Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!

Podkroví je často opomíjená a nevyužívaná část domu. Může z ní být ale krásná ložnice, herna nebo pokoj pro hosty. S velkým podkrovím snadno získáte i menší byt. Jak zařídit bydlení v podkroví a co musí ze zákona splňovat? Přečtěte si dnešní článek. 

Jak zařídit dům v podkroví: Vše, co potřebujete vědět 

Podkrovní prostory určené k bydlení jsou upravené vyhláškou o technických požadavcích staveb a českou technickou normou. Abyste mohla místnost prohlásit za obytnou, musí dle vyhlášky splňovat: 

  • Minimální podlahová plocha: 8 m2 
  • Minimální podlahová plocha jediné obytné místnosti: 16 m2 
  • Minimální výška alespoň nad polovinou podlahové plochy: 2,3 m 
  • Minimální výška pro započítání do podlahové plochy: 1,2 m 

Pozn. Norma určuje minimální výšku pro započítání 1,3 m. 

Jak vidíte, ne každý podkrovní prostor lze zákonně prohlásit za obytný. V takovém případě je obvykle využívaný pouze pro uložení věcí nebo jako technická místnost. 

Při přestavbě nevyužívaného podkroví na obytné je kromě velikosti třeba myslet i na vlastnosti stavby. Obytné podkroví vyžaduje speciální povrchové úpravy a izolaci. V první řadě tedy ověřte aktuální stav budovy. 

Které barvy se hodí do podkrovního prostoru 

Záleží, jaké využití bude vaše podkroví mít. Výběr barvy by se měl také odvíjet od velikosti podkrovního prostoru. Ve větším podkroví si můžete dovolit dramatičtější vzhled s tmavou barvou, malý prostor budete ale chtít opticky zvětšit. 

Jinou barvu budete vybírat do dětského pokoje, do ložnice a obýváku. V ložnici i v dětském pokoji by měly být barvy uklidňující, spíše světlejší. Do obývacího pokoje můžete zvolit i tmavou barvu, pokud vám to dovolí prostor a množství denního světla. 

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

10 skvělých tipů: Jak nejlépe využít podkrovní prostor 

Rekonstrukce podkroví může vyřešit nedostatek pokojů v malém domě. Může se ale stát i útočištěm pro vaše koníčky. Podkroví snadno proměníte v útulnou ložnici, klidnou pracovnu, stylový pokoj pro teenagera i posilovnu nebo relaxační místnost vhodnou pro jógu i meditaci. 

1. Koupelna

Plánujete v podkroví zařídit koupelnu? Pokud máte jednu i v horním patře, postavte podkrovní koupelnu přímo nad ní. Ušetříte tak při instalaci rozvodů. Podkrovní koupelna je svou útulností ideálním místem na odpočinek, vytvořte si své malé soukromé lázně.  

TIP! Koupelna v podkroví (průvodce výběrem)

2. Dětský pokoj

Dětský pokoj v podkroví je snem snad každého dítěte. Malé princezny si pod zkosenými stěnami budou připadat jako v pohádce, dobrodruzi mohou stavět bunkry a teenageři ocení své soukromí pod střechou. 

TIP! 7 inspirací: Jak zařídit dětský pokoj v podkroví

3. Úložné prostory na půdě

Zjistila jste, že vaše půda není vhodná k přestavbě na obytnou místnost? Můžete ji využít alespoň jako úložný prostor. V tom případě myslete na dostatek poliček, háčků a věšáků. Věci skladujte tak, abyste se snáze dostala k těm nejpoužívanějším. Ideální jsou průsvitné krabice, ve kterých vše snadno najdete. 

4. Apartmán v podkroví

Pokud máte k dispozici větší podkroví a jste schopná vytvořit oddělený vstup, můžete zvážit přestavbu podkroví na menší apartmán. Podkrovní obývák doplňte kuchyňským koutem a menší koupelnou. Ložnici můžete oddělit jen opticky a vytvořit velký, otevřený prostor loftového typu. Apartmán můžete pronajímat jak dlouhodobě, tak krátkodobě na dovolené. 

5. Kancelář na půdě

Pracujete z domova a nemáte ideální prostor na soustředění? Kancelář v podkroví je praktická zejména pokud je zde jedinou místností – zbytek rodiny vás v průběhu dne nebude rušit. Po vystoupání schodů do podkroví tak získáte stejný pocit jako při odchodu do kanceláře ve firmě. 

6. Kuchyně

TIP! Kuchyně v podkroví: 8 nádherných inspirací

7. Herna a domácí kino

Když chtějí děti hrát s kamarády v obýváku hry přesně ve chvíli, kdy máte po dlouhé době na návštěvě kamarádku, se kterou si chcete popovídat… Snadno vás situace rozhodí. Abyste měla klid a děti svůj prostor na zábavu, zařiďte jim v podkroví hernu. Může v ní být herní konzole, stolní fotbálek i zásoba společenských her. 

V „neobyvatelném“ podkroví můžete také vytvořit místnost vhodnou pro zábavu. I s nízkými stropy můžete například postavit pohodlné domácí kino. Před velkou obrazovku nebo plátno postavte nízké sedačky nebo velké sedací polštáře. Nezapomeňte také na měkký koberec. 

8. Ateliér

Věnujete se malování, vyrábíte šperky, šijete nebo jinak kreativně tvoříte a nemáte doma prostor? Sklízet pokaždé rozdělanou práci zabírá zbytečně čas a riskujete poničení svých výtvorů neustálým přenášením. Vytvořte si svůj malý půdní ateliér. Snažte se na střechu instalovat co nejvíce oken. 

9. Ložnice

Toužíte po plnohodnotné ložnici namísto spaní v obývacím pokoji? Chcete dát dětem více prostoru a svou původní ložnici proměnit v druhý dětský pokoj? Nebo chcete mít jednoduše možnost návštěvě nabídnout po příjemném večeru místo na přespání a vytvořit v podkroví pokoj pro hosty? Podkrovní ložnice bude romantická, útulná a úžasně klidná.  

TIP! 5 inspirací: Moderní podkrovní ložnice

10. Obývací pokoj

Jaký nábytek a dekorace vybrat do podkrovního bydlení 

Pro správný výběr nábytku do podkroví je třeba zvážit několik důležitých aspektů. Půdní prostor je zajímavý sám o sobě. Příliš zdobené kousky by tak mohly být na škodu. Stejně tak se nehodí vysoký nábytek, který se nikam pořádně nevejde.  

Vybírejte jednoduchý, nízký, nezdobený nábytek. Podkroví tak bude vypadat vzdušnější a prostornější. Vyberte nižší komody s dostatkem praktických úložných prostor.  

Při výběru dekorací do podkroví se opět držte při zemi, a to doslova. Podlahu doplňte příjemným kobercem. Najít v podkroví vhodnou zeď pro věšení obrazu není rovna jednoduchý úkol. Jednoduše je proto postavte na zem a opřete o zeď. Na podlahu můžete přidat i další dekorace, jako jsou sošky nebo květináče. 

Tipy na závěr: Nechybujte při rekonstrukci podkroví 

  • Postavte plnohodnotné schody 
  • Nešetřete na osvětlení v podkroví 
  • Myslete na dostatečnou izolaci podkroví 
  • Využijte rohy v podkroví jako úložné prostory 
  • Prostor pod šikminou je perfektním místem pro odpočinek 

Líbil se vám článek o podkrovním bydlení? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy nejen ze světa bydlení a interiérového designu. Každý týden přinášíme novou inspiraci a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.