdůrazníte nástěnnými světly z obou stran. Doplňte o stolní lampy s praktickým odkládacím stolečkem. Nezapomeňte ani na zrcadlo a i jej zdůrazněte pomocí nástěnných lamp.  

Osvětlení chodby v rodinném domě 

Ostatní inspirace 

Mistrovská díla v podobě obrazů jsou skvělou dekorací. I ty však lépe vyniknou, když jsou zdůrazněny pomocí světel. A pokud máte předsíň s okny, pak ji stačí doplnit stojací lampou nebo umístit lampu přímo na stůl a klidný pracovní kout je na světě.  

Shrnutí

Věříme, že jsme vás dostatečně inspirovali. Na závěr si však ještě shrneme pět zajímavých tipů, které vám pomohou docílit správného, funkčního a stylového osvětlení:  

 1. Studené světlo do světlé místnosti 

I v místnosti, kde netrávíme mnoho času, je důležitá teplota světla. Ovlivňuje naše vnímání, ale také vytváří správnou atmosféru. Specialisté na osvětlení tvrdí, že místnosti s oknem nebo místnosti, které jsou otevřené do místností s okny jsou ideální pro umístění studeného zdroje světla. V případě tmavé chodby, kde se nenachází dostatek přirozeného světla, budou lepší žárovky s teplým světlem. Takový nažloutlý odstín světla pomáhá k tomu, že místnost bude členům domácnosti připadat útulnější a sympatičtější. 

 1. O osvětlení popřemýšlejte již při stěhování nebo v době rekonstrukce 

Pamatujte, že nejlepší je, když budete uvažovat o výběru osvětlení již ve fázi dokončování nového bytu nebo rekonstrukce. Toto je nejlepší čas pro vhodné uspořádání světelných bodů a případné opravy. 

 1. Využijte LED světlo  

Také nesnášíte ostré světlo ihned po probuzení? Řešením je LED světlo, které je úsporné a hlavně jemnější, takže vás neoslní. Tento typ světel můžete umístit i do schodů nebo do podlahových lišt a některé typy mají i senzor pohybu. Osvětlení chodby s čidlem je také skvělé bezpečnostní řešení.  

 1. Styl by měl ladit s ostatním vybavením 

Klidně do předsíně a chodby zvolte i několik stylových lamp. Nezapomeňte ale, že by měly vždy ladit s vybavením celého domu a tvořit stylistický celek.  

 1. Do větších předsíní umístěte více hlavních světel 

A na závěr pro jistotu rada, která již jednou zazněla. S jedním lustrem nebo stropním světlem si vystačíte pouze v menší čtvercové místnosti. Do místností obdélníkových tvarů klidně zvolte více hlavních světel v řadě za sebou.  

Pokud se vám naše tipy líbí, sledujte naše stránky, kam umisťujeme pravidelně články s tipy na vybavení vaší domácnosti. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing. Nenechte si ujít množství nápadů na zařízení vašeho bydlení a exkluzivní nabídky pro krásný a stylový domov. 

Možná vás také bude zajímat: