Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
krby inspirace

Krb v obýváku je krásná a zároveň velmi praktická dekorace. Je přirozeně centrem pozornosti a v pokoji dodá pocit tepla a bezpečí. Nabízí se hned několik různých uspořádání a pomocí dekorací zakomponujete krb do každého stylu. Inspirujte se s Westwingem!

Umístění krbu v obývacím pokoji 

Při stavbě či rekonstrukci obvykle plánujeme krb v obývacím pokoji. Pro mnohé je jasnou volbou, protože v obýváku trávíme přes den většinu času a krb dodá vytouženou útulnou a rodinnou atmosféru. Do jaké části místnosti jej ale umístit? 

 • Krb uprostřed místnosti se hodí, když máte velký otevřený prostor rozdělený na několik zón 
 • Krb uprostřed zdi je nejčastější volbou, zejména se sezením uspořádaným kolem něj 
 • Rohové krby jsou praktickým řešením, když chcete mít z pohovky výhled jak na krb, tak na televizi umístěnou vedle něj 
 • Moderní krby zavěšené ze stropu jsou obvykle v prostoru vedle pohovky či uprostřed místnosti 

Kromě obývacího pokoje můžete krb umístit také do kuchyně s jídelnou nebo do romantické venkovské ložnice. Oblíbené jsou také venkovní krby, zejména v zimní zahradě. 

Inspirace a nápady na uspořádání krbu v obýváku

Hledáte inspiraci, jak zakomponovat krb do moderního bydlení? Váš domov nemusí být v tradičním rustikálním stylu, krb bude krásným doplňkem i do minimalistického či industriálního prostoru. Je jen třeba zvolit ten správný typ a dekor. 

1. Moderní krb s černými obklady 

Chcete krb zakomponovat do světlého moderního obýváku? Vyberte obklad na krb v tmavé barvě. Hodí se například antracitová, tmavě zelená nebo dokonce černá. Obklady nalepte po celé výšce stěny a několik centimetrů okolo krbu.  

2. Uvolněný krb do boho interiéru 

Krb do obýváku v boho stylu vyberte jednodušší, aby byl dostatek prostoru na dekorace. Světlý krb doplňte svíčkami na krbové římse, pověste nad něj macramé ozdobu nebo jinou nástěnnou dekoraci a položte před krb barevný koberec. Hodí se také velké polštáře, na které si můžete sednou a užívat si pohody. 

3. Luxusní krb do glamour obývacího pokoje 

Máte obývací pokoj v glamour stylu? Nejlépe bude vypadat klasický krb v kombinaci bílé omítky se štukováním a mramoru. Nad krb můžete pověsit velké zrcadlo v jemně zdobeném rámu a na římsu postavit vázu s květinou. Nezapomeňte ji ale sundat, když krb rozpálíte. 

4. Krb ve skandinávském stylu 

Severský styl rozhodně není chladný a neosobní. Naopak upřednostňuje tzv. hygge prvky, které dodávají pocit pohody a tepla. V obýváku ve skandinávském stylu by proto rozhodně neměl chybět krb. Vsaďte na jednoduchost a vyberte černý kovový krb na bílé zdi. Po stranách můžete vyskládat připravené dřevo. 

5. Krb na kontrastní zdi 

Na výrazné kontrastní zdi, především pokud zvolíte zemité barvy, bude váš krb působit ještě útulnější. Pro elegantní vzhled vyberte jednodušší krb bez římsy a zabudujte jej do zdi. 

6. Krb a televize v jedné úrovni 

Časté dilema v obývacím pokoji s krbem je, kam umístit televizi. Abyste si mohla užívat oboje najednou, můžete televizi pověsit nad krb. Takové rozložení je praktické zejména do malého obýváku, ve kterém není dostatek prostoru na krb i televizi vedle sebe.  

Tip: Pokud jste filmový nadšenec, vyberte jiné rozložení. Sledovací úhel televize není optimální. 

7. Krb v moderním venkovském interiéru 

Máte obývací pokoj ve venkovském stylu s moderním nádechem? Obložte krb cihlami natřenými na bílou barvu a doplňte jej dřevěnou římsou. Na římsu pak položte vintage dekorace, například smaltovanou nádobu na mléko. 

8. Symetrické uspořádání po stranách krbu 

Milujete symetrii? Postavte krb doprostřed stěny a po jeho stranách postavte symetrické kusy nábytku. Skvěle vypadají například dvě vysoké knihovny, které mohou klidně zabírat i celou stěnu. Zajímavou variantou je také umístění krbu doprostřed prosklené zdi s výhledem na zahradu. 

9. Křesla před krbem 

Máte malý obývací pokoj s pohovkou postavenou před krbem a ráda byste přidala ještě dvě pohodlná křesla? Elegantní a nadčasové řešení je postavit křesla zády ke krbu naproti sedačce. Okolo krbu již ale nestavte mnoho dalších dekorací, aby výsledek nepůsobil přeplácaný.  

Jaké dekorace se hodí kolem krbu 

Krb rozhodně nepořizujeme jen pro jeho praktické využití. I v případě, kdy ho zrovna nevyužíváte může být krásným doplňkem, který zútulní prostor. Stačí jen přidat pár dekorací vedle, na římsu nebo je pověsit na zeď nad krb. Naše nejoblíbenější jsou: 

 • Velká zrcadla 
 • Zdobené talíře

 

 • Cedule s nápisy 
 • Svíčky a lucerny 
 • Vázy a květináče 
 • Obrazy a rámečky 
 • Nástěnné dekorace 

Máte v domě či bytě krb, který již nelze využívat? Pak využije také prostor uvnitř. Krb můžete posloužit například jako stylová knihovna, nebo do něj vyskládejte jako dekoraci dříví, stylové vázy, pokojové rostliny nebo svíčky. 

Nejčastější dotazy  

Dali jsme dohromady nejčastější otázky, které dostáváme ohledně krbů.  

Tipy na závěr: Jak zatopit v krbu 

 1. Otevřete přívody vzduchu na maximum 
 2. Zmačkejte několik novinových papírů do koulí. 
 3. Vytvořte základ ohně z velkých polen a doplňte je třískami. 
 4. Doprostřed základu vložte papírové koule a navrch další třísky. 
 5. Na ohniště položte několik tenčích polen a podpalte třísky a papír. 
 6. Po rozpálení zavřete krbová dvířka a nechte krb rozhořet. 
 7. V rozhořeném krbu uzavřete primární přívod vzduchu. 
 8. Přikládejte kombinaci měkkého a tvrdého dřeva. 
 9. K regulaci slouží sekundární přívod vzduchu. 

Registrujte se zdarma na serveru Westwing a inspirace vám už nikdy neunikne. Pravidelně přinášíme tipy nejen ze světa bydlení a také exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.