THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ DO -50 % NA VÍCE NEŽ 1 000 PRODUKTŮ!

Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
moderní dům

Moderní dům může pro každého z nás znamenat něco jiného. Ať už jde o využívání nových materiálů, udržitelných řešení nebo chytrých zařízení do domácnosti, moderní bydlení má mnoho příznivců. Inspirujte se dnešním článkem při plánování vašeho vysněného domova. 

Co charakterizuje moderní dům 

Moderní architektura je populární při navrhování nových domů. Každý může být jedinečný, obvykle je ale pojí několik charakteristických vlastností: 

 • Otevřený prostor: Moderní domy zpravidla nejsou rozsekané na malé místnosti, naopak se otevřený prostor snažíme zachovat všude, kde to jde. Běžné řešení je velký obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelnou. 
 • Moderní materiály: Místo klasických cihel sázíme zpravidla na moderní materiály, jako je ocel, beton, sklo, případně dřevo. 
 • Velká okna: Dostatek přirozeného světla umocňuje otevřené prostory. Proto do moderních domů často volíme velká okna od podlahy až ke stropu. 
 • Pokrokový design: Moderní domy jsou obvykle velmi dobře promyšlené a plné pokrokových prvků. Přístup se odráží na celkovém vzhledu, praktickém prostoru k životu i uložení věcí, ale i soustředění na udržitelnost a snížení stopy na životním prostředí. 
 • Propojení s venkovními prostory: Moderní zahradu navrhujeme tak, aby se na ní dalo plnohodnotně žít. Moderní terasa často přirozeně navazuje na obývací pokoj, od kterého ji dělí jen velká okna.  
 • Rovná střecha: Klasický tvar střechy vídáme na moderních domech čím dál méně. Výhodou rovné střechy je plné využití místností v horním patře. Mírné zkosení je ale vhodné, aby se na střeše nedržela voda. 

Moderní nebo klasický dům: Který je nákladnější? 

Stavíte nový dům a rozmýšlíte se, jestli zvolit klasickou nebo moderní konstrukci? Tradiční domy jsou na stavbu obvykle finančně méně náročné. Jsou menší, využívají se klasické, levnější materiály, a tak i práce bývá levnější. 

Moderní domy ale nabízí mnoho výhod. Velký vzdušný prostor plný oken, rozložení místností přesně podle představ, a především možnost ušetřit v budoucnosti. Při stavbě moderních domů využíváme materiály, které jsou kvalitnější, déle vydrží a mají lepší vlastnosti.  

Standardem je také využití obnovitelných energií a dalších ekologických řešení, jako je rekuperace tepla. Investice při stavbě je vyšší, náklady se ale zpravidla v rámci několika let navrátí. Ušetříte tak nejen přírodu, ale i své peníze. 

Barvy a materiály moderního domu 

Vnější zdi moderních domů obvykle nemají výrazné barvy, v ideálním případě necháváme vyniknout použité materiály. Interiér nechte také jednoduchý, ale oživte ho barevnými kontrasty. Populární je červená, hořčicová, různé odstíny zelené i chladná modrá. Jako základ perfektně poslouží černá, bílá, šedá a přírodní dřevo. 

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

U moderních domů obvykle používáme kombinaci tradičních a moderních materiálů. Využití najdeme pro přírodní dřevo, i pro beton, panely z kovu, hliníku, oceli nebo skleněných vláken i velké prosklené plochy. 

7 inspirací a nápadů: Jak postavit moderní dům 

Připravili jsme pro vás inspiraci na moderní řešení domů. Klasické i tradiční materiály, ekologická řešení a zajímavá architektonická řešení. 

1. Moderní dům ve svahu 

Postavit dům a naplánovat zahradu ve svahu se zdá jako nepřekonatelná výzva. Když se k ní ale správně postavíte, dům ve svahu může být naopak výhodou. Pokud to podklad umožní, dům můžete zasadit do země. Další možností je naopak podepření přední části, která přesahuje nad svah. V každém případě se hodí velká okna, abyste si mohla užít výhled, který nezastíní sousední domy.  

2. Moderní dům s rovnou střechou 

Rovnou střechu nevyužíváme jen kvůli jednoduchému modernímu vzhledu. Hlavní výhodou je možnost stoprocentního využití místností pod ní. Rovná střecha by měla být mírně stále zkosená, aby měla dešťová voda možnost uniknout. 

Úplně rovnou střechu zvolte v případě, že chcete prostor využít a plánujete střešní terasu. V tom případě je ale třeba myslet na kvalitní odtokový systém.  

3. Moderní domy do L 

Půdorys ve tvaru písmene L je oblíbený (nejen) u moderních staveb. Prostor mezi vnitřními stranami je pak perfektní pro umístění terasy, která tak splývá s interiérem. Stěny domu navíc pomáhají chránit vaše soukromí. 

TIP! Rohové kuchyně ve tvaru L: praktické tipy a inspirace

4. Moderní pasivní domy 

Když stavíte moderní dům, rozhodně byste měla myslet na udržitelnost i snížení vašich výdajů do budoucnosti. Pasivní domy mají nejvyšší stupeň energetické efektivity. Hlavní body, na které je třeba se při jejich stavbě soustředit jsou: 

 • Kvalitní izolace 
 • Těsnění bez úniku tepla 
 • Několikavrstvá kvalitní okna 
 • Systémy pro rekuperaci tepla 
 • Využití obnovitelné energie 

5. Moderní dřevostavby 

Současné dřevostavby nabízí unikátní vzhled, zároveň se ale hodí jak do moderních čtvrtí, tak do přírody. Když už máte připravené základy, dřevostavbu k nastěhování můžete mít hotovou i za měsíc. Čím specifičtější nároky máte, tím delší dobu bude stavba trvat, málokdy je ale delší než jeden rok. 

Tip: Tento aspekt stojí za zvážení zejména v případě, že po dobu stavby platíte hypotéku a nájem. 

6. Minimalistický dům 

Je minimalismus směr, kterým se chcete v životě vydat? Zvažte modulový dům o pár metrech čtverečních. Výhodou je jeho nízká cena, rychlá stavba i možnost instalace téměř kamkoliv. Koncept takzvaných „Tiny house“ je oblíbený zejména k rekreačnímu bydlení, pro mladé páry bez dětí i pro single lidi. 

Technologie do moderních domů 

K domu 21. století bez debat patří moderní technologie. Inteligentní dům vám zjednoduší život, ušetří energii a zajistí bezpečí.  

 • Chytré žárovky, které ovládáte telefonem či hlasem 
 • Chytré vybavení do kuchyně ovládané skrz aplikaci 
 • Chytré zámky a bezpečnostní systém v celém domě 
 • Programovatelný termostat, který se naučí váš rytmus 
 • Reproduktory vybavené mikrofonem a umělou inteligencí 

Jaký nábytek se hodí do moderního domu 

V moderním domě nejlépe vynikne nábytek z kvalitních materiálů, s hladkými liniemi a přirozenými barvami. Perfektně se hodí industriální, minimalistický a skandinávský styl. Elegantnější interiér získáte s glamour stylem, naopak útulnost dodáte prvky boho stylu. 

Doplňky a osvětlení 

V moderním bydlení platí pravidlo „méně je více“. Kromě nekomplikované architektury, hladkých linií, jednoduchého barevného schéma a praktických řešení jde i o množství dekorací a vybavení obecně. 

Doplňky proto vybírejte především funkční. Ty čistě dekorativní by měly být skutečně zajímavé a spíše solitérní. Určitě ale pověste obraz na zeď, zútulněte sedací soupravu pomocí polštářků nebo přidejte trochu zeleně pomocí květin. 

Naopak na osvětlení nešetřete. Moderní dům by měl být světlý – přes den ideálně díky velkým oknům, v zimních měsících a ve večerních hodinách ale musíte světlu pomoci. Osvětlení vybírejte kvalitní, dostatečně silné a rozprostřete ho po celém prostoru. 

Tipy na závěr: Jak udržet výdaje při stavbě moderního domu pod kontrolou 

 1. Jednoduchý půdorys: Moderní domy svými jednoduchými liniemi často lákají k architektonické kreativitě v jejich půdorysu i rozložení pater. Čím jednodušší bude, tím nižší budou i náklady. 
 2. Menší velikost: Díky otevřenému prostoru ve skutečnosti potřebujete méně metrů čtverečních než u tradičního domu. Ideální je větší obývací pokoj s kuchyní, kde místo využijete, a naopak menší ložnice. 
 3. Množství oken: Přirozené světlo a výhled do okolí, především pokud stavíte dům v přírodě, jsou dostatečně dobrým důvodem pro pořízení velkých oken všude, kde to jde. Kvalitní okna jsou ale jednou z nejdražších položek, proto si jejich množství dvakrát rozmyslete. Na druhou stranu, jejich správným umístěním můžete později ušetřit za topení. 
 4. Méně je více: K moderní stavbě se perfektně hodí jednoduchý interiér. Vsaďte na minimalismus a kdykoliv budete chtít koupit něco nového, zamyslete se, jestli to skutečně potřebujete. 

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujíst další tipy a inspiraci ze světa bydlení i mimo něj. Každý týden navíc přinášíme exkluzivní nabídky jen pro členy, díky kterým bude váš domov ještě krásnější. 

@westwing.cz • Instagram photos and videos

Mohlo by vás také zajímat: