Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
adventní věnce inspirace

Rok utekl mrknutím oka a zase tu máme to kouzelné období Vánoc, které miluje snad každý z nás. Jestliže chcete vánoční atmosféru vytvořit v celém domově, začněte u vchodových dveří, které vás každý den přivítají a naladí na správnou vlnu. Představíme vám 12 tipů na vánoční dekorace na dveře od věnců až po originální výzdobu pro letošní rok.  

Jaké vánoční dekorace zvolit na dveře? 

Jestliže už nyní přemýšlíte, jaké dekorace na dveře zvolíte pro letošní rok, přečtěte si nejprve, jaká kritéria by měly splňovat, aby vám vydržely co nejdéle krásné. 

 1. Zvolte vhodný materiál 

  Závěsné dekorace na vchodových dveřích se často potýkají s výkyvy počasí, které v zimě bývá chladné, deštivé a plné sněhu. Zvolte tedy materiály, které vydrží sněhovou vánici i propršený den. Například dřevěné a přírodní prvky jako chvojí, koření či šišky se skvěle vypořádají s vlhkostí a chladem po několik týdnů. Jestliže vaše dveře chrání terasa nebo závětří můžete vsadit i na méně odolné prvky ze skla nebo látky. 

 2. Slaďte barvy s okolím  

  Při plánování dekorací na dveře si rozmyslete jejich barvu. Mezi oblíbené odstíny patří červená, bílá, stříbrná, zlatá, vínová nebo zelená. Barevnou variantu snadno zkombinujete také s ostatními dekoracemi na zahradě nebo i doma.  

 3. Pevné uchycení a odolné provedení

  Kvůli vlivům počasí jako vítr nebo déšť je nutné dekorace na dveře skutečně pevně uchytit. V opačném případě by vám také mohli spadnout a rozbít se, nebo dokonce poškodit dveře. Jestliže s vámi bydlí také čtyřnozí mazlíčci, dbejte na to, aby jejich zvědavé zkoumání nové dekorace nepřineslo nepříjemnosti ani jim, ani vám.

 4. Nechte projevit váš styl

  Milujete minimalistický, robustní, venkovský nebo americký styl? Nechte vaši dekoraci mluvit za vás a projevte svou kreativitu. Se zdobením vašeho domu si můžete skutečně vyhrát a pro každý rok vybrat zcela odlišnou a originální variantu dekorací.

12 unikátních nápadů a inspirací: vánoční výzdoba na dveře  

A jaké trendy patří mezi oblíbené pro letošní rok? Nabízíme vám přehled inspirací, které vás chytnou za srdce – nebojte, u klasických věnců určitě nezůstaneme.  

1. Vánoční dřevěné dekorace

Mezi vhodné dekorace na dveře patří například jednoduché dřevěné vločky například z dřívek od nanuků nebo větších špejlí. Natřete výrobek na svou oblíbenou barvu a minimalistickou ozdobu dveří máte raz dva hotovou. 

2. Vánoční hvězda nebo kometa 

Chcete-li se vyhnout tradičnímu věnci, zavěste na dveře dominantní hvězdu nebo kometu z přírodního provázku. Stačí vybraný tvar vystřihnout z pevného kartonu a obmotat jej pravidelně okolo obvodu provázkem. Jako pomocníka si k ruce vezměte tavnou pistoli a celou hvězdu ještě dozdobte perličkami nebo mašličkami v jejích rozích.  

3. Světýlka pro váš vchod 

Drobná světýlka a žárovičky skvěle projasní temné zimní dny. Využít je můžete snadno pro výzdobu celé zahrady od chodníčku a stromů až po vchodové dveře. Vytvářet se z nich dají nejrůznější postavy, geometrické tvary nebo je můžete připevnit po obvodu dveří.  

4. Vánočni ponožka na dobroty 

Každou návštěvu také zaujme krásná červená punčocha s bílým lemem na dobroty. Vybrat si můžete z nejrůznějších velikostí a celý design dveří dozdobit v podobném duchu.  

5. Vánoční věnce na dveře – klasikou nic nezkazíte 

Nechce se vám pouštět do odvážných a neobvyklých řešení? Pak vsaďte na zlatou starou klasiku, se kterou nikdy nic nezkazíte. Na dveře zavěste velkou kytici ze smrkových větviček ozdobenou vrstvenou mašlí a baňkami. Ke dveřím potom postavte malý stromeček v květináči a pod něj několik dárkově zabalených krabic.  

6. Stromeček ze chvojí 

Klasický věnec lze také nahradit stromečkem ze chvojí, který snadno zvládnete vyrobit i sami. Stačí jemné větvičky smrku zavěsit do tvaru pyramidy a upevnit na dveře. Aby bylo všem jasné, že se jedná o podobiznu vánočního stromečku, umistěte na jeho špičku zářivou hvězdu nebo jej vylepšete malými baňkami.  

7. Zelené řetězy 

Chvojí nebo jmelí nemusíte využívat pouze pro výrobu věnce, ale lze z nich vytvořit také okrasné zelené řetězy, kterými následně ozdobíte obvod celých dveří. Do horního středu pak umistěte výraznou mašli nebo keramickou ozdobu ve vánočním stylu.  

