Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
pokojové rostliny na přímé slunce

Pokojové rostliny jsou jedním z nejsilnějších trendů v interiérovém designu. Kromě toho, že jsou krásnou dekorací mají ale navíc řadu benefitů. Pomáhají relaxovat, zlepšují náladu a navíc vyčistí vzduch v místnosti. Jaké rostliny jsou v čištění vzduchu nejlepší? Přečtěte si průvodce Westwing.

Jak pokojové rostliny čistí vzduch

Vzduch, který dýcháte může být lepší pouhým přidáním několika pokojovek do místnosti. Možná tušíte, že stromy ve městech pomáhají s bojem proti znečištěnému ovzduší, které s sebou nese moderní doba. Stejně dobře mohou fungovat i pokojové rostliny ve vašem interiéru.

Znečištění vzduchu v domácnosti má dva hlavní původce:

 1. Volně poletující částice jako je prach, výpary plísní, výfukové plyny ze silnice a pyl
 2. Těkavé organické sloučeniny, které uvolňují barvy, látky, koberce, plasty, čisticí prostředky a další běžné součásti našich domovů

V roce 1989 provedla NASA studii, ve které se vědci snažili zjistit, zda rostliny při absorbování oxidu uhličitého a uvolňování kyslíku zároveň čistí vzduch. A výsledky byly dechberoucí! Za 24 hodin ze vzduchu zmizelo až 87 % formaldehydu, benzenu a trichloroethylenu. 

O třicet let později bohužel jiná studie ukázala, že výsledky stoprocentně neodpovídají realitě. Čištění vzduchu pomocí rostlin není tak efektní, přesto – každá pomoc se počítá.

TOP 15 pokojových rostliny, které slouží jako čističky vzduchu

Těchto 15 pokojových rostlin vám pomůže k čistšímu vzduchu ve vaší domácnosti. A navíc poslouží jako krásná dekorace!

 1. Lopatkovec

Lopatkovec je krásný, nenáročný a vyroste vám i v tmavší místnosti, nejlépe se mu daří v polostínu, kde vás potěší krásnými, bílými květy. Kromě toho dokáže vyčistit vzduch od alkoholů, acetonu, trichoroethylenu, benzenu, formaldehydu a dalších chemikálií.

 1. Břečťan popínavý

Další pokojovka snadná na pěstování je břečťan. Je praktický zejména do domácností s alergiky, jelikož vzduch dokáže vyčistit od pylů. Nemá rád vysoké teploty, nevadí mu ale slunce ani stín. 

Tip: Břečťan pravidelně roste, abyste udrželi pryč svilušky.

 1. Fíkus

Fíkus má tolik podob, že si jistě vybere každý. Ať už se vám zamlouvá spíše benjamina s drobnými lístky nebo elastica s velkými, lesklými listy, oba vám pomohou odfiltrovat ze vzduchu toxiny.

 1. Zelenec

Zelenec má silnou schopnost čistit vzduch od formaldehydu, cigaretového kouře, výparů z odlakovače a dalších chemikálií. Při pěstování stačí udržovat vlhký substrát a vybrat místo ve stínu nebo s trochou slunečního světla. 

 1. Rajská palma

Rajská palma v přírodě dorůstá do výšky až 10 metrů a i u vás doma se může vyšplhat až do 4metrové výšky. V interiéru působí velmi elegantně a skvěle čistí vzduch.

Ideálně ji postavte na světlé stanoviště s nepřímým slunečním svitem, zvládne ale také polostín. Dávejte pozor na přelití – vždy počkejte, než uschne vrchní vrstva zeminy.

 1. Tchýnin jazyk

Tchýnin jazyk se skvěle hodí jako pokojová rostlina do ložnice. V noci absorbuje velké množství oxidu dusičitého a uvolňuje kyslík vyčištěný od formaldehydu, xylenu, benzenu, toluenu a dalších látek. Díky tomu se vám bude lépe dýchat. 

 1. Šplhavnice zlatá

Jedna z nejlepších rostlin, které čistí vzduch a odstraňuje z něj toxiny je šplhavnice zlatá. Je to jedna z nejodolnějších rostlin, takže se hodí do interiéru i pro naprosté začátečníky nebo ty, kteří úspěšně usmrtily všechny předchozí rostliny.

 1. Dračinec

Dračinec nebo také dracena je další začátečnická pokojovka. Roste velmi pomalu, potřebuje nepřímé sluneční světlo a vydrží i delší dobu bez vody. Když ji zaléváte, používejte ale raději filtrovanou vodu, protože fluorid v kohoutkové vodě jí může uškodit.

 1. Ledviník ztepilý

Ledviník ztepilý je jedna z nejznámějších kapradin, která pochází z tropických oblastí Asie a Nového Zélandu. Skvěle doplní boho i minimalistický interiér a hodí se naprosto do každé místnosti. Jeho košaté listy zachycují škodlivé látky a zvyšují vzdušnou vlhkost.  

 1. Chryzantéma

V obývacím pokoji nebo v kuchyni s oknem na jižní stranu skvěle vynikne chryzantéma. Její květy dokáží filtrovat ze vzduchu toxiny a navíc byt krásně provoní. Právě kvůli výrazné vůni není chryzantéma ideální volba pro pokojovou rostlinu do ložnice.

 1. Aloe vera

Léčivé schopnosti aloe vera jistě znáte. Na popálení od slunce i pekáče neseženete lepší ošetření než čerstvý gel z dužiny aloe. Nejen proto se vyplatí mít rostlinu vždy doma – aloe také čistí vzduch od formaldehydu a benzenu.

 1. Aglaonema

Aglaonema je perfektní rostlina do koupelny, protože má ráda slabší osvětlení a vyšší vlhkost. Zvládne i ostatní místnosti, jen ji nezapomeňte pravidelně rosit. V každé části bytu zvládne skvěle čistit vzduch od formaldehydu a benzenu.

 1. Toulitka

Toulitka se vyznačuje svými krásnými květy zvanými toulce, které váš domov ozdobí od jara až do podzimu. Existuje asi 500 druhů a na pěstování v bytě je nejvhodnější anthurium scherzerianum s šarlatově červenými květy.

 1. Chrysalidokarpus nažloutlý

Chrysalidokarpus je další košatá palma. Vysoké stonky s prohnutými listy na koncích připomínají bambus. Stonky se sklání lehce do stran a zpravidla rostou ve skupinách. Tato skvělá čistička vzduchu vám v interiéru bez problému vyroste do výšky kolem jednoho a půl metru.

 1. Filodendron

Filodendron má, stejně jako oblíbená monstera, krásné velké listy. Vyžaduje minimální péči, stačí mu světlé až částečně zastíněné místo a vlhká půda v květináči. Za odměnu zkrášlí každý interiér a vyčistí vzduch od formaldehydových plynů. 

Shrnutí

Abyste využili sílu pokojových rostlin na čištění vzduchu, není třeba proměnit byt v malou džungli. Pár rostlin ale dokáže zlepšit kvalitu vzduchu v místnosti a navíc působí blahodárně na naši psychiku. Vyberte si ty, které se vám nejvíce líbí a užijte si jejich blahodárné účinky.

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy a inspirace od naší redakce. Pravidelně vám také přinášíme exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.