Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
světlé dřevo  

Ořechové dřevo v interiéru patří mezi nejoblíbenější materiály. Vyniká svou odolností, vzhledem i intenzivní barvou. Hodí se k výrobě klasického i moderního nábytku a využít jej můžete v mnoha stylech. V dnešním článku se dočtete, pro jaké vlastnosti si ořechu ceníme i jak jej kombinovat. 

Ořechové dřevo: Původ a druhy 

Ořechové dřevo je velmi rozšířené, existuje asi 60 různých druhů. Pěstuje se téměř po celém světě, pochází ale z Malajsie odkud byl do Evropy importován již v sedmém století. 

Nejvyužívanější odrůda pochází ze Severní Ameriky. Pro exkluzivní design je oblíbený také vlašský ořech pěstovaný v jižní Evropě, ale také v České republice. Jihoamerický, konkrétně brazilský ořech je lehčí a oblíbený zejména ve stavebnictví. 

Nejčastější barva ořechu je velmi tmavá a intenzivní. Některé odrůdy mají ale odstíny světle hnědé, našedlé, rezavé, a dokonce s fialovými podtóny. 

Vlastnosti ořechového dřeva 

 • Dřevo je masivní, odolné, relativně těžké a má jedinečnou kresbu 
 • Barevné rozpětí je od světle šedé až po tmavě hnědou 
 • Při správné péči dřevo časem nemění svůj tvar 
 • Průměr kmene je 20 až 40 centimetrů 
 • Není vhodné pro použití v exteriéru 
 • Strom dosahuje výšky až 30 metrů 
 • Ořech se dožívá až 160 let 

Přečtěte si více i o dalších evropských dřevech používaných v interiéru: 

 • Borové dřevo 
 • Bukové dřevo 
 • Dubové dřevo 
 • Březové dřevo 
 • Javorové dřevo 
 • Třešňové dřevo 
 • Hruškové dřevo 
 • Modřínové dřevo 

TIP! 10 nejlepších druhů dřeva v interiéru: inspirace a tipy

S jakými barvami a materiály kombinovat ořech 

Ořechové dřevo je samo o sobě velmi výrazné, proto se k němu hodí spíše neutrální a světlé tóny. V dobře prosvětlených místnostech můžete sáhnout i po tmavších, zemitých barvách, prostor tak bude útulnější. 

Můžete jej kombinovat se světlejšími druhy dřeva jako je buk či bříza, s lesklými povrchy i matnou kůží. Pro zjemnění zvolte materiály jako je bavlna či len, eleganci podpoříte mramorem, sametem i doplňky z hedvábí. 

Využití ořechového dřeva v interiéru 

Ořechové dřevo je velmi výrazné, i přesto se ale hodí téměř do každého stylu. V klasickém provedení vynikají zaoblené tvary, do moderního interiéru zvolte naopak nábytek s výraznými hranami.  

Ořechové dřevo v kuchyni 

Ořechové dřevo je oblíbené v klasické rustikální kuchyni. Můžete ho využít jako základní materiál nebo jen na kontrastní detaily vedle světlejších neutrálních odstínů. V každém případě je dodat kuchyni dostatečně světlo. Ideální je přirozené, i to ale doplňte několika stupni umělého osvětlení. 

Ořechové dřevo můžete využít také na kuchyňskou pracovní desku. Vynikne zejména spolu s bílými dvířky. Odstín můžete sladit s dřevěnou podlahou a obklady vyberte stejně jako skříňky bílé. 

Ořechové dřevo v obývacím pokoji 

Pokud se rozhodnete pro ořechové dřevo v obývacím pokoji, nechte ho skutečně zazářit. Za nábytek v jednodušších tvarech zvolte bílou nebo béžovou stěnu. Při výběru doplňků se zaměřte na příjemné barvy, které vídáte v přírodě. 

Do jakého stylu se ořechové dřevo hodí? Skvěle vypadá v retro obývacím pokoji, ale také v industriálním stylu. Kombinujte jej s koženými křesly nebo šedým čalouněním.  

Ořechové dřevo v ložnici 

Ořechové dřevo v ložnici dodává pocit tepla, pohodlí a klidu. Hodí se proto jako dominantní i kontrastní prvek. Záleží na vašem stylu, ale i architektuře místnosti. 

V moderní ložnici s dostatkem denního světla můžete ořech kombinovat s tmavší šedou barvou, život dodají pokojové rostliny. V případě menší ložnice zvolte raději boho nebo skandinávský styl. Jako dominanta poslouží kvalitní postel z ořechu, doplněná textiliemi ze lnu či bavlny. 

Ořechové dřevo v předsíni 

Předsíň je reprezentativní místnost, proto se do ní hodí elegantní ořechové dřevo. Aby tmavé dřevo nebylo příliš ohromující, kombinujte ho s bílou barvou. Můžete zvolit podlahy z ořechu doplněné nábytkem z černého kovu nebo vybrat konzolový stolek a další doplňky ke světlejší podlaze. 

Ořechové dřevo v kanceláři 

Již zmíněný uklidňující efekt ořechového dřeva se perfektně hodí také do domácí kanceláře. Kombinujte jej s teplými barvami, jako je lahvově zelená nebo safírově modrá. Kvalitní stůl z ořechového dřeva doplňte stylovou kancelářskou židlí z hnědé kůže. 

Jak pečovat o ořechové dřevo 

Aby ořechové dřevo naplnilo svůj potenciál a sloužilo vám po generace, je třeba o něj správně pečovat. Dávejte pozor na přímé slunce i vysokou vlhkost. Jak ořechové dřevo udržovat? 

 • Používejte pouze speciální čisticí prostředky na dřevo 
 • Vlhkým hadříkem z mikrovlákna nábytek zbavte prachu 
 • Jakoukoliv tekutinu ihned vysušte, aby se dřevo nezkroutilo 
 • Pravidelně nanášejte vosk nebo balzám na dřevo podle pokynů výrobce 

Shrnutí: Výhody a nevýhody ořechového dřeva 

 1. Ořech je masivní dřevo. Je odolný vůči času i běžným nástrahám každodenního života. Jen tak ho nepoškrábete a nábytek často vydrží po generace. 
 2. Ani těžký, ani lehký. Nábytek z ořechového dřeva je stabilní a těžký, ale ne tolik by nebylo možné s ním hýbat. 
 3. Ořechové dřevo má mnoho vlastností, kterých si ceníme u exotického dřeva. Je ale výrazně levnější a nezanechává za sebou ekologickou stopu. 
 4. Ořechové dřevo je dražší než jiné lokální druhy. Platíte ale za kvalitu a dlouhou životnost. 
 5. Ořechové dřevo je porézní a náchylné na parazity. Není proto příliš vhodné na využití v exteriéru. 

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.