Vánoční věnce na dveře  

Kulaté adventní věnce jistě patří mezi nejoblíbenější vánoční dekorace na dveře. Snadno se kombinují s ostatními prvky a na výběr máte desítky možností přesně podle vašeho stylu.  

8. Zelený věnec z větviček 

Nejčastější variantou se samozřejmě stává klasický věnec z jehličnatých větviček či jmelí. I ten však může vypadat skutečně originálně. Pro jeho výzdobu zvolte další přírodniny jako šišky, bukvice nebo sušené ovoce, perníčky, skořici a hřebíček. Skvěle také vypadá kombinace s baňkami a velkou mašlí na jeho vrcholu.  

9. Rustikální věnec 

Rustikální věnec je vyroben z plátků dřeva o malém průměru slepených k sobě. Jednu třetinu věnce pak ozdobte sušenými šiškami a žaludy nebo nařasenou mašlí.  

10. Bílo-zlatý věnec 

Chcete-li sladit vánoční věnec do bílo-zlatého provedení, využijte jemné šišky přestříkané bílým sprejem, které vytváření příjemný a elegantní vzhled věnce. Poté vsaďte na zlaté baňky a mašličky, které rozmístíte pravidelně po celém kruhu. Se zlatou barvou to nemusíte přehánět, jedná se o velmi výrazný prvek, který jistě upoutá pozornost.  

11. Minimalistický věnec 

Zapomeňte na tlusté věnce, které zaberou mnoho místa. Vybrat si také můžete jemnou a minimalistickou variantu, která se skládá z kovového kruhu a ozdobena je pouze v jedné jeho části menšími doplňky.  

12. Vánoční věnec z baněk 

Oblíbeným se také stal věnec vyrobený z baněk. Mezi jeho výhody patří barevná rozmanitost, kterou můžete přizpůsobit aktuálním trendům. Pozor však na křehkost baněk, která se snadno naruší větrem nebo jiným nárazem.  

DIY návod: jak vyrobit vánoční věnec na dveře? 

Výzdoba dveří se může stát skvělou záminkou pro tvoření s dětmi nebo odpočinek u rukodělné práce. Díky našemu návodu si můžete snadno vytvořit červený vánoční věnec na dveře.  

Potřebujete: 

Polyesterový kulatý základ na věnec (rozměr dle vašeho vkusu), tenký drátek, nasušené jeřabiny, tavnou pistoli, nůžky, bílou mašli, bílý sprej, noviny, ochranné pomůcky popřípadě další ozdoby jako šišky, větvičky apod.  

Postup: 

 1. Nejprve si část jeřabin nastříkejte na bílo za pomocí spreje. Rozprostřete je na staré noviny, nasaďte si ochranné pomůcky a jeřabiny nastříkejte ze všech stran podle návodu na spreji.  
 2. Během zasychání barvy se můžete věnovat přípravě věnce. Na korpus postupně připevňujte drátkem jeřabiny po celém jeho obvodu. Chomáčky jeřabin si nastříhejte dle potřeby a pokládejte je na husto stále ve stejném směru. Poté je vždy pevně uvažte drátkem a pokračujte dále.  
 3. Vnikne vám krásný červený základ, který nyní ozdobte bílými jeřabinami, které jste si připravili v prvním bodě. Nechte se vést svým vkusem a bílé jeřabiny naaranžujte na věnec. Připevnit je můžete opět drátkem nebo tavící pistolí.  
 4. Na vrchol věnce přilepte velkou bílou mašli.  
 5. Věnec můžete dále dozdobit dle vaší fantazie. 

Jak pověsit vánoční věnec? 

Hotový věnec na dveře připevněte pomocí provázku, silonového vlasce nebo stuhy. Připevněte věnec například na provázek a ten provléknete přes horní okraj dveří až dovnitř. Tam jej můžete přivázat ke klice, kukátku nebo schránce. Případně si můžete pomoci izolepou, která vaše dveře rovněž nepoškodí.  

TIP! 13 DIY nápadů: nejkrásnější adventní věnce

Tipy na závěr  

 • Vánoční dekorace na zeď si můžete často uschovat a použít příští rok znovu. Občas stačí obměnit jenom pár zašlých kousků nebo vyčistit a vypadají zase jako nové.  
 • Chcete vytvořit přírodní věnec z toho co najdete v lese nebo u vás doma? Skvěle vypadají například nalakované půlky vlašských ořechů, kaštany nebo sušené pomeranče. 
 • Váš vchod také můžete rozjasnit pomocí svítícího věnce. Stačí využít malá světýlka nebo žárovky.  
 • Nezůstávejte jen u vchodových dveří a zaměřte se také na jejich okolí. Vyzdobit můžete celou verandu či terasu i zbytek exteriéru.  

Registrujte se zdarma na našem serveru Westwing a získejte přístup k aktuálním článkům na nejrůznější témata. Dozvíte se, jaké aktuální trendy v interiérovém designu letí a spoustu dalších tipů a triků pro vaši domácnost.  

Mohlo by se vám také hodit: