Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
vchod do domu inspirace

Jeden člověk na druhého udělá první dojem při setkání pozdravem, stiskem ruky a několika málo sekundami konverzace. U vašeho bydlení tento první dojem udělá na příchozí vchod do domu, který by měl přímo zvát k návštěvě. Nezaměřujte se pouze na interiér obýváku nebo kuchyně, také exteriér a okolí vchodu vyžaduje vaši péči. Přinášíme vám 13 krásných inspirací, jak si uzpůsobit vchodové dveře a jejich okolí.  

Jak zařídit vchod do domu: vše, co potřebujete vědět   

Každá z místností i jednotlivých částí domu vyžaduje pozornost. Jinak tomu není ani u vstupu do domu nebo chodby a předsíně. Začněte krok za krokem pomocí našeho návodu. 

 1. Nejprve je potřeba si uvědomit, z jakých částí se celý vchod skládá. 

  Nejedná se pouze o vchodové dveře a závěs na kabáty. Zaměřit se také musíme na nejbližší okolí domu, terasu nebo pergolu, která předchází samotným dveřím nebo také na chodbu a předsíň uvnitř. Vše vytváří celkový dojem a mělo by navzájem ladit. 

 2. Vstup do domu by měl vítat příchozí každý den.

  Proto je potřeba udržovat okolí vchodu čisté a útulné. Skvěle také působí uvítací nápisy ve stylu “Vítej doma!”. 

 3. Skvělým prostorem pro výzdobu a dekorace se stávají samotné dveře.

  Na ty lze umístit sezónní dekorace dle ročního období nebo také celoroční variantu. 

 4. Vstoupili jste dovnitř a nevíte, kam si odložit boty či bundu?

  Tak tady něco nehraje. Věšák na oblečení a botník jsou základními prvky každé předsíně nebo chodby, které by měl host najít na první dobrou. 

13 inspirací, které si hosté a vy zamilují  

Vchodové dveře a jejich okolí vás přivítá při každém návratu domu. Stejně tak vaše hosty, rodinu a přátelé, kteří přijdou na návštěvu. Měly by tedy působit milým a čistým dojmem. Nechte se inspirovat našimi 13 tipy.  

 1. Minimalistický styl 

Někdo to rád jednoduché a funkční. I takový vchod můžete vytvořit pomocí několika málo prvků. Stačí vám cedulka s číslem domu, zvonek a čistota. Pro minimalistický styl se hodí rovné linie a funkční nábytek v předsíni. Jednoduše zde nezbyde nic navíc. 

 1. Dřevěné prvky 

Milujete přírodní materiály? Například pro dřevostavby nebo domy s obložením v dekoru dřeva se hodí sladit i dekorace na dveřích do stejného stylu. Dřevěných doplňků existují stovky, stačí si vybrat z geometrických tvarů, nápisů, mandal a podobně. Hodit se vám také bude schránka na dopisy z dřevěných prken.  

 1. Sezonní dekorace 

V našem podnebí se střídají čtyři roční období a každé z nich má své kouzlo. Pokud si chcete dát tu práci a vytvořit každé tři měsíce originální výzdobu, inspirujte se právě ve střídání období během roku. Okolo vánočních svátků připevněte na dveře krásný věnec s baňkami, na jaře postavte ke vchodu vázu s čerstvými květinami, v létě osvěžte prostor barevnou výzdobou a na podzim se hodí dýňové doplňky se svíčkami. 

TIP! Podzimní barvy v interiéru pro rok 2021

 1. Věnec pro každou příležitost 

Krásný věnec na dveře si také můžete vyrobit či pořídit s celoročním využitím. Slaďte jeho barvu a materiál s exteriérem domu a vytvořte tak nadčasovou ozdobu vstupu do domu.  

TIP! 10 nejlepších DIY nápadů: jak vyrobit podzimní věnec

 1. Živé květiny 

Okolí domu můžete také oživit pomocí rostlin v květináčích nebo popínavkou na mřížce. Živé květiny se skvěle kombinují s bílým nebo přírodním pozadím a jednoduchými detaily, jako je stolek na odkládání klíčů v předsíni, na který rovněž umístíte jednu z rostlin.  

TIP! Jak vybrat květiny na balkon: 20 kouzelných tipů a nápadů

 1. Barevné ladění 

Řešení vstupu do rodinného domu může také podléhat aktuálním barevným trendům. Odvážní jedinci si například troufnou na nátěr domovních dveří ve veselé a moderní barvě. Skvěle vypadají syté barvy různých odstínů od krémové přes antracitovou až po extravagantní modrozelenou. 

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace 

 1. Vtipná předložka 

S vámi se lidí prostě nenudí, že? Svůj vtip a společenskost nechte projevit už u vchodu do domu a pořiďte si předložku s vtipnou hláškou z filmu, sloganem nebo citátem dle vašeho gusta. Lépe působí krátké průpovídky o několika slovech než sáhodlouhé čtení.  

 1. Praktické vychytávky 

Jestliže raději sáhnete po opravdu praktických doplňcích, vybavte okolí vchodu v tomto duchu. Přidejte posezení pro jednoho až dva, kde se mohou hosté usadit během čekání. Přidejte stojan na deštníky a odkládací botník. Také se vám bude hodit věšák na klíče nebo skříň na kabáty v předsíni. 

 1. Oblíbené téma rodiny 

Shodne se celá vaše rodina na jednom zájmu, který skutečně miluje? Vtisknete tvář vaší rodiny už do vstupu domu. Například vášnivý cestovatelé mohou využít doplňky z mušlí a oblíbený talisman, který si každý z členů před odchodem z domu pohladí pro štěstí.  

 1. Kamenné prvky 

Chcete-li se vrhnout do větší rekonstrukce nebo úprav exteriéru, vsaďte na moderní materiály a vchod domu obložte kamennými dlaždicemi. Vypadají skvěle a navíc se jedná o praktické řešení, které opraví poškozené a zanesené zdi. Dlaždice můžete využít na celou stěnu nebo třeba jako oblouk vchodových dveří.  

 1. Inteligentní dveře? 

Moderní technologie nám dnes nabízejí nepřeberné množství možností. Vybavte svůj vchod inteligentními prvky, jako jsou kamery, zámek na ovládání nebo automatické osvětlení.  

 1. Uhlazený chodník s živým plotem 

Vede k vašemu domu chodník? Upravte také jeho okolí a vysázejte po jeho krajích živý plot. Nabízí se celá řada keřů jako habr, jilm, ptačí zob nebo třeba trvalé květiny. Celý dojem dotvoříte pomocí bílých kamínků nebo kůry.  

TIP! Nejlepší inspirace na předzahrádky

 1. Uvítací cedule 

Co by mohlo příchozí návštěvníky uvítat lépe než dekorativní cedule s nápisem “Vítejte u nás!” nebo “Welcome!” Designové cedule najdete v nejrůznějších variantách, takže si jistě vybere každý.  

Vchod do domu podle feng Shui  

Umění feng shui považuje vchod do domu za jedno z nejdůležitějších míst vůbec. Dle pravidel feng shui by dveře neměly být ani příliš velké, ale ani malé. Měl by se do nich pohodlně vejít člověk s lehkou rezervou na každé straně. Celý vchod by měl být uklizený a čistý. Pokud do bydlení vede více dveří, měly by být jasně označeny hlavní dveře a to ideálně dvěma strážci (sochy apod.). Klíče po vstupu do domu odkládejte do skříňky na neviditelné místo.  

TIP! Osobitá a klidná zahrada feng shui

Průvodce výběrem: dekorace vchodu do domu 

Při výběru doplňků a dekorací jistě nešlápnete vedle, když se podíváte na našeho praktického průvodce. 

 • Zaměřte se na svůj oblíbený styl – vchod by se měl líbit především vám, jelikož jej budete potkávat každý den.  
 • Zjistěte si, jak se dekorace instaluje – pokud nechcete vrtat do stěny nebo dveří, je vhodné vybírat závěsné dekorace nebo jiné varianty. 
 • A co na to počasí? – materiál i barva by měla být odolná vůči výkyvům počasí, jako je sluneční svit, déšť, sníh nebo vítr.  
 • Kombinujte více variant – váza u vchodu, věnec na dveřích a podložka spolu skvěle ladí? Super, pak jste vybrali správně.  

Tipy na závěr     

 1. Máte u dveří zvonek? Pak by jej měl každý návštěvník snadno najít. Schované a staré zvonky nepůsobí zrovna dojmem, že vás majitel domu zve dovnitř. Na zvonek přidejte cedulku se jménem a označte jej tak, aby jej nikdo nepřehlédnul. 
 2. V tomto případě platí pravidlo méně je více. Vstup by měl zůstat jednoduchý a příliš velké množství dekorací, koberečků a nábytku se pro malé prostory vchodu i chodby příliš nehodí. 
 3. Myslete také na bezpečnost. Skvělým řešením jsou bezpečnostní dveře a další prvky ochrńující váš majetek i zdraví.  

Na závěr tu pro vás máme skvělou příležitost, jak získat přístup k nejnovějším článkům plných inspirace a zajímavých triků. Stačí se zdarma registrovat na našem serveru Westwing a otevře se vám brána do světa interiérového designu pro váš krásný domov.  

Mohlo by vás také zajímat: