THE WESTWING COLLECTION DAYS: AŽ DO -50 % NA VÍCE NEŽ 1 000 PRODUKTŮ!

Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Zimní trendy v interiéru

Návrat k přírodě láká čím dál tím víc lidí. Pokoj v přírodním duchu je totiž velmi uklidňující a harmonizující. Pobyt v takovém prostředí je velmi příjemný. Obývací pokoj je často zařízen v bílé s použitím zemitých tónů na dekoracích a vybavení. Podívejte se, jak vykouzlit obývací pokoj v přírodním duchu.

Co je charakteristické pro obývací pokoj v přírodním stylu

Samozřejmostí je použití co nejvíce přírodních materiálů, co se týká vybavení, dekorací a bytového textilu. Pokoj není ničím rušivý. Jsou zde použité pastelové, ale i zemité barvy. Určitě nic nablýskaného, třpytivého. Je zde také minimum plastu, spíše převládá dřevo, ratan, len a bavlna. Pokud to lze, pusťte do místnosti i dostatek přirozeného světla. Okna tedy nezahalujte do záclon, ale nechte je volná. Maximálně zavěste závěsy na strany. Pokud to nelze, přidejte světlo pomocí lamp, luceren a svíček.

Obývací pokoj: Jaké barvy a materiály se hodí k hnědé

Typickou barvou přírodních pokojů je hnědá. Ta je obsažená jednak v podlahové krytině, v nábytku, ale často je v určitém tónu použitá i na stěnách. Oblíbená je barva kávová, cappuccino nebo třeba i tmavě hnědá. S tou však opatrně, ať vám pokoj příliš neztmaví. Na druhou stranu je velmi elegantní.

K hnědé se výborně hodí veškeré světlé barvy jako jsou bílá, krémová, perleťová, šedá nebo klidně i světle zelená nebo růžová. Hnědá symbolizuje zemi, takže k ní můžete přidat barvy a imitovat tím květy či dodat spoustu rostlin. Co se týká textilu vybírejte látky s vysokým obsahem lnu, juty, vlny, bavlny a hedvábí. Můžete z nich mít ušité povlaky na polštáře, koberce, deky nebo všelijaké přehozy přes pohovky.

Jak zařídit obývací pokoj v přírodním stylu

Teprve se stěhujete anebo toužíte po změně dosavadního obývacího pokoje? Je na vás příliš barevný, rušivý a nesourodý? Nejlépe uděláte, když z místnosti vše odstraníte a vynesete pryč a začnete znovu.

  • Stěny je dobré vymalovat buď klasicky na bílo nebo můžete zkusit tapetu se vzorem v lehkém pastelovém odstínu. I tak doporučujeme zvýraznit pouze jednu maximálně dvě hlavní zdi. Pokoj tak bude působit větším dojmem.
  • Poté zaměřte svou pozornost na podlahu. Máte na zemi položený koberec a pod nimi se schovávají parkety nebo třeba dřevěná podlaha pryč s ním. Koberce volte spíše kusové.
  • Co se týká nábytku zde vynechejte umělé materiály a pokuste se volit takový, kde je hlavní složka dřevo, kámen a sklo.
  • Dekorace dodají visáž a podtrhnou charakter každé místnosti. Méně je však více. Co třeba proutěné koše, mísy s ovocem nebo o obrazy na stěnách?
  • A neopomeňte přidat dostatek květin. Živé či umělé, ale přinesou kus přírody k vám domů.

10 způsobů a inspirací: Jak přenést prvky přírody do obývacího pokoje

1. Elegantní zelená

Zelená barva je velmi osvěžují, ale i elegantní. Spolu s hnědou vytvoří skutečně kouzelně uklidňující místo. Budete jako uprostřed vlastního lesa. Je mnoho odstínů přes nachově zelenou, lahvovou, lesní, přes limetkovou, šalvějovou nebo jako tráva. Zkuste trochu zariskovat a zakupte zelené jídelní židle, sedací pohovku, policovou stěnu nebo položte vzorovaný zelený koberec. Pokoj se projasní a oživí, ale nebude křiklavý.

2. Obložení

Pro někoho je to možná přežitek nebo mu to evokuje dobu komunismu, pravdou však je, že dřevěné obložení má své kouzlo. Pomocí něj i v panelákovém bytě pocítíte duch chalupářství a venkova. Jděte na to však moderně. Jednotlivé dřevěné prvky lepte vodorovně a zkombinujte klidně dva tři přírodní vzory hnědé. Vytvoří to krásnou plastickou zeď. Na tu pak můžete zavěsit police s pokojovými květinami nebo ji nechat prázdnou.

3. Stylová šedá

Šedá barva je v poslední době velmi módní. Je totiž elegantní a s hnědou barvou působí někdy až mrazivým dojmem. Což se hodí použít do velmi teplých obývacích pokojů. Ty bývají často na jih, jihovýchod.

TIP! 15 stylových inspirací: šedá barva v obývacím pokoji

4. Dřevo kam se podíváš

Velmi efektně vypadají i obyčejné kusy dřeva. Dnes už se dají sehnat tácy vyrobené z pařezů, květináče, misky nebo i plastiky. Tím, že si každý den postavíte hrníček kávy na dřevěný pod tácek nebo že se budete kochat pohledem na vyskládané komínky polínek imitující falešný krb si jednoduše dovedete přírodu k vám domů. Můžete využít i dřevěný nábytek. Třeba sedací soupravu s dřevěnými zády, nohami a područkou či houpací křeslo.

TIP! 9 tipů pro váš byt ve stylu boho

TIP! 10 nejlepších druhů dřeva v interiéru: inspirace a tipy

5. Kámen v domě

Dříve se kamenné zdi vyskytovaly pouze na fasádách domů, dnes už je běžně vidíme i v interiéru. Zkuste to také. Vytvořte pomocí kamenných obkladů výrazný pruh za televizí nebo jím obložte rovnou celou stěnu. Kámen je v přírodě jedním z hlavních prvků, proto je vhodné jej zakomponovat i do vašeho konceptu přírodního vzhledu pokoje.

TIP! Mramor v interiérovém designu: 8 způsobů využití u vás doma

6. Motiv rostlin

K floře se ještě vraťme. Zkuste dosadit do prostoru nejen samotné živé rostliny, ale nechte jejich motiv promlouvat skrz dekorace. Povlak na polštáře se vzorem kapradin, tapeta plná padajícího listí, miska na ovoce ve tvaru otevřeného květu, ubrus plný vyšitých květů, deku posetou konvalinkami nebo jednoduše umělý plazící se břečťan zavěšené pod stropem. To vše velmi snadno vytvoří pocit života, a tedy příliv velké energie. V takovém pokoji se pak výborně čistí myšlenky a relaxuje.

TIP! 10 skvělých nápadů: Jaké stromy v květináči se hodí na terasu

7. Kamínky a oblázky

Psali jsme o celé kamenné zdi. Můžete však použít i menší rozměr, jakým je malý kamínek či oblázek. Nalepte je na zavařovací sklenice a vytvořte si originální přírodní lucerny, můžete jimi ozdobit rám zrcadla, pokud je vtlačíte do malty budete mít zdi jako u moře. Kamínky jsou dnes velmi populární, takže jich je všude plno. Také je lze jen tak nasypat do velké mísy, sklenice či skleněného džbánu. Můžete je použít i jako těžítko na ubrousky.

8. Zemité barvy

Máte pokoj směřovaný na sever a přijde vám příliš studený? Potřebuje zahřát. Hnědou a bílou promíchejte spolu se zemitými tóny jako je červená, zlatá a oranžová. Ty prostor opticky prohřejí. Pocit tepla dodává i kombinace různých druhů samotného dřeva.

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace, Podzimní barvy v interiéru pro rok 2021

9. Textura

Své udělá i taková maličkost, jako je propojení různých textur. Můžete si pohrát s různými odstíny hnědé a béžové, ale textury dodají různou hloubku. Využijte to na podlaze, zdech i stropu. Eklektický dojem bude zajištěn.

10. Kontrast

Tak jako se v přírodě střídá den a noc, tak stejně můžete pokoj vybavit kontrasty. Tmavá podlaha ale světlé zdi. Světlá pohovka a křeslo, ale stojací lampa v té nejčokoládovější hnědé, jakou seženete. I obrazy na stěnách se mohou střídat v intenzitě a sytosti barev. K propojení s přírodou pomáhají i všelijaké dřevěné sošky a obří okrasné květináče.

Jaký nábytek a dekorace se hodí do obýváku v přírodních barvách

Bezpochyby nejvíce zabodujete s nábytkem a vybavením z přírodního materiálu. Ratan, sisal, juta, len, vlna. To vše a mnoho dalšího lze použít. Určitě můžete použít i kombinace se sklem, kamenem nebo kovem, protože i to pochází z přírody a skvěle se doplňují. Sáhněte spíše po neutrálních barvách. Prostor oživte pomocí dekorací a výmalby.

Mezi hlavní dekorace zařaďte rostliny, sušená aranžmá, obrazy se západy slunce, dřevěné plastiky, tapisérie znázorňující přírodní výjev apod. Nebojte se experimentovat nebo si dekorace vyrábět sami. Na procházce nasbírejte proutí, a to postavte do rohu místnosti do nějaké pěkné velké malované vázy. Kout bude hned hezčí.

Ideální pohovka v přírodním stylu

Na chalupu, chatu nebo venkov se klidně nebojte zakoupit pohovku s dřevěnou kostrou s velkými polštáři k sezení. Může se jednat ale i o čalouněnou pohovku v přírodních barvách. Velmi dobře vypadají houpací křesla a každou sedačku můžete doplnit i podnožky ve stylu pařezů s horním měkkým polštářem.

Osvětlení v obýváku v přírodním stylu

Tady se určitě vyplatí obývací pokoj soustředit na tu stranu, kde je co nejvíce slunečního svitu. Takže raději na západ než východ. Přeci jen první polovinu dne člověk tráví prací a tu druhou odpočinkem. Pokud to jde, nechte si v tomto pokoji navrhnout co největší okna nebo klidně i celou prosklenou zeď. Kovové rámy působí industriálně, dřevěné zase rustikálně.

Shrnutí

  • Použijte přírodní barvy hnědé, krémové, bílé a jemné pastelové barvy.
  • Nábytek nejlépe dřevěný s výraznou kresbou dřeva.
  • Dbejte na dostatek světla. Buď pomocí oken nebo pomocí umělého osvětlení.
  • Pokud přeci jen potřebujete prostor zvýraznit, oživit, dodat pocit tepla, vytvořte to pomocí dekorací a textilu.
  • Myslete na to, že kombinací dřeva a jiných materiálů dojem jen umocníte. Skvělý je i kámen v interiéru a skleněné prvky.

Příroda je zkrátka mocná čarodějka. Má mnoho tváří a podob. Stejně tak tomu může být i v případě zařizování čistě přírodního stylu obývacího pokoje. Tento styl je velmi vhodný pro uspěchané a hodně pracovité lidi, kteří potřebují zvolnit. Pokoj v přírodním duchu je totiž velmi uklidňující. A co víc si přát než mít pohodu ve svém domově.

Westwing věří, že každý může mít milující krásný domov. Zaregistrujte se na stránky a získáte další rady a návody, jak si vybavit pokoj i v jiném provedení, třeba v určité barvě.

Mohlo by se vám také líbit: