Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Jak vymalovat chodbu

Vstupní chodba je jako vaše vizitka. Je prvním místem, které vidíte vy i vaše návštěva po příchodu domů. Běžně sem zvete i ty, které dál do svého soukromí nepustíte. Předsíň by proto měla být reprezentativní, příjemná a sladěná se zbytkem vašeho domova. Jak vymalovat chodbu či předsíň a jakou barvu vybrat? V našem průvodci najdete mnoho inspiraci a poradíme vám s výběrem.  

Jak vymalovat chodbu v domě i v bytě 

Barva a celkový styl chodby by měl ladit ke zbytku vašeho domova. Zároveň je třeba brát v potaz velikost chodby, její využití a množství denního světla. 

 • Vhodné jsou omyvatelné nátěry 
 • Světlé barvy opticky zvětší prostor 
 • Tmavé barvy jsou dramatické a elegantní 
 • Zdi doplňte vhodnými nástěnnými dekoracemi 
 • Vyhněte se materiálům, které se snadno poničí 

Světlé barvy do chodby 

Lámete si hlavu, jak vymalovat chodbu v paneláku nebo jiném menším prostoru? Aby chodba nepůsobila stísněná a temná, hodí se použití světlých, jemných barev. U světlých barev je ještě důležitější klást důraz na kvalitní nátěr, který lze čistit a který při průchodu omylem neodřete kabelkou. 

Klasická bílá předsíň 

Bílá barva je klasika, která se neokouká a zkombinujete ji s jakýmkoliv vybavením a stylem. Perfektně odráží světlo, proto se hodí do menších prostor, které opticky zvětší.  

Bílé stěny můžete kombinovat s nábytkem v černé barvě pro minimalistický vzhled nebo se světlým dřevem a šedými doplňky pro dosažení severského stylu.  

Bleděmodrá předsíň 

Světle modrá barva dodá vaší předsíni čistotu. Pro luxusní vzhled ji můžete doplnit světlým dřevem a zářivými doplňky v glamour stylu. Do předsíně postavte také menší sedačku či taburet se sametovým čalouněním. Předsíň bude okamžitě působit přívětivější. 

Zářivě žlutá barva v předsíni 

Do předsíně se obvykle moc slunečních paprsků nedostanete. Můžete ji ale rozzářit pomocí žluté barvy stěn. Výraznou barvu kombinujte s jednoduchými dveřmi v bílé barvě a na zdi pověste naopak fotografie v černém rámečku.  

Béžová chodba 

Béžová barva má podobné vlastnosti jako bílá, je ale zajímavější a o něco elegantnější. Ve skutečnosti si právě v kombinaci s bílou a hnědou barvou skvěle rozumí. Jednoduchost můžete narušit výrazným kontrastem, například červeně natřenými vchodovými dveřmi nebo zajímavým obrazem na zdi.  

Zelená předsíň 

Zelená barva se nejen v interiérovém designu těší oblibě již několik let. Do místnosti přináší klid a svěžest, je neagresivní a snadno ji sladíte s dalšími barvami. Hodí se k ní další pastelové barvy, různé odstíny zelené a neutrální tóny. 

Světle šedá předsíň 

Světle šedá barva je jemná a osvěžující. Předsíni opět dodá elegantní, čistý vzhled. Hodí se především k minimalistickému vybavení, například ve skandinávském stylu. Doplňte ji nábytkem ze dřeva a doplňky z černého kovu. 

Tmavé barvy do chodby 

Tmavé barvy obvykle volíme do velké chodby nebo předsíně s dostatečným přísunem denního světla. Se správnými doplňky můžete tmavé zdi ale zvolit téměř kamkoliv. Působí velmi elegantně a dodají dramatický vzhled.  

Tmavě modrá chodba 

Tmavě modrá barva noční oblohy vynikne především v dlouhé úzké chodbě s vysokými stropy. Doplňte ji bílým lemováním dveří a doplňky z černého kovu. Vyberte klasická závěsná a nástěnná svítidla, raději s méně výkonnými žárovkami a ve větším množství. Světla tak bude dostatek, ale zachováte intimní dojem. 

Smaragdově zelená chodba 

Smaragdová je pravděpodobně nejelegantnější zelená barva, po které můžete sáhnout. Skvěle se hodí do předsíně v glamour stylu. Chcete ze smaragdových zdí udělat středobod pozornosti? Vyberte smaragdovou tapetu se sametovým povrchem. 

Černo černá předsíň či chodba

Černá barva v interiéru je odvážná volba, výsledek ale stojí za to. Černá barva je stejně neutrální jako bílá. Snadno ji proto sladíte s dalšími barvami i s různými styly a je nadčasová. Oproti bílé je ale neokoukaná a neskutečně zajímavá. Aby předsíň nepůsobila příliš stísněná, můžete například černou barvou natřít zdi jen do poloviny. 

Další inspirace

Tipy: Jak osvěžit jednoduchou chodbu 

Jste spokojená s jednodušší světlou barvou na zdech vaší chodby, jako je bílá nebo béžová, ale přejete si chodbu osvěžit? Není třeba hned měnit barvu celých zdí, pomohou vám různé akcenty.  

 1. Výrazné vstupní dveře 

Wow efektu snadno dosáhnete, když natřete vstupní dveře na výraznou barvu. Skvělou volbou bude troufalá žlutá či červená, ale i temně modrá barva. Je jen na vás, jestli akcent využijete jen uvnitř nebo dveřmi ozdobíte i exteriér. Výhodou výrazných dveří je snazší navigování návštěv i poslíčků. 

 1. Akcent jen do poloviční výšky 

Především u menší chodby je vhodné výraznou barvu použít jen do poloviční výšky zdí. Částečně tak zachováte jednoduchou bílou barvu a chodba bude velmi vzdušná a zajímavá zároveň. Spodní část zdí můžete také obložit dřevěnými palubkami a stejnou barvou natřít i dveřní zárubně. 

 1. Barevné schodiště 

Máte v předsíni schodiště do prvního patra? Nechte bílé zdi, ale natřete přední část stupínků schodů. Chodbu okamžitě ozvláštníte! Na schody můžete také nalepit vzorovanou tapetu. Další variantou jsou výrazné nášlapy schodů nebo barevně natřené zábradlí. 

 1. Barevný nábytek a doplňky 

Aby byla předsíň funkční, je třeba vybrat vhodný nábytek. Pohodlná lavička, botník, věšáky na bundy nebo konzolový stolek na odložení klíčů zdaleka nemusí plnit jen praktickou funkci. Vyberte zajímavý design a výraznou barvu, nábytek tak dodá předsíni život. 

Pokud nechcete investovat do nového nábytku, pořiďte alespoň zajímavé dekorace. Pověste velký obraz na zeď nebo na stolek postavte vázu s čerstvými květinami. Praktický bude i designový stojan na deštníky. 

 1. Neutrální tóny 

Chcete předsíň ozvláštnit, ale výrazné barvy nejsou vaším šálkem kávy? Kombinujte neutrální tóny a vytvořte jemný, ale zajímavý prostor. Bílou můžete doplnit světlými odstíny šedé, béžové i jejich kombinací. 

TIP! Interiérové barvy roku 2021: tipy a inspirace

 1. Texturované tapety 

Tapety na zdi se vrátily do módy a z momentální nabídky si vybere opravdu každý. Můžete použít vzorovanou tapetu na jednu kontrastní zeď nebo sáhnout jen po texturované tapetě v neutrální barvě. Hledejte kvalitní tapety, u kterých nehrozí potrhání. 

Nástěnné dekorace do předsíně 

Vybrali jsme pro vás několik nástěnných dekorací z nabídky Westwing, které se perfektně hodí do reprezentativní předsíně.  

Pomohl vám dnešní článek s rozhodováním, jakou barvou vymalovat chodbu? Využijte bezplatné registrace na serveru Westwing a nenechte si ujít další tipy nejen ze světa bydlení a interiérového designu. Každý týden přinášíme novou inspiraci a exkluzivní nabídky pro ještě krásnější domov.

Mohlo by vás také zajímat: