Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Mala pracovna

Vlastníte malý podnik, tvoříte výrobky na zakázku nebo jen občas místo práce v kanceláři zůstanete doma na home-office? Malá kancelář vám pomůže s produktivitou, organizací i oddělením práce od soukromého života. Připravili jsme pro vás 10 praktických tipů, jak zařídit malou pracovnu u vás doma. 

Jaké barvy jsou vhodné do malé pracovny 

Práce z domova se pro mnohé stala standardem. I po návratu do kanceláří mnoho firem umožňuje alespoň částečnou home-office, který šetří náklady firmám i pracovníkům. Aby nestrádala produktivita, je vhodné doma vytvořit dedikované místo na práci – malou pracovnu nebo alespoň kancelářský kout.

 • Vaše oblíbená barva působí dobře na psychiku a snáze se vám k práci usedá
 • Neutrální tóny kancelářského koutku umožní splynutí se zbytkem místnosti
 • Odstíny modré barvy pomáhají kreativnímu myšlení, aniž by vás zahltily
 • Výrazné barvy nebo vzory podporují kreativitu, mohou ale rozrušovat
 • Zelená barva je uklidňující a je tak ideální pro zlepšení soustředění

Jak zařídit malou pracovnu: Krok za krokem 

Držte se našeho postupu a příjemný pracovní koutek vytvoříte snadno.

 1. Vyberte umístění kanceláře

Jestli máte na výběr několik možností, rozmyslete si dobře umístění své kanceláře. Kancelář by měla být na co nejtišším místě v bytě, kde vás nebude rušit zbytek rodiny, hluk od televize či z kuchyně.

 1. Vyberte barevné schéma a styl

Pracovna rozhodně nemusí být nudná a s nehezkým nábytkem. Vybavte ji tak, aby vám v ní bylo příjemně příjemně. Podpoříte tak svou produktivitu i kreativitu.

TIP! Interiérové trendy roku 2022: Barvy, styly a dekorace

 1. Vytvořte tiché místo

Pro soustředění je důležité ticho a klid. Ne každý má ale k dispozici samostatný pokoj, kde může kancelář vybudovat. Zvažte, jestli by přestavba komory nebyla praktičtější než stůl v obývacím pokoji vedle televize. I ve sdíleném prostoru ale můžete pracovat s různými přepážkami, které budou zároveň designovým prvkem. 

 1. Vybavte pracovnu nábytkem

Když máte místo a styl, je čas vybrat nábytek. Nejdůležitější je samozřejmě kvalitní židle a stůl. Pokud se vám extra stůl do domácnosti nevejde, můžete v pracovnu dočasně proměnit například jídelní stůl.

Tip: Vyberte ke stolu pohodlné židle, na kterých vydržíte sedět celý den.

 1. Pořiďte úložné prostory

V každé kanceláři jsou potřeba úložné prostory, do kterých schováte veškerou elektroniku, psací potřeby, šanony a další potřeby. Šetřete místo a využijte poličky nad stolem nebo vysoké knihovny.

 1. Zorganizujte kancelář

Zejména pokud je pracovna součástí jiné místnosti, budete ji chtít vždy zorganizovanou a uklizenou. S tím vám pomohou praktické úložné systémy a časté třídění věcí.

Tip: Uklizenější pracovní prostor zajistí také organizér na kabely.

 1. Investujte do dekorací

Podpořte svou kreativitu a pořiďte si do kanceláře dekorace. Neměly by vás při práci příliš rozrušovat, zároveň je ale vhodné vytvořit místo, ve kterém vám bude příjemně.

Kromě obrazu na zdi nebo pokojových rostlin se hodí také praktické doplňky. Jistě využijete organizér na stůl, designovou nástěnku nebo pořadače na doklady.

10 inspirací a tipů: Uspořádání malé pracovny

Připravili jsme pro vás několik nápadů, jak uspořádat malou pracovnu. Využijte svůj pracovní koutek na plno a vytvořte prostor, ve kterém poroste produktivita i kreativita.

 1. Organizovaný pracovní stůl stůl

Může se to zdát jako maličkost, ale zorganizovaný pracovní stůl dokáže zázraky. Pracovna vypadá lépe a vy se v ní budete lépe cítit. Nejlepšího výsledku dosáhnete se správným příslušenstvím. Vybavte stůl organizéry na psací potřeby, sešity a doklady. 

mala pracovna - Nástěnka plná inspirace

Tip: Stůl často uklízejte a zbavte se věcí, které nepotřebujete. 

 1. Kalendář na míru

Máte mnoho schůzek, často plníte termíny nebo vytváříte objednávky na míru? Zůstaňte organizovaní s praktickým kalendářem na zdi. Můžete si jej snadno vytvořit tak, aby přesně vyhovoval vašim potřebám. 

 1. Nástěnka plná inspirace

Máte kreativní zaměstnání? Aby se dobré nápady nikde neztratily, pořiďte si do kanceláře designovou nástěnku. Oproti papírům na stole nebo v přihrádce na sepsané nápady a nákresy vždy uvidíte. 

 1. Poličky až do stropu

Potřebujete mnoho úložného prostoru na doklady nebo zboží, které doma skladujete? Využijte vertikální prostor a pokryjte celou stěnu až ke stropu knihovnou nebo policemi. Kombinujte otevřené a uzavřené skříňky a různé pořadače pro co nejlepší organizace.

 1. Pracovna s knihovnou

Potřebujete vybudovat malou pracovnu v obývacím pokoji nebo v pracovně? Vytvořte příčku z oboustranné knihovny a schovejte za ní stůl. Budete tak mít větší klid a soukromí na práci a zároveň získáte úložný prostor.

 1. Pracovna v šatně

Potřebujete pracovní koutek jen jednou za čas, zároveň ale chcete plnohodnotný stůl? Vybudujte si malou pracovnu ve vestavěné skříni v ložnici. Za jedněmi z dveří se může místo ramínek skrývat vyklápěcí stůl s židlí a poličkami až do stropu. 

Tip: Místo klasické židle můžete zvolit také míč na sezení.

 1. Pracovna na balkoně 

V našich podnebných podmínkách tento systém funguje spíše v létě, ale i za těch pár měsíců vybudování pracovny na balkoně stojí. Bude to možná nejklidnější část bytu a navíc si při práci užijete čerstvý vzduch.

Doporučujeme pracovnu budovat na zaskleném balkoně, aby vám neuletěly důležité dokumenty. Myslete také na praktické rolety, kterými zastíníte ostré slunce.

TIP! 15 originálních inspirací : Jaké dekorace vybrat na balkon pro venkovní relaxaci

 1. Pracovní koutek pod schody

Prostor pod schody zůstává často nevyužitý – a to je škoda. Proměňte jej raději v útulný pracovní koutek. Postavte vedle schodiště skříňky se stejně hlubokým stolem, na poličku postavte pokojovou rostlinu ve stylovém květináči a máte vyhráno.

 1. Pracovna u jedné stěny

Ve velkém obývacím pokoji můžete pracovně věnovat celou jednu stěnu. Vyberte nábytek, který bude ladit se zbytkem obývacího pokoje a uprostřed umístěte zabudovaný stůl. Pracovna tak bude na první pohled vypadat jako velká knihovna. 

TIP! 20 inspirací: dekorace na zeď pro ještě krásnější interiér

 1. Jednoduchý stůl pod oknem

Do malého prostoru se hodí minimalistická řešení. Místo velkého stolu proto pověste pouze poličku přímo pod parapet okna. Pracovní stůl tak na první pohled vypadá jen jako široký dřevěný parapet, na občasnou home-office ale absolutně poslouží.

Jaký nábytek a doplňky vybrat do malé pracovny

Nábytek do pracovny vybírejte zejména praktickývelký a vysoký stůl, pohodlná židle a dostatek poliček na uložení pracovních potřeb. Výběr stylu je jen na vás, pracovnu můžete vybavit dle vlastního vkusu. Pro lepší soustředění jsou ale vhodné světlé barvy a přírodní materiály. 

Možná to zní kontraproduktivně, ale krásné doplňky vám mohou pomoci s produktivitou a zejména kreativitou. Je pouze potřeba vybrat takové, které vás nebudou příliš rozptylovat a ideálně poslouží k praktickým účelům. 

Tipy na závěr

 • Umístěte kancelář do nejtišší části domácnosti
 • Oddělte pracovní koutek od rodiny a zábavy
 • Udržujte v pracovně pořádek a organizaci
 • Využívejte vysoké knihovny a police
 • Pořiďte si organizéry na kabely

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by se Vás také zajímat: