Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
Velikonoční věnec na dveře

Velikonoce se pomalu, ale jistě blíží a vy přemýšlíte, jakými dekoracemi rozzářit svůj domov? Dejte všem už od dveří vědět, že jste na nové období doma připravení a ozdobte je velikonočním věncem. Poradíme, jak jak si vyrobit velikonoční věnec na dveře

Velikonoční dekorace na dveře, která nesmí chybět 

Velikonoční věnec je dokonalá dekorace na dveře. Vyrobíte ho přesně podle svého stylu a základ můžete po Velikonocích poupravit, zjednodušit a nechat věnec na dveřích celé jaro. 

Věnec ukáže všem koledníkům, že se u vás Velikonoce slaví a mají dveře otevřené. Ostatním kolemjdoucím přinejmenším vykouzlí úsměv na tváři. Ulici rozzáříte i velikonoční výzdobou do oken. 

Nemůžete do dveří vyvrtat dírku, a proto jste se rozhodli věnec letos vynechat? Máme pro vás připravený tip, jak na věšení věnce bez vrtání! A kdyby náhodou nevyšlo ani to, vždy můžete věnec využít jako velikonoční dekoraci na stůl

Co je potřeba na výrobu velikonočního věnce 

Na výrobu velikonočního věnce budete potřebovat základní korpus a různé ozdoby s velikonoční tématikou. Korpus můžete zakoupit už hotový nebo jej vyrobit za pomoci drátku a proutí. Čím velikonoční věnec ozdobit? 

 • Velikonoční figurky 
 • Malované kraslice 
 • Barevné stužky 
 • Jarní květy 
 • Peříčka  
 • Juta 

6 způsobů výroby velikonočního věnce 

Velikonoční věnec můžete vyrobit podle vlastní fantazie. Zapojte do výroby i děti a užijte si společné odpoledne plné tvoření. Inspirovat se můžete jedním z našich šesti věnců na dveře i stůl. 

1. Velikonoční věnec z vajíček 

Velikonoční věnec z vajíček vytvoříte různými způsoby. Vajíčka k sobě můžete pomocí tavné pistole přilepit do tvaru kruhu, opatrně je skrz foukací dírku natáhnout na drátek (využijte třeba staré ramínko) nebo jednoduše ozdobit proutěný základ. My jsme si vybrali poslední způsob. 

Na věnec z vajíček potřebujete: 

 • Proutěný korpus 
 • Vyfoukaná vajíčka (nakombinujte je s křepelčími) 
 • Další ozdoby podle vašeho vkusu 
 • Vlasec na zavěšení 
 • Tavnou pistoli 

Nejdříve nabarvěte vyfoukaná vajíčka. Inspirujte se návodem, jak vajíčka obarvit pomocí darů přírody. Zaschlá vajíčka opatrně a s rozestupy nalepte pomocí tavné pistole na korpus. Takto máte hotový jednoduchý věnec, na který můžete jen přivázat vlasec na zavěšení nebo ho dozdobit pomocí květů, stužek, peří a dalších dekorací. 

2. Velikonoční věnec z proutí a kočiček 

Věnec z vrbového proutí se bude krásně hodit k velikonoční pomlázce. Vlastní proutěný korpus není náročný na výrobu a navíc ušetříte až pár set korun. My korpus dozdobíme jen minimalisticky, proutím vrby jívy – kočiček. Ty mají oproti ostatním jarním květinám nezanedbatelnou výhodu, neuvadnou během pár dní. 

Na proutěný věnec potřebujete: 

 • Svazek vrbového proutí 
 • Svazek kočiček 
 • Tenčí drátek 
 • Vlasec 

Proutí po částech naskládejte do tvaru věnce a až bude tvar podle vašich představ, svažte ho drátkem nebo pevným tenkým provázkem. Kočičky nastříhejte na kratší proutky a zapíchejte kolem do kola do věnce ve směru hodinových ručiček. Můžete je přivázat, uvolněný rustikální vzhled, ale jednoduchému věnci sluší. 

3. Velikonoční věnec z juty 

Velikonoční věnec z juty je pravděpodobně nejjednodušší věnec, který doma můžete vytvořit. Potřebujete pouze dvě věci a pokud vyložené nebudete chtít, nečeká vás ani žádné lepení. 

Na jutový věnec potřebujete: 

 • Staré drátěné ramínko 
 • Jutovou stuhu (10 cm x 10 m) 
 • Dekorace na dozdobení 
 • Vlasec na zavěšení 

Ramínko „rozvažte“ a vytvarujte přibližně do kruhového tvaru. Vezměte konec jutové stuhy a navlíkněte ji na ramínko. Stuhu lehce pootočte a po pár centimetrech znovu natáhněte. Takto opakujte, dokud nemáte nataženou celou stuhu. 

Podle její délky a vašeho utahování budete věnec méně nebo více nadýchaný. Konce ramínka spojte, zakryjte jutou a dotvarujte do kruhu. Takto připravený korpus můžete dozdobit podle svých představ a použít klidně i na Vánoce. 

4. Velikonoční věnec na dveře z větví eukalyptu 

Eukalyptové listy jsou v posledních letech velmi v módě. Používají se při zdobení květin, dortů i dalších dekorací. My s jejich pomocí dnes vyrobíme moderní velikonoční věnec. 

Na věnec s eukalyptem potřebujete: 

 • Proutěný korpus 
 • Větvičky eukalyptu 
 • Křepelčí vajíčka 
 • Barevné kvítky 
 • Stuhu 

Do proutěného korpusu zapíchejte větvičky eukalyptu. Můžete jimi věnec ozdobit po celém obvodu ve směru hodinových ručiček a proutí tak úplně schovat, nechat mezi lístky volné plochy nebo ozdobit jen vrchní stranu a zbytek nechat jednoduše proutěný.  

Takto předpřipravený věnec dozdobte stuhou, k přírodnímu věnci se hodí jutová nebo krajková, přidejte pár dalších kvítků a pomocí tavné pistole přilepte vyfoukaná křepelčí vajíčka. Můžete je sladit s barvou květů. 

5. Velikonoční věnec na dveře s mechem 

Velikonoční věnec jako z pohádek z mechu a kapradí vytvoříte během chvíle a na zdobení můžete klidně použít jen dary přírody, které najdete v lese. Hlavním aktérem zde bude mech. 

Na mechový věnec potřebujete: 

 • Proutěný korpus 
 • Dostatek mechu na celý obvod 
 • Šnečí ulity 
 • Větvičky 
 • Šišky 
 • Peří 

Celý korpus obložte mechem a přichyťte drátkem. Takto připravený věnec dozdobte různými drobnostmi, které jste nakoupila nebo našla v lese. 

Skvěle bude vypadat, když většinu dekorací seskupíte jen do levého horního rohu. Do tohoto centra můžete pro zvýraznění přidat i barevný tulipán nebo jiný květ. 

6. Velikonoční věnec na dveře z osení 

U všech předchozích věnců jste si mohla sama vybrat, zda ho pověsíte na dveře nebo jen někam položíte. Věnec z osení je ale opravdu spíše dekorace na velikonoční stůl. Založte ho s dostatečným předstihem, aby mělo osení čas vyklíčit. 

Na věnec z osení potřebujete: 

 • Širokou, mělkou misku 
 • Semínka osení 
 • Substrát 
 • Vajíčka 

Do misky nasypte nižší vrstvu substrátu a urovnejte ho. Substrát můžete vysypat do celé misky nebo jen po krajích ve tvaru věnce. Pokud máte substrát po celé misce, nasypte osení po krajích, tak vznikne budoucí věneček. 

Aby bylo osení bohaté, jednotlivá semínka by měla být těsně vedle sebe. Zasypte je tenkou vrstvou zeminy, postříkejte vodou z rozprašovače a dejte na okno, aby mělo dostatek světla. Hlínu udržujte neustále vlhkou a po pár dnech se objeví zelené stonky. Na ty vyskládejte vařená nebo vyfoukaná vajíčka a krásnou velikonoční dekoraci na stůl máte hotovou. 

Jak a kam umístit velikonoční věnec? 

Vyrobili jste krásný velikonoční věnec a teď přemýšlíte kam ho umístit a, především, jak ho přichytit? Jako první místo se nabízí pověsit věnec na dveře. Bude tak dělat radost nejen vám, ale i kolemjdoucím. 

Velikonoční věnec na dveřích 

Přiložte na dveře ve výšce, která se vám líbí a místo si poznačte. Do horní hrany dveří zatlučte připínáček, změřte délku k věnci, přidejte pár centimetrů a v dané délce ustřihněte vