Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Koberec do obývacího pokoje

Srdcem domova je bezpochyby obývací pokoj. Je to místo, kde se to hemží jako v úle a stále se něco děje. Je to skutečně prostor, které by mělo být zařízené s láskou. Věnujte mu péči a vybírejte s rozumem. Veškerý nábytek a dekorace by měli souznít. Zvolte si jeden styl a tím se řiďte. Uvidíte, že výsledek předčí představy všech členů rodiny. Krásu však dělají jednotlivé celky a detaily. Proto svou pozornost zaměřte i na podlahu. Konkrétně na koberec, protože ten nesmí v žádném obývacím pokoji chybět. Oáza klidu se nedá tvořit se studenou podlahou. Jak tedy vybrat koberec do obývacího pokoje, aby mu dodal osobitosti?

Krok za krokem: Jak si vybrat koberec do obývacího pokoje

Výběr koberce do obývacího pokoje může ovlivnit celkový vzhled a atmosféru této místnosti. Při výběru koberce je důležité zvážit několik faktorů, jako je styl, velikost, materiál a barva. Zde je několik kroků, které vám mohou pomoci při výběru koberce do obývacího pokoje:

Krok 1: Určete velikost koberce

 • Změřte rozměry vašeho obývacího pokoje a sedací soupravy.
 • Rozhodněte se, zda chcete koberec pod celou sedací soupravu, pouze před ní nebo jen pod konferenčním stolkem.
 • Zvolte velikost koberce tak, aby vyhovovala vašemu preferovanému rozvržení a velikosti pokoje.

Krok 2: Zvolte tvar koberce

 • Zvažte tvar vaší sedací soupravy a rozvržení nábytku v obývacím pokoji.
 • Vyberte tvar koberce (obdélník, čtverec, ovál nebo kruh), který bude ladit s tvarem sedačky a celkovým uspořádáním pokoje.

Krok 3: Vyberte barevné schéma

 • Prohlédněte si barevné schéma vašeho obývacího pokoje (stěny, nábytek, závěsy, dekorace).
 • Rozhodněte se, zda chcete, aby koberec ladil s existujícími barvami nebo vytvářel barevný kontrast.
 • Zvažte, zda dáváte přednost neutrálním barvám (béžová, šedá) nebo výraznějším odstínům.

Krok 4: Zvažte vzor a texturu

 • Rozhodněte se, zda upřednostňujete jednobarevný koberec, koberec s jemným vzorem nebo výrazným designem.
 • Zvažte, jaká textura koberce by nejlépe vyhovovala vašemu stylu a účelu použití (např. vysoko- nebo nízkoprofilový koberec, hladký nebo vlasový povrch).

Krok 5: Určete materiál koberce

 • Zvažte účel použití koberce a nároky na údržbu.
 • Vyberte materiál koberce (např. vlna, bavlna, syntetická vlákna) podle vašich preferencí a praktických požadavků.
 • Vezměte v úvahu faktory jako je odolnost proti skvrnám, životnost a snadnost čištění.

Krok 6: Stanovte rozpočet

 • Určete, kolik jste ochotni investovat do nového koberce.
 • Porovnejte ceny různých možností a materiálů, které vyhovují vašim preferencím.
 • Nezapomeňte zahrnout i náklady na případnou profesionální instalaci nebo podložku pod koberec.

Než se definitivně rozhodnete, zvažte celkový styl a atmosféru vašeho obývacího pokoje. Vybraný koberec by měl ladit s vaším existujícím nábytkem a dekoracemi a přispívat k útulnému a harmonickému prostředí, které budete rádi nazývat domovem.

Jak umístit koberec k sedačce

Pokud si nejste jistí, jak správně umístit koberec ve vztahu k vaší sedačce, zde je několik jednoduchých tipů, které vám pomohou:

 1. Velký koberec pod celou sedačku
 • Pokud máte velký obývací pokoj a prostornou sedačku, nebojte se zvolit větší koberec, který se vejde pod celou sedací soupravu.
 • Koberec by měl být tak velký, aby přesahoval sedačku na všech stranách alespoň o 20-30 cm.
 • Tento způsob pomůže opticky sjednotit prostor a vytvoří útulnou atmosféru.
Velký koberec pod celou sedačku
 1. Menší koberec před sedačkou
 • V případě menšího obývacího pokoje nebo když chcete zdůraznit sedací část, zvolte menší koberec a umístěte jej pouze před sedačku.
 • Koberec by měl být tak velký, aby se pod něj vešly alespoň přední nohy sedačky. Zadní nohy mohou zůstat mimo koberec.
 • Tento způsob opticky oddělí sedací část od zbytku obývacího pokoje a vytvoří útulnou zónu pro posezení.
 1. Koberec pod konferenčním stolkem
 • Pokud máte před sedačkou konferenční stolek, můžete umístit koberec pouze pod něj.
 • Koberec by měl být dostatečně velký, aby se pod něj vešel konferenční stolek a případně i část sedačky.
 • Tento způsob vytvoří útulnou a intimní atmosféru a zdůrazní prostor pro posezení a konverzaci.

Při výběru koberce také pamatujte na následující:

 • Velikost koberce přizpůsobte velikosti sedačky a celkové velikosti obývacího pokoje. Koberec by neměl být příliš malý ani příliš velký.
 • Tvar koberce (obdélník, čtverec, kruh) by měl ladit s tvarem sedačky a rozvržením nábytku v obývacím pokoji.
 • Barvu a vzor koberce vybírejte tak, aby ladily s barvami a stylem vašeho obývacího pokoje.
 • Zvažte také materiál koberce s ohledem na snadnost údržby a účel použití (např. zátěžový koberec pro domácnosti se zvířaty nebo dětmi).

S těmito jednoduchými tipy by umístění koberce k vaší sedačce mělo být hračkou. Nebojte se experimentovat a vybrat takové umístění, které nejlépe vyhovuje vašemu prostoru a stylu.

Moderní koberec do obývacího pokoje

Koberec se dá považovat za dekorativní prvek. Avšak je mnohem víc. Svým umístěním dokáže pokoj rozdělit na části, tlumí hluk a udržuje stálou teplotu, dotváří atmosféru celého pokoje. Existuje v mnoha barevných provedeních a vzorech. Také se vyrábí z přírodních a umělých vláken a lze jej tak zakoupit v několika variacích. Díky tomu, vždy najdete ten pravý pro vaši domácnost.

Koberce se do pokojů umísťují už dlouhá léta. Dříve se pokládali celoplošné, dnes je trendem spíše kusový koberec. Než se však rozhodnete, jaký zvolit, je třeba si uvědomit, co od něj očekáváte. To vám velmi pomůže s výběrem. Koberec je základním prvkem v místnosti. Nelze tedy položit starší kus po babičce a myslet si, že je to tak v pořádku. Moderní koberec totiž velmi ovlivňuje i naši náladu jakou máme z pokoje.

Preferujete spíše menší kusové kousky? Pak dejte pozor, ať se v prostoru neztratí. To samé platí i naopak. Velikost volte tak akorát. Nejlépe pokud pěkně vymezuje prostor na sezení v kombinaci se sedací soupravou a konferenčním stolkem. Zbytek místnosti by měl zůstat čistý, volný. Pak bude relaxační část vypadat uceleně a bude lákat k usazení.

Do obývacího pokoje preferujte koberce s nízkým vlasem. Lépe se udržují a jsou vhodnější pro běžné používání. Ty s vysokým vlasem jsou sice hebké a huňaté, ale nepraktické u stolu, kde se i jí a pije.

Může se vám hodit tipy jak si zařídit moderní obývací pokoj

Koberec do obývacího pokoje: 5 nejkrásnějších inspirací

Jak již bylo řečeno, koberec by měl korespondovat se zbytkem interiéru. Pokud tedy vyznáváte Boho styl, asi si tam nepoložíte koberec v křiklavých barvách a vzorech. Pro někoho to může však být španělská vesnice. Rozlišit, zda se daná věc hodí či ne do určitého interiéru. Pro ty z vás, kteří tápou, jsme sepsali doporučení k výběru u nejběžnějších stylů v domácnostech. Nechte se inspirovat.

1. Koberec ve skandinávském stylu v obývacím pokoji

Jde o jeden z nejoblíbenějších stylů. Severský klid a pohoda, které styl přináší má v oblibě mnoho žen a mužů. Proto i moderní koberec ve skandinávském stylu musí být jemný, útulný a nijak nezničit tu pomyslnou čistotu a klid v dané místnosti. Volte tedy takový, který je vyroben z přírodních materiálů. Nejlepší bude vlněný.

Koberec ve skandinávském stylu v obývacím pokoji

Co se týká barev volte jemné pastelové tóny a takové, které připomínají zimu a mráz. Tedy odstíny krémové, šedé a bílé. Koberce často bývají i jemně vzorované.

Nehledáte náhodou další inspirace pro váš obývací pokoj ve skandinávském stylu?

2. Koberec v orientálním stylu

Je velmi barevný, vzorovaný a exotický. Pokud máte prostředky, je pravou zaručenou volbou ručně tkaný perský koberec. Pro všechny ostatní lidi však postačí moderní koberec do obývacího pokoje v orientálním stylu. Můžou na něm být vyobrazeny mozaiky, složité vzory a je tkán v mnoha sytých barvách. Červená, modrá, zelená a růžová. Snažte se vybrat koberec z vlny.

3. Zpátky do minulosti: Koberec v retro stylu

V poslední době zařízení pokoje v tomto stylu je na vzestupu. Může za to snadná dostupnost nábytku a dekorací. Retro je vlastně odkazem a imitací dob minulých. Co se týká koberce v retro stylu věřte, že půjde o nějaký bláznivý kousek. Hodně se kombinují na prvních pohled neslučitelné vzory a barvy. Ve výsledku však jde o velmi povedený design. Retro styl je velmi hravý a nebojí se výzev. I zde se pokládá vlněný koberec.

TIP! Které další doplňky se hodí do obývacího pokoje v retro stylu si můžete najít v našem článku

4. Boho styl koberce v obývacím pokoji

Je velmi uvolněný, jemný a čistý. Boho styl miluje světlé barvy a nic, co bije do očí. Boho koberec v obývacím pokoji tedy vypadá jako příjemné místo k odpočinku. Je vyroben z přírodních materiálů, len, vlna nebo i juta. Jejich vzory jsou nenápadné jakoby kreslené od ruky anebo naopak hravé, kdy kombinují i několik z nich vedle sebe.

Koberce boří zažité stereotypy. Jsou tedy jak čtvercové, tak i kulaté. Nejčastěji tkané v odstínech hnědé a šedé, občas doplněné nějakým výrazově odlišným detailem.

5. Luxusní koberec do obýváku

Pokud patříte mezi typy lidí, co se vyžívají v luxusu, víte, že ani v případě koberce to nebude jinak. Finance tu nehrají roli. Takže luxusní koberec v obývacím pokoji vypadá jako ten nejdražší klenot pod sluncem.

Luxusní koberec do obýváku

Bývají ručně tkané, vlněné nebo bavlněné. Poskytují skvělé tepelně- izolační vlastnosti,  nepoloží se jim kobercové vlasy a neztrácí barvu.

Pro skvělé inspirace vám doporučujeme přečíst článek o luxusním obýváku

Jak vyčistit a zachránit náš milovaný koberec

Koberec je denně vystaven namáhání a mechanickému poškozování. Proto je více než důležité, abyste mu poskytli dostatečnou péči. Jedině tak dlouho vydrží.

Pokoušíte se na věci dávat pozor, ale ať se snažíme sebevíc, občas se stane nehoda. A to i přímo na koberci. Není třeba hned kupovat nový, stačí vědět, jak dané skvrny vyčistit. Hlavní je zachovat chladnou hlavu a jít na to v klidu. Správný postup dokáže zázraky. Dokonce jsme ho pro vás sepsali.

 1. Skvrnu nikdy nedrhněte.Při jejím odstraňování vždy postupujte od kraje do středu, tím se vyhnete tvořením map na koberci.
 2. Jestli jde o mokrou skvrnu, vysušte ji papírovým ručníkem nebo utěrkou.Jemně přitlačte ať nasajete vlhko i z hloubky.
 3. Pokud tam jsou drobky a nečistoty odstraňte je.Co je volně položeno, vysajte nebo posbírejte. Lepkavé a přilepené věci zkuste s pomocí nože oddělat.
 4. Prvně čistěte holou teplou vodou.Klidně i několikrát po sobě. Pokud to nefunguje, použijte chemii. Opakujte dle potřeby.
 5. Vše jemně vypláchněte.A pak dále osušte a nechte vyschnout.
 6. HotovoNakonec vysajte.

Nejlepší je však znečištění předcházet. Nejíst nad kobercem, sklenici s pitím držet oběma rukama apod. Jenže i ti nejostražitější z nás vše neuchrání. Jednou je na vině dítě, jindy kopnutý míč nebo bujará party.

TIP! Pokud chcete komplexní návod, jak vyčistit koberec od všech skvrn, doporučujeme si přečíst tento článek

Tipy při čištění nejodolnějších skvrn

 • Červené víno – Tady se vyplatí jednat rychle. V prvním okamžiku taková nehoda vypadá katastroficky a majitel musí mít pocit, že skvrnu niky nevyčistí. Ale důležité je jednat. Víno vysušte papírovou utěrkou, poté pocákejte citronovou šťávou a vodou. Nechte působit a následně pokračujte dle návodu uvedeného výše.
 • Žvýkačka – Je velmi lepivá a slepuje jednotlivé vlasy k sobě. Bohužel ji nelze snadno nožem odstranit jako třeba kus marmelády. Musíte ji nejprve zmrazit. Použít můžete i kousky ledu. Žvýkačka ztuhne a jde snáze dolů.
 • Vosk – U těch máte dvě možnosti. Buď je nechat zaschnout a pak je odrbat a oddrolit. Nebo je namočit, zjemnit a poté přežehlit přes kávový filtr. Ten má doma každý milovní dobré kávy. Pokud nemáte, postačí papírový sáček. Skvrnu přežehlete. Díky teplu se vosk uvolní a nasaje do papíru.

Naše tipy a triky pomáhají lidem najít lidem ten správný postup. Pokud se budete řídit našimi radami, bude i váš koberec do obývacího pokoje skvěle zapadat.

Díky bezplatné registraci na Westwing, budete pravidelně dostávat skvělé rady a inspirace na vybavení interiéru a jeho následné péči. Jistě si vyberete. Váš koberec skvěle doplní celý zbytek interiéru.

Mohlo by se vám také líbit: