Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
jarní dekorace do vázy

Přivítejte jaro i ve svém domově a nechte se obklopit květinami nejrůznějších druhů. Pestrobarevné květy dodají vašemu domu kouzelnou atmosféru a jejich podmanivá vůně si zaslouží váš obdiv. Jednoduché květinové dekorace lze snadno naaranžovat do váz a květináčů, kde vám překvapivě dlouho budou dělat radost. Začněte s přípravami jarního interiéru již dnes. 

Jaké jarní květiny použít na dekorace?

Některé květiny se typicky hodí pro jarní období. Jedná se především o odolné rostliny, které najdeme i v přírodě velmi brzy, někdy již pod nánosem sněhu. Většina z nich patří do řádu cibulovin a najdete je v každém dobrém květinářství. Zasadit si je můžete již v únoru, aby vám stihly vyrůst do prvního jarního dne. 

Pokud si tedy chcete vypěstovat několik jarních kvítků, sáhněte po nenáročných rostlinách, které nevyžadují příliš mnoho místa a stačí jim pouze dostatek světla a tepla. Dekorační květináče a vázy budou vypadat skvěle například s těmito květinami:

 • Hyacint 
 • Narcis 
 • Sedmikráska
 • Petrklíč
 • Modřenec 
 • Tulipán

10 tipů na jarní dekorace do vázy a květináče

Jarní dekorace v podobě váz a květináčů si snadno vyrobíte sami doma a nebudete k tomu potřebovat více než dvě hodiny času – často i mnohem méně. Květiny naplní váš domov životem a přinesou do vzduchu trochu svěžesti a energie. Po dlouhé zimě se tedy stávají příjemnou změnou, na kterou mnoho z nás již netrpělivě čeká. 

V našem výběru najdete tipy na 10 jarních dekorací do vázy či květináče, které projasní váš domov. Nechte se inspirovat květinovým rájem a jarní pohodou společnosti Westwing.

1. Recyklovaná váza z plechovky

Použité plechovky od barvy nebo potravin nevyhazujte a střádejte je. Až jich budete mít několik nasbíraných, pusťte se do jejich kouzelné renovace. Vyrobit z nich můžete svícny, ale také jarní vázičky na drobné květiny.

Začněte důkladným umytím a odlepením všech nálepek. Poté plechovky natřete voděodolnou barvou nebo nastříkejte sprejem tak, aby vznikla souvislá vrstva barvy. Nechte zaschnout a poté už jen dozdobte dle vašeho gusta. Skvěle vypadají různé dřevěné dekorace, mašle nebo větvičky.

2. Mini vázy ze starých žárovek

S recyklovanými dekoracemi ještě nekončíme. Zručnější povahy se jistě rády vrhnou do výroby elegantních váziček ze starých žárovek. Odstraňte kovové kousky žárovky a opatrně vyjměte i vnitřní část, která má obvykle za úkol svítit. Postupujte opatrně a raději použijte rukavice, aby nedošlo ke zranění.

Takto připravené žárovky pak stačí naplnit vodou a zavěsit například na okno. Dovnitř pak přidejte jemná kvítka, která sesbíráte při jarní procházce. 

3. Velikonoční větvičky

Svátky jara si žádají speciální dekoraci pro tuto příležitost. Jednoduchou klasikou se stávají větvičky v průhledné váze, které vám v teple domova rozkvetou a začnou pučet. Typicky se používají větvičky zlatého deště, ale ani bříza vás nezklame. 

V rámci velikonoční tématiky můžete na větvičky zavěsit barevné kraslice na provázku nebo umělá kuřátka. 

4. Závěsné květináče

Chcete-li se pustit do výzdoby vašeho balkonů nebo terasy, rozhodně vsaďte na závěsné květináče. Zasadit si do nich můžete jarní květiny dle svého výběru a jejich výhodou se stává dlouhá trvanlivost. Radost vám budou dělat při správné péči i několik měsíců.

5. Dekorace, která vydrží déle

Skvělou vychytávkou, která zajistí delší životnost vašich živých dekorací, se stává aranžovací hmota. Navíc si ji můžete vyřezat do neobvyklých tvarů a rozměrů, jaké potřebujete. Záleží pouze na vaší zručnosti a trpělivosti. 

Vyzkoušejte hmotu vyřezat do pravidelných koulí a zapíchejte do ní květy svých oblíbených květin. Jednoduchá dekorace nahradí květináče na parapetu a zaujme na první pohled. 

6. Mechové potěšení

Milujete vůni lesa a procházky mezi stromy po měkkém mechu? Co takhle si tímto milovaným kouskem přírody ozdobit také váš dům?

Zasaďte do květináče mini narcisy a zbytek prostoru ozdobte mechem. Na květináč poté přidejte mašli ve veselé žluté barvě a užijte si pohled na tuto jednoduchou a krásnou dekoraci. 

7. Jarní květináč plný dobrot

Proč by jarní dekorace nemohla být nejen krásná, ale také chutná? Spojte příjemné s užitečným a vypěstujte si doma v květináči celou řadu jarních bylinek, které pak snadno využijete při přípravě zdravých pokrmů. 

8. S mašlí nikdy nic nezkazíte

Velké, malé, decentní i extravagantní. Mašle snadno ozdobí jakoukoliv nudnou vázu a dodají jí život. Navíc s ní můžete svázat také samotnou kytici a vytvořit tak roztomilé chomáče konvalinek nebo třeba sedmikrásek, které často příliš dobře nedrží tvar. 

9. Jen červená to může být

Prožíváte právě velkou lásku nebo chcete vnést romantiku do vašeho interiéru? Sáhněte po květině, která symbolizuje právě věčnou lásku a vášeň – tulipánech. Čím tmavší barvu tulipánů vyberete, tím více smyslnosti a lásky do svého domova vnesete. Rudé a červené tulipány jsou tedy tou pravou volbou pro vás. 

10. Pro velké prostory se hodí velké dekorace

Do prostorné předsíně nebo třeba obýváku se hodí větší vázy a výrazné květiny nebo větvičky. Aby vybrané květiny ve váze příliš neplandaly a nevisely, použijte náš oblíbený trik. Do velké vázy vložte ještě jednu menší a úzkou vázu, do které nalijete vodu a přidáte květiny. Prostor mezi těmito dvěma vázami vyplňte okrasnými kamínky nebo třeba kůrou a vytvořte zajímavý efekt.

DIY: Jak si levně vyrobit dekoraci do vázy nebo květináče?

Nezbývá vám příliš velký rozpočet navíc, ale rádi byste si vyrobili neotřelou jarní dekoraci, která bude vypadat jako od profesionála? Stačí vdechnou nový život starším kouskům, které již máte doma. Jak na to?

Budete potřebovat starou vázu, která se vám již nelíbí. Může dokonce nést viditelné známky opotřebení nebo nějaký ten uštípnutý kousek. Dále si připravte tavící pistoli, přírodní provázek nebo klubko bavlny a nůžky. 

Postup:

 • Vázu pořádně očistěte a nechte uschnout.
 • Nahřejte si pistoli a připravte provázek. Jeho konec přilepte na vázu ve spodní části a začněte jej omotávat kolem celého obvodu vázy, občas jej přichyťte lepidlem a pokračujte dál.
 • Celou vázu omotejte provázkem a na vrcholu vázy provázek přilepte tak, aby byl přechod co nejméně vidět. 
 • Nastříhejte si tři stejné dlouhé provázky o délce cca 50 cm a více dle rozměru vázy. Jejich konce k sobě na jedné straně přivažte.
 • Upleťte jednoduchý pevný cop a na konci jej opět přivažte, aby se nemohl rozplést.
 • Tento cop pak přilepte na omotanou vázu zhruba tři centimetry od hrdla vázy podél jejího obvodu. Váza ve zbrusu novém přírodním vzhledu je na světě.

Shrnutí

Květinové dekorace ve vázách a květináčích vypadají skvěle a přitom si je zvládnete vyrobit sami s pomocí několika málo komponentů. Často lze využít také recyklované materiály. 

Nebojte se zapojit do procesu výroby také děti a využít tuto příležitost k procvičení vědomostí o jarních květinách.
Líbí se vám inspirativní články s interiérovými tipy?

Pak se zaregistrujte bezplatně na našem serveru Westwing a získejte neomezený přístup k nejnovějším příspěvkům i exkluzivním nabídkám.

Mohlo by se vám také líbit: