koupelny se sprchovým koutem inspirace

Sprchový kout je často jediným řešením v malé koupelně. Pro svou praktičnost je ale oblíbenou volbou i v prostoru, kam se vejde velká pohodlná vana. Připravili jsme pro vás proto inspiraci na ty nejkrásnější koupelny se sprchovým koutem. 

Jak zařídit koupelnu se sprchovým koutem: Krok za krokem 

Zařizujete novou koupelnu nebo rekonstruujete tu původní? Abyste při plánování nezapomněla na nic důležitého, připravili jsme pro vás návod k zařizování koupelny krok za krokem. 

 1. Naplánujte dispozici 

  V první řadě naplánujte, jaké rozložení se hodí do koupelny se sprchovým koutem. Sprchový kout může stát samostatně, může ale být i součástí vany. V případě otevřeného sprchového koutu myslete na dostatečnou vzdálenost od všeho, co nechcete namočit. 

 2. Vyberte typ sprchového koutu 

  Klasický sprchový kout s vaničkou je nejlevnější varianta. Sprchový kout se spádem je ale elegantnější a snáze se uklízí. U otevřeného sprchového koutu odpadají starosti s poničeným systémem otvírání a alespoň částečně s leštěním skel. Myslete především na dostatek prostoru například při zranění, ve stáří nebo v těhotenství. 

 3. Vyberte styl koupelny 

  Styl koupelny bude určující při výběru všech komponentů. Zvažte své preference, ladění zbytku domova, ale i praktickou stránku. Například minimalistický styl v koupelně vyžaduje mnohem méně údržby než dřevěná rustikální koupelna.  

 4. Vyberte barvy 

  Rozmyslete si, v jakých barvách koupelnu vybavíte. Při jejich plánování se držte pravidla tří barev: základní neutrální barvu, hlavní barvu a akcent, který využijete například na doplňcích. 

 5. Vyberte dlaždičky a obklady 

  Při výběru dlažby a obkladů na zdi zvažte barvy, množství světla v místnosti i její velikost a samozřejmě styl, ve kterém koupelnu vybavujete. Do míst budoucího sprchového koutu můžete pořídit kontrastní či texturované obklady. 

 6. Vyberte sanitu a doplňky

  Nyní je na čase vybrat samotný sprchový kout i umyvadla, záchod nebo baterie. Při výběru baterie je důležitá správná velikost i dostatečný proud vody. Zvažte také povrch, na matném nejsou tolik vidět stopy od vody. 

 7. Pusťte se do stavebních prací 

  Jakmile máte vše naplánováno, je čas pustit se do samotných bouracích a stavebních prací. Poptejte se ve svém okolí, zda někdo nezná šikovné zedníky a instalatéry, případně oslovte stavební firmu. 

 8. Vyberte doplňky a dekorace 

  Zatímco probíhá stavba vaší koupelny, vy máte čas na výběr doplňků. U sprchového koutu se vám určitě budou hodit poličky na kosmetické potřeby i příjemná předložka. 

10 inspirací do koupelny se sprchovým koutem 

Připravili jsme pro vás 10 krásných a trendy koupelen se sprchovým koutem, kterými se můžete inspirovat při plánování té své. 

Mramorový sprchový kout se skleněnými dveřmi bez rámu 

Mramor je jedním z nejvíc trendy materiálů roku 2021. Skla bez rámů jsou vhodná hned z několika důvodů. Nic nebrání pohledu na krásnou mramorovanou stěnu a v malé koupelně eliminujete optický předěl, který by prostor ještě zmenšil.  

Doplňky zvolte v lesklém kovu, ideálně ve zlaté nebo měděné barvě. Snadno tak získáte moderní koupelnu v glamour stylu. 

Boho koupelna se sprchovým koutem 

Do boho koupelny se skvěle hodí bílé obdélníkové dlaždičky s černou spárou, dřevěné vybavení, spoustu dekorací a především květin. Boho si žádá pohodlí, proto kromě sprchového koutu v ideálním případě pořiďte i volně stojící vanu. 

Černobílá koupelna s otevřenou sprchou 

Pokud máte velký podlouhlý prostor, na jednom konci můžete zařídit úplně otevřenou sprchu. Vyberte kvalitní baterii s cíleným proudem a nepodceňujte odtok i sklon podlahy. Otevřené rozložení ještě podpoří černobílá kombinace dlaždiček: na zem přijdou černé dlaždičky a na zdi bílé, kromě té se sprchou. 

Malá koupelna se sprchovým koutem v paneláku 

Klasická paneláková koupelna je většinou vybavená vanou, která zabírá velkou část prostoru. Při její rekonstrukci vanu můžete pro odlehčení vyměnit za sprchový kout. Do malé koupelny zvolte světlé barvy, dostatek osvětlení a nezapomeňte na kouzlo zrcadel i praktických úložných prostor.

Tip: Přesuňte z koupelny pryč všechno, co v ní nutně nepotřebujete. Pračka může například stát i v kuchyni.  

Luxusní koupelna se sprchovým koutem 

Luxusní koupelnu můžete vytvořit například ze dřeva. Dřevo se do koupelny nepoužívá příliš často pro svou náchylnost na vlhkost. Proto je třeba myslet na dobré odvětrávání a koupelnu postavit z kvalitního a správně ošetřeného dřeva. Ve dřevěné koupelně pak samozřejmě nesmí chybět ani sauna.  

Skandinávská koupelna se sprchou 

Ve skandinávské koupelně využijte principy minimalismu, ale neobětujte mu krásu a pohodlí. Skvěle vypadá kombinace bílých dlaždiček a světlého dřeva. Nezapomeňte na dostatek osvětlení, ani doplňky pro zútulnění: měkké ručníky, župany, předložku před sprchový kout i svíčky. Vybírejte přírodní materiály a světlé, zemité barvy.  

Moderní koupelna se sprchovým koutem 

V moderní koupelně vsaďte na jednoduchost a minimalismus. Místo neužitečných dekorací vyberte raději zajímavé vybavení a doplňky do koupelny. Využít můžete také retro prvek, který se vrací do módy: klasické luxfery. S jejich pomocí můžete ve velké koupelně postavit jedinečný sprchový kout. 

Betonová stěrka do sprchového koutu 

Betonová stěrka je velkým hitem posledních let. Hodí se do koupelny v minimalistickém i industriálním stylu, je snadná na údržbu, voděodolná a beze spár. Často dosáhnete i výrazně nižší ceny než u klasických obkladů. Především pokud se pustíte do betonové stěrky svépomocí. V takovém případě si ohlídejte, aby ve složení nebyl cement, který dělá ve vlhkém prostředí neplechu.  

Minimalistická koupelna se sprchou 

Do minimalistické koupelny zvolte hladké velkoplošné dlaždice na podlahy i stěny. Vyberte jemné a neutrální barvy, v módě je kombinace světlého dřeva, bílé a šedé nebo světle modré. Najděte rovnováhu mezi co nejmenším množstvím nábytku a dostatkem úložných prostor, aby byly odkládací plochy vždy uklizené. 

Koupelna s vanou a sprchovým koutem 

Nemůžete se doma shodnout, zda pořídit vanu či sprchový kout? Máte-li dostatek místa, můžete mít oboje. V ideálním případě by měla být vana na jednom konci místnosti a sprchový kout bez vaničky na druhém. Pokud nemáte k dispozici velký prostor, zvažte kombinaci vany se sprchovou zástěnou. 

Jaké doplňky se hodí do koupelny se sprchovým koutem 

Koupelny se sprchovým koutem bývají menší, proto vybírejte především doplňky, které zlepší komfort a pohodlí. Myslete především na úložné prostory, háčky na ručníky a poličky na kosmetiku. 

Pořiďte si kvalitní měkoučké ručníky i župany a doplňky z přírodních materiálů. Díky tomu se ve vaší koupelně budete cítit jako v luxusních lázních. Efekt ještě posílíte, když do koupelny přidáte živé rostliny. Skvěle vypadají ty v závěsných květináčích. 

Patero zásad: Jak vybrat správný sprchový kout 

 1. Velikost sprchového koutu se odvíjí od velikosti koupelny i vašich potřeb. Čím větší sprchový kout, tím je pohodlnější. Výška by měla být alespoň 2 metry. 
 2. Klasické tvary sprchového koutu jsou zakulacený rohový, čtvercový a obdélníkový. Obdélníkový kout nabízí největší komfort.  
 3. Zvažte, zda chcete rámový, půlrámový či bezrámový sprchový kout. Rámový je nejlevnější bezrámové zase nejpraktičtější a nejméně narušuje prostor. 
 4. Sprchový box vyžaduje nejméně práce při rekonstrukci, má ale kratší životnost.
 5. Vyberte způsob otvírání. Posuvné otvírání šetří prostor, ale je náchylné na poničení. Kout můžete zastínit jen z jedné strany a nechat otevřený.  

Doufáme, že vám náš dnešní článek pomohl s výběrem sprchového koutu do vaší nové koupelny. Využijte možnost bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další inspiraci ani naše exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

Mohlo by vás také zajímat:

https://www.instagram.com/p/CNZOYuuM4qT/