Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Nejoblíbenější jména 2022

Čekáte miminko a rádi byste mu vybrali pěkné jméno, které se bude líbit celé rodině a za které vás potomek v pubertě neprokleje? Do módy se opět dostávají tradiční jména s dlouhou historií, ale také exotická jména cizích původů. Jaká jména pro kluka i holku patří mezi nejoblíbenější pro rok 2023?

Jak vybrat jméno pro dítě: krok za krokem 

Výběr jména pro dítě většinou přináší prostor k diskuzi mezi rodiči. Patříte mezi ty, kteří jméno pro své děti mají vymyšlené již od mládí? Nebo se do vymýšlení vrhnete až po pozitivním těhotenském testu? Ani jeden postup není špatně, někdy je však výběr trochu oříšek a ne a ne vybrat to správné jméno. Vyzkoušejte náš postup. 

 1. Tradiční vs. neobvyklé

  Nemusíte hned vybírat konkrétní jména, pro začátek stačí, když se s partnerem dohodnete, zda chcete brouzdat v tradičních českých jménech nebo zvolíte něco zajímavého a méně obvyklého. Určete si kategorii, ze které budete čerpat a teprve potom začněte s hledáním toho pravého jména. 

 2. Udělejte si seznam více jmen

  Zkuste se rozdělit a každý zvlášť sepsat seznam jmen, která by se vám líbila. Výhodou takového postupu je, že se navzájem neovlivňujete a nesoudíte. Sepište si své návrhy a promyslete si je v klidu sami za sebe. Pokud víte pohlaví miminka, můžete vybírat pouze pro dané pohlaví, ale do druhé kolonky v porodnici stejně budete muset uvést nějaké jméno, proto se vyplatí raději výběr nepodcenit pro obě pohlaví. 

 3. Diskuze s partnerem či partnerkou

  Nyní teprve přichází na řadu diskuze s partnerem. Přečtěte si navzájem své seznamy návrhů a ohodnoťte je. Můžete si zvolit nějaký bodovací systém nebo pouze diskutovat. 

 4. Máte shodu? Bingo!

  Našli jste stejné jméno na obou seznamech? Gratulujeme, máte vyhráno. Možná vás však zaujme více některý z návrhů druhé strany, nebojte se to přiznat a vybrat tak jméno, se kterým budete opravdu oba spokojení.

 5. Uvolněte se

  Nezapomínejte, že zas o tolik nejde a pojmenování dítěte je také hodně o zvyku. Nechte si svůj výběr projít hlavou, vyslovujte jej často a zvykejte si. Když začnete s výběrem dostatečně dopředu, máte dost času jej ještě změnit.

Tip: Jméno by mělo ladit také s příjmením. Nezapomínejte na to u výběru. Krátká jména se hodí k delším příjmením a naopak. Také dbejte na snadnou výslovnost jména a příjmení po sobě. 

Nejčastější jména 2023

Vybrat křestní jméno pro své dítě je velká čest a zároveň zodpovědnost. Přece jen s ním bude žít pravděpodobně celý život, pokud neprojde složitým procesem změny jména. Máte kalendář přečtený už snad desetkrát, ale stále nemáte vybráno? Nebo se nemůžete shodnout s partnerem či partnerkou na stejném výběru a každý z vás by si představoval jiné jméno? 

Ať už budete vybírat z tradičních jmen nebo si přejete zabrouzdat do originálních pojmenování, nechte se inspirovat seznamem neoblíbenějších jmen pro rok 2023. Možná vás zaujme některé z výběru nebo vám třeba připomene jméno, na které jste dočista zapomněli. 

Nejoblíbenější jména pro kluka

Mezi chlapeckými jmény se již několik let opakují stálice jako Jakub, Jan nebo Tomáš. Rodiče však čím dál častěji vybírají typicky česká jména s dlouholetou tradicí. Brzy se tedy ve školách a školkách objeví také zástupci jmen jako Vincent, Vilém nebo Mikuláš. Oblíbené bývají také jména s koncovkou -áš/-as jako například Matyáš, Tobiáš či Nikolas. 

Jakých deset jmen pro kluka se tedy dostalo popředí? Mezi dlouhodobě nejoblíbenější jména patří:

 1. Jakub
 2. Jan
 3. Tomáš
 4. Matyáš
 5. Adam
 6. Filip
 7. Vojtěch 
 8. Martin
 9. Matěj
 10. Ondřej

Nejoblíbenější jména pro holku

Také výběr jmen pro holčičku obsahuje staré známé klasiky, které nikdy neomrzí. Například taková Anna nebo Tereza se již několik let drží v horních pozicích oblíbenosti. Mezi méně obvyklé, ale zajímavé varianty patří například jména jako Ella, Sára nebo Emma a jejich různé podoby, které se rovněž staly velmi populárními. 

Prvních deset nejoblíbenějších jmen pro holku zní následovně: 

 1. Eliška
 2. Anna
 3. Adéla
 4. Tereza
 5. Sofie
 6. Viktorie
 7. Ema
 8. Karolína
 9. Natálie
 10. Amálie

Tip: Čekáte miminko a nebo jen plánujete rodinu do budoucna? Koukněte se na naši nabídku krásných věcí pro děti, kterými můžete vybavit jejich pokojíček nebo dětský koutek. 

Nejoblíbenější exotická jména

Tradiční jména nejsou nic pro vás? Rádi byste svému potomkovi dali jméno, které zní zajímavě a originálně? Pak zabrouzdejte do výběru exotických a neobvyklých jmen, která se začala v Česku také objevovat. 

Díky tomu, že se svět více propojuje a jednotlivé země se více ovlivňují, začali někteří rodiče dávat svým dětem jména cizích původů. Běžně se tedy setkáme se jmény, která ani nevíme, jak vyslovit nebo správně napsat. 

Tato jména se postupně dostávají i do našich kalendářů a čím více se s nimi setkáváme, tím méně neobvyklá nám připadají. Běžně se tedy již setkáme s holčičkami, které nesou jméno Charlotte, Mia, Kornélie, Emilly, Madison, Lily, Nava, Tess nebo Ariana.

V rámci výběru klučičích jmen patří mezi exotické varianty například Kevin, Patricio, James, Johan, Bruno, Samuel, Alex, Teodor, Florián či Benjamín.

Co dělat, když chcete zvolit jméno, které se v Česku nevyskytuje?

Někdy se může stát, že bude váš výběr jména tak originální a neobvyklý, že nenajdeme v celé České republice ani jednoho zástupce tohoto jména. Pokud plánujete svému miminku vybrat právě takový unikát, který se zde opravdu ani jedinkrát nevyskytuje, budete muset požádat o schválení matriku. 

Pokud chcete pro své dítě zvolit jméno, které se v Česku nevyskytuje, můžete zvolit jméno z jiného jazyka nebo můžete zvolit nějaké netradiční jméno. Je důležité si uvědomit, že některá jména mohou být pro někoho neznámá nebo těžko vyslovitelná, takže byste měli zvážit, jak bude jméno působit na vaše dítě v budoucnu. Je také dobré zkontrolovat, zda je vybrané jméno správně vyslovitelné a zda má v daném jazyce vhodný význam.

Nejlépe uděláte, když zavoláte na některou z matrik a informujete se o postupu. Pravděpodobně budete muset požádat o znalecký posudek vybraného jména, zaplatit tuto proceduru a po posouzení znalcem budete informováni o výsledku. Lze takto učinit před i po porodu.

Znalec vaši žádost může zamítnout, ale ve většině případů k tomu nemá důvod. Výjimkou se stává situace, kdy chcete dítě pojmenovat například po nějaké značce, památce a podobně. 

Shrnutí

Patříme k těm konzervativnějším národům, kde se do žádných velkých experimentů nepouštíme. Mnoho rodin tedy dodržuje dědění jmen z generace na generaci, a proto se velmi často oblíbená jména v Česku opakují i několik let po sobě. Nechte se inspirovat nejoblíbenějšími jmény výše a vyberte pro své dítě to pravé ořechové. 

Zaregistrujte se na našem serveru Westwing a získejte přístup k nejnovějším článkům a zajímavým nabídkám pro váš krásný domov.

Mohlo by vás také zajímat: