Hledat

Odpadkové koše

Odpadkové koše

Existuje mnoho věcí, které denně používáme, a bez kterých bychom se jen těžko obešli. Přesto je v podstatě nevnímáme a pozornost jim začneme věnovat až v okamžiku, kdy dojde na pomyslné lámání chleba a my potřebujeme takovou věc například koupit.

Klasickým zástupcem těchto přehlížených, ale důležitých členů domácnosti, jsou odpadkové koše.

Ve Westwing jsme se nad tématem košů zamysleli a objevili jsme řadu otázek, které jsou při výběru opravdu klíčové: Měl by mít víko? Pokud ano, měl by to být nášlapný koš? K jakým účelům jsou určené různé koše? A existuje vůbec koš, který by usnadnil fungování během dne? Máme pro vás odpovědi a také řadu dobrých tipů, které vám jistě pomohou s výběrem. A až budete rozhodnuti, můžete se vrhnout do vybírání toho pravého koše - v našich tematických kampaních naleznete opravdu exkluzivní kousky!  

Je potřeba více než jeden koš na odpadky?

Obecně se předpokládá, že v každé kuchyni je minimálně jeden odpadkový koš. V čase recyklování a třídění odpadu však dává logický smysl mít košů více– jeden na papír, jeden na plasty, jeden na bio-odpad a jeden na směsný odpad, který nelze roztřídit. Všechny tyto koše jsou často zabudované do jednoho velkého koše, který je schovaný pod dřezem, jednoduše dostupný a usnadňující tak třídění i život.

Odpadkové koše však ve většině domácností naleznete nejen v kuchyni, ale také v koupelně, pracovně či pod psacím stolem, v dětském pokoji. Všude se hodí. Nepovedený dopis nebo špatně vytištěný dokument putují do koše pod psacím stolem, s papírkem od bonbónů nebo chybně napsaným úkolem není nutno běhat do kuchyně. V koupelně najdete nejčastěji praktický nášlapný koš, kam putují všechny použité vatové tampóny a další nezbytnosti používané při péči o tělo a obličej.

Mít doma více než jeden odpadkový koš je tedy logické a výrazně to usnadňuje život. Navíc existuje mnoho různých variant košů, takže do každé místnosti lze vybrat přesně ten, který se tam hodí nejvíc. Koše se často liší velikostí (ta se v těchto případech určuje na litry).

Odpadkový koš pro eko a bio-odpad je zpravidla menší než koš na papír. Kdo chce být opravdu stylový, může zvolit sérii košů od jedné značky a mít všechny koše stejné, jen jinak velké.

Který odpadkový koš je ten pravý?

Vybrat si pravý koš není vůbec jednoduché, protože nabídka je opravdu široká. Rozdíly existují nejen ve formě (oválné, hranaté, kulaté), ale také ve způsobu zavírání, velikosti a použitém materiálu.

Koš by měl mít víko v každém případě, kdy se nejedná o koš pouze na plasty nebo na papír. Takový koš by také neměl zůstávat dlouho odkrytý, protože hrozí rozšíření zápachu po kuchyni, případně i do celého bytu. Víko by mělo být snadno otevíratelné, ideálně bez nutnosti používat ruce. Mnoho odpadkových košů má z tohoto důvodu pedál, s jehož pomocí lze jedním šlápnutím koš pohodlně otevřít.

Existují však i modely, které nemají takový otevírací mechanismus a je potřeba je otevírat ručně. Samozřejmě je variantou víko jednoduše odklopit a přiklopit nebo si pořídit koš s houpavým víkem, kterého se jen dotknete a ono se zase samo zaklopí zpět.

Koš jako výrazný prvek kuchyně

I když je určený jenom na odpadky, neznamená to, že nemůže vypadat pěkně. Mnoho výrobců, například Wesco, vytvořili takové designové koše, že je rozhodně nebudete chtít schovávat do skříňky.

Úžasné barvy a krásné formy vytvořené z nerezové oceli nebo jiných robustních kovů dělají z odpadkových košů opravdové designové doplňky místnosti. Ty krásně ladí s ostatním vybavením. Samozřejmě existují i jednodušší modely z kovu nebo umělé hmoty, které svůj účel plní stejně dobře, jako tyto luxusní kousky.

Odpadkové koše a jejich vnitřní život

I když koš navenek vypadá jako vrchol designu a umění, uvnitř je to pořád koš ve kterém se skladují zbytky a odpad. Proto se všechny modely košů zaměřují především na jednoduché vyprazdňování – často je možné vyndat vnitřní koš za plastové nebo kovové ucho.

Z hygienických důvodů se doporučuje dát do koše ještě plastový pytel na odpadky, díky čemuž je koš udržován v relativní čistotě.

I přesto, že používáte odpadkové pytle a koš je čistý, je potřeba jej pravidelně mýt a dezinfikovat zevnitř i zvenčí – záleží samozřejmě na tom, jaký typ odpadků do něj ukládáte. Díky této péči zůstane koš čistý a navíc zabráníte šíření nepříjemných pachů.

Odpadkové koše jsou nezbytným vybavením domácnosti, ať už ji obývá jeden člověk nebo velká rodina. A jsou potřeba nejen v bytech a domech, ale i na ulicích a dalších veřejných prostranstvích.

Díky nim dokážeme svět kolem sebe udržovat v čistotě a zabránit šíření různých bakterií. Velmi známým a renomovaným výrobcem odpadkových košů je Hailo. Jeho produkty se vyznačují špičkovým designem a funkčností!

Koše na tříděný odpad

Pokud chcete recyklovat, potřebujete více odpadkových košů. A co to recyklace vlastně je? Vytváření nových materiálů z těch již starých a nepotřebných. Tak vzniká recyklační kruh, ve kterém je použité znovu smysluplně využito.

Tak například vznikají plastové ploty, odpadkové koše, chladící boxy, květináče, lavičky, truhlíky… Recyklovat se vyplatí, i tím nejjednodušším způsobem na plast, sklo, papír a smíšený odpad. Není to beze smyslu!