Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Minimalistická obývací stěna 

Vybavit malý byt tak, aby perfektně vyhovoval všem potřebám je pěkný oříšek. Naštěstí to ale není nemožné! Inspirujte se našimi tipy na zařízení garsonky a vytěžte z pár metrů čtverečních maximum.

Co je garsonka?

Garsonka je termín používaný v některých zemích pro byt, který se skládá pouze z jedné místnosti, která zároveň slouží jako obývací pokoj, ložnice a kuchyně. Tyto byty jsou obvykle menší a jsou určeny pro jednotlivce nebo páry, kteří hledají levnější alternativu k většímu bytu nebo rodinnému domu. Garsonky jsou často nacházejí v městských oblastech a jsou oblíbené u mladých lidí, kteří chtějí žít v centru dění.

Garsonka je nejmenší typ bytu, který se na realitním trhu nachází. Musí mít přinejmenším 16 m2, ale může mít i 35 m2. Garsonky nejčastěji najdeme ve velkých městech, kde je pořízení většího bytu příliš drahé.

Dispozice garsonky je 1+kk nebo dokonce 1+0. Na malý prostor je třeba vměstnat obývací část, ložnici, jídelnu, kuchyň a šatnu.

 • Garsonka 1+kk: Jedna místnost s kuchyňským koutem
 • Garsonka 1+0: Kuchyň je nahrazena například provizorním vařičem a malou lednicí

Jak zařídit garsonku v paneláku (Krok za krokem) 

Správné uspořádání garsonky je důležité, aby prostor nepůsobil stísněný a přesto jste v něm našli vše, co potřebujete. Jak na to? 

 1. Rozdělení garsonky na zóny

V první řadě si rozmyslete, co všechno v bytě potřebujete. Pro jednoho je to pouze místo na spaní a posezení u televize, druhý touží po jídelním stole vhodném k pohoštění přítel a třetí se neobejde bez malé kanceláře.

Jelikož musíte všechny místnosti vměstnat do jedné, rozdělte ji opticky na jednotlivé zóny. Pro definování zón využijte:

 • Barvy
 • Materiály
 • Umístění nábytku
 • Koberce a další doplňky
 1. Umístění postele

Postel kus ode zdi s nočním stolkem z každé strany je z mnoha ohledů praktická, zabírá ale zbytečně mnoho místa. Proto ji umístěte přímo do rohu. 

Tip: Noční stolek můžete nahradit praktickou poličkou nad postelí.

 1. Pohyblivá bariéra

Pro udržení soukromí a vytvoření intimního prostoru skvěle slouží pohyblivé zábrany, jako jsou paravány nebo závěsy. S jejich pomocí oddělíte ložnici od obývací části pokoje například, když přijde návštěva. Po zbytek času je snadno odstraníte a prostor bude vzdušnější.

 1. Dostatek úložných prostor

Praktické úložné prostory jsou základem pro uspořádanou garsonku. Vše má své místo a vyhnete se tak hromadění nepořádku na odkládacích plochách. 

Tip: Využijte vertikální prostor a pořiďte vysoké skříně a police.

 1. Výběr nábytku do garsonky

Kromě toho, že nábytek musí splňovat všechny praktické požadavky, v malém bytě hraje roli i vzhled jednotlivých kousků. Vyhněte se objemným křeslům a masivním skříním. Vsaďte na subtilní kusy nábytku, ideálně na nožičkách.

 1. Volná průchozí cesta

Pocitově více prostoru získáte, když necháte skrz celou místnost volnou průchozí cestu. Pokud se musíte vyhýbat několika kusům nábytku při snaze projít z jedné strany pokoje na druhou, doporučujeme jej přeorganizovat.

 1. Multifunkční nábytek

Když jeden kus nábytku zastane dvě nebo více funkcí, logicky ušetříte místo. Jak na to?

 • Rozkládací sedačka a postel
 • Výklopné pracovní místo umístěné ve skříni
 • Jídelní stůl s kvalitní židlí na práci
 • Kosmetický / pracovní stolek
 • Úložné prostory pod postelí
 • Rozkládací jídelní stůl 
 1. Eliminace nepořádku

Nejhorší, co můžete v malém bytě udělat je hromadit věci, které nevyužíváte. Pusťte se proto do hloubkového úklidu a podle stavu vyhoďte, darujte nebo prodejte to, co jen zabírá místo.

 1. Využití prostoru

Využijte prostor naplno. Rozhlédněte se po svém bytě a zamyslete se, jestli do nějakého praktického koutku nemůžete umístit ještě knihovnu nebo praktický taburet, který poslouží jako extra sezení pro návštěvu nebo malý konferenční stolek.

Tip: U starých bytů s vysokými stropy využívejte vertikální prostor.

 1. Vhodné barvy do garsonky

Vsaďte na světlé a neutrální barvy. Byt bude vzdušný, příjemný a opticky místnost zvětšíte. Nejlepší volbou jsou bílá, béžová či světle šedá, případně jemné, pastelové barvy.

15 praktických tipů na uspořádání garsonky

Hledáte způsob, jak zařídit garsonku tak, abyste získali co nejvíce úložných řešení, měli v bytě vše, co potřebujete a zároveň vám zůstal dostatek prostoru? Jde o ideální úkol pro kreativní duše. Inspirujte se našimi 15 tipy na uspořádání.

 1. Obývací pokoj i kancelář v garsonce

Potřebujete dos své garsonky dostat malou kancelář a zároveň toužíte po dostatku místa na odpočinek u televize či knížky a k pohoštění přátel? Ideální je, pokud máte k dispozici podlouhlou místnost. Jednotlivé zóny můžete rozmístit například takto:

 • Kuchyňský kout do rohu u vstupu
 • Postel na stejnou stranu místnosti
 • Obytnou část doprostřed místnosti
 • Stylový pracovní stůl s židlí pod okno 
 1. Oddělení ložnice pomocí závěsu

Chcete zachovat pocit soukromí, když k vám přijde návštěva? Zateraste spací část pomocí závěsu. Když budete do ložnice chtít pustit více světla, vždy jej můžete roztáhnout a naopak.

 1. Nízká stěna uprostřed pokoje

K optickému oddělení jednotlivých zón garsonky skvěle poslouží nižší zídka. Postavte ji například mezi gauč a postel. Na zídku můžete postavit pokojové květiny nebo jiné dekorace.

 1. Knihovna místo stěny v garsonce

Dalším jednoduchým a praktickým způsobem, jak oddělit zóny je oboustranná knihovna. Pokud vyberete police bez zadní strany, zajistíte optické oddělení, ale zároveň necháte volný průchod světlu.

 1. Patro na spaní

Místo ušetříte, když umístíte ložnici do patra. Jde o ideální řešení zejména ve starších bytech s vysokými stropy, kde máte dostatek prostoru. Je jen na vás, jestli pod patro umístíte kancelář, sedací soupravu nebo kuchyň.

Tip: V případě kuchyně pod patrem na spaní investujte do dobrého odvětrávacího systému.

 1. Pódium se skrytou postelí

Princip můžete využít i naopak. Nechte si od truhláře vytvořit vyvýšené pódium, které využijete například jako obývací pokoj. Pod pódium pak snadno schováte výsuvnou postel.

 1. Úložné prostory pod postelí

Pod postel snadno schováte praktické šuplíky. Zajímavou variantou je také vyšší postel, pod kterou můžete umístit i klasické skříňky, například na oblečení.

 1. Dvě barvy na zdi v garsonce

Jednotlivé zóny můžete opticky rozdělit také pomocí barev na zdi. Vyberte dvě doplňující se barvy a část pokoje, kde je postel, natřete jednou, zbytek druhou.

Tip: Skvěle vypadá kombinace dvou odstínů jedné barvy.

