Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
osvětlení terasy

Kdo by nemiloval letní večery na terase ve společnosti rodiny a přátel. Pro dotvoření ideální atmosféry je nezbytné také správné osvětlení terasy. Podívejme se tedy společně na několik užitečných tipů, jak osvětlit vaši nádhernou terasu správným způsobem.

Jaké světlo je nejvhodnější na terasu?

Začněme od základu: výběr světla je velmi důležitý. Nechcete přece narušit příjemnou atmosféru přehnaně silným světlem. To by mohlo vyrušit i vaše sousedy. A jaké světlo na terasu tedy zvolit?

Na výběr jsou různé typy osvětlení podle vašich potřeb a velikosti prostoru. Mezi nejběžnější řešení osvětlení pro venkovní použití patří nástěnná světla umístěná na stěnách se světlem směřujícími nahoru, pouliční lampy pro homogennější vertikální osvětlení, reflektory umístěné na zemi, na stropě nebo na stěnách a konečně světelné girlandy k nastavení prostředí s romantickým a útulným nádechem.

Barvy osvětlení na terasu

Barvu osvětlení volte podle atmosféry, které chcete docílit. Chcete-li navodit klidnou atmosféru, zvolte stínidla nebo lucerny v orientálním stylu v teplých odstínech béžové, krémové nebo hnědé. Naopak pro venkovní párty je vhodné zvolit girlandy s barevnými světly .

Krok za krokem: kam správně umístit světlo na terasu

 1. Umístění venkovních svítidel částečně závisí na tom, jaké konkrétní typy světel zvolíte.

  Například nástěnná světla na terasu musí být obvykle namontována na rovný svislý povrch. Ať už se jedná o zeď nebo nějaký dřevěný sloup nebo plot, záleží jen na vás, ale povrch musí být dostatečně pevný, aby unesl váhu svítidla.

 2. Sloupové svítilny nebo lucerny by měly být umístěny na sloupu umístěném někde v zemi, nebo na zdi nebo rovném povrchu.

  Mohou být také umístěny na dřevěný sloup nebo plot, pokud jsou dostatečně stabilní.

 3. Všeobecně umístění venkovních světel obecně znamená to, že je umístíte na svislou stěnu, na sloup nebo na jakoukoli zeď.

  Pamatujte, že je důležitější osvětlit místa, kde se bude pohybovat nejvíce lidí, než se snažit osvětlit celou oblast.

 4. Osvětlení okolí lze také použít k dekorativním účelům, ke zdůraznění přírodních prvků nebo krajinářských prvků.

Osvětlení terasy: překrásné inspirace

Venkovní světla musí být hlavně odolná vůči povětrnostním vlivům. Venkovní svítidla dělíme na venkovní nástěnná světla, venkovní sloupková světla a venkovní závěsná světla nebo stropní světla. K dispozici jsou také volně stojící venkovní lampy, díky nimž bude vaše venkovní osvětlení příjemnější. Světla se senzorem pohybu mohou sloužit jako bezpečnostní varianta vůči nevyžádaným návštěvám. Zde získáte inspiraci na několik typů světel, která budou vyhovovat vašim požadavkům.

Osvětlení terasy: nápady na stropní světla na terasu

Pokud má váš dům verandu nebo strop zakrývající část terasy, pak se venkovní závěsná světla stanou skvělou volbou. Stropní světla svítí většinou směrem dolů a jsou přirozenější než například  světlo svítící zespodu.

Inspirace na nástěnné světlo na terasu

Venkovní verandová světla nebo venkovní nástěnné svícny by měly být namontovány v blízkosti výšky ramen. To vám poskytne dostatek světla, směřujícího dolů. Tato venkovní nástěnná světla jsou vhodná k osvětlení schodů a vstupu na terasu.

Osvětlení terasy: jak vybrat LED světla na terasu

Původně byla většina venkovních světel napájena běžnými žárovkami. V poslední době však došlo k přesunu směrem k zářivkám a LED světlům. LED světlo na terasu obvykle obsahuje několik malých světelných jednotek, které společně produkují jasné a dlouhotrvající světlo. Spotřebovávají méně energie, šetří peníze a obvykle je není potřeba vyměňovat.

 • LED světlomety jsou nyní populární volbou. Jejich výhodu je také velká úspora energie oproti jiným typům osvětlení.
 • LED světla s pohybovým senzorem jsou skvělou volbou pro místa, kde není příliš velký pohyb lidí a nemusí zde být neustále rozsvíceno.
 • Svítidla s LED diodami jsou nyní oblíbená také pro jejich energeticky úsporné a univerzální provedení. Tato svítidla využijete i při venkovních párty.
 • Vnější LED osvětlení může nahradit většinu typů venkovních světel. LED žárovky jsou bezpečnější a  je méně pravděpodobné, že se rozbijí v drsných povětrnostních podmínkách.  Mají delší životnost a produkují jasné světlo.

Měsíční světla na terase: vyberte si z nabídky Westwing

Chcete se přímo vznášet? Budete se cítit jako ve vesmíru. Vyberte si okrasná měsíční světla z nabídky Westwing!

Osvětlení terasy: nezapomeňte rozzářit schodiště

Světla, která dostatečně osvítí schody, by měla být připevněna obvykle po stranách každého schodu nebo po stranách sady schodů, aby osvětlily plochu a umožnily bezpečné procházení. Pokud nemáte možnost umístit tento typ světel, zvažte místo toho montáž nějakého jiného typu venkovního osvětlení, které osvětlí oblast schodů, a to nejlépe shora.

Lucerny na terasu: Romantika ve svíčkách

Milujete s partnerem večerní romantické posezení u vínka? Atmosféru skvěle dotvoří umístění několika roztomilých luceren.

Zapůsobte s designovými světly

Pokud si potrpíte na moderní design, máte možnost vybírat na Westwig z nepřeberného množství designových lamp a světel. Tak jaké osvětlení si vyberete?

Ideální inspirace na dlouhé noční party na terase

Pokud máte dostatek místa, můžete terasu vyzdobit několika tradičními lampami a řetězy s LED diodami. S takovými světly můžete pořádat párty každou noc.

Shrnutí: Jak vybrat ty správná terasová světla

Pamatujte, že hlavní otázkou, kterou si musíte položit, je, k jakému účelu terasové osvětlení slouží. Je velký rozdíl mezi funkčním osvětlením jídelního stolu a čtecím koutkem s útulným osvětlením. Na závěr vám tedy ještě přinášíme několik užitečných rad, která vám pomohou osvětlit terasu dle vašich představ:

 • Věnujte pozornost rozptylu světla a upřednostňujte energeticky úsporná světla nebo solární bodová světla.
 • Důkladně změřte oblast, která má být osvětlena. Jakou velikost má vaše terasa? Pochopení rozměrů a oblastí, které mají být osvětleny, je zásadní. A to proto, aby bylo možné identifikovat strategické body a umístit správné typy osvětlení
 • Zvolte správnou teplotu světel. Vyberte si teplé nebo neutrální bílé světlo a vyhněte se studenému světlu, které na terasu není příliš vhodné.
 • Zvažte použití pohybových senzorů pro průchozí místa. V oblastech, které nevyžadují stálé osvětlení, umístěte senzory, které zapínají světla pouze v přítomnosti nebo při průchodu osob.
 • Před tím, než se však pustíte do umístění osvětlení, zkuste nakreslit plánek rozmístění světel. Pokud máte malou terasu, stačí několik LED světel ve správných oblastech; pokud naopak máte středně velkou terasu, prostudujte si všechna možná řešení, abyste ji dobře osvětlili a aby výsledný efekt odpovídal vašim očekáváním. Osvětlete i tmavé oblasti, abyste se vyhnuli případným zakopáváním a také zraněním o překážky, které nejdou vidět.

Líbil se vám náš dnešní článek? přečtěte si také ten na téma: Inspirace: Jak snadno navrhnout venkovskou zahradu. nebo jak vybrat osvětlení na zahradu

Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a nenechte si ujít další články ani exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.