 1. Rozkládací sedačka místo postele

Jeden z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit místo v garsonce, je využití multifunkčního nábytku. Klasické řešení je kvalitní pohovka, kterou lze rozložit na spaní.

 1. Skleněná zástěna do ložnice

Efektní oddělení ložnice od obývací části a kuchyňského koutku zajistí také skleněná zástěna. Můžete ji opatřit závěsy či roletami a získáte tak bariéru zvukovou i světelnou.

Tip: Skleněná zástěna s černým rámem vypadá skvěle zejména v industriálním stylu.

 1. Vestavěný nábytek

Vestavěný nábytek na míru vám pomůže využít prostor na plno. Například pokud máte v garsonce výklenek s oknem, můžete si od truhláře nechat vyrobit posezení, které do něj perfektně zapadne.

 1. Úložný prostor pod stropem

Hledáte v malém bytě extra místo na úložné prostory? Vytvořte jej u stropu v předsíni. Nad sníženým, falešným stropem můžete mít uložené například zimní oblečení. 

 1. Tmavé barvy v garsonce

Obvykle radíme do menších místností světlé barvy, které prostor opticky zvětší. Pomocí tmavé barvy ale můžete naopak podtrhnout pozitivní vlastnosti malé místnosti – zejména její útulnost.

Tip: Podívejte se na naše nápady na interiéry v antracitové barvě.

 1. Nábytek na nožičkách

Když místo mohutného nábytku doléhajícího na zem vyberete kusy na nožičkách, prostor působí vzdušnější. V módě jsou zejména úzké, kónické nožky v retro stylu.

 1. Zrcadla pro optické zvětšení

Jak na malý prostor? Použijte zrcadla všude, kde to je možné. Menší, větší, ale také další doplňky z lesklého materiálu. Můžete vsadit i na lesklý nábytek, který se hodí do moderního interiéru.

Jak levně zařídit garsonku

Zařizujete garsonku a omzuje vás nízký rozpočet? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak garsonku zařídit levně.

 • Využijte nábytek, který již máte a nepotřebné kousky prodejte
 • Místo klasického nábytku využijte dřevěné bedny, palety a další
 • Proměňte starší nábytek v designové kousky pomocí barev
 • Nakupujte nábytek a doplňky z druhé ruky
 • Multifunkční nábytek nahradí více kusů 

Jaký nábytek a dekorace se hodí do garsonky

Nábytek a dekorace pro garsonku by měly být funkční a prostorově úsporné. Vzhledem k tomu, že garsonka je malý byt, je důležité vybrat nábytek, který bude sloužit více účelům. Například můžete zvolit rozkládací pohovku nebo křeslo, které může sloužit jako místo na spaní pro hosty. Stejně tak se může hodit stůl s nastavitelnou výškou, který může sloužit jako stůl nebo pracovní plocha.

V garsonce je také dobré mít úložný prostor, jako jsou skříňky nebo police, abyste mohli uklidit věci a udržet byt v pořádku. Pokud chcete v garsonce vytvořit příjemnou atmosféru, můžete také použít dekorace, jako jsou polštáře, přehoz na pohovku, koberce nebo závěsy, abyste vytvořili osobitý styl.

Je také dobré pamatovat na to, že v garsonce by měl být dostatek osvětlení, takže můžete zvolit nábytek a dekorace s jasnými barvami nebo odlesky, abyste v bytě vytvořili světlé a příjemné prostředí.

Tipy na závěr: Jak opticky zvětšit malou garsonku

 • Vybírejte menší a nižší nábytek na nožičkách
 • Eliminujte těžké závěsy a koberce
 • Vsaďte na bílou a další světlé barvy
 • Odveďte pozornost na výšku zdí
 • Nechte volnou průchozí cestu
 • Upřednostněte lehké textilie
 • Pověste na zdi zrcadla

A nejdůležitější pravidlo: Nezapomeňte, že méně je více.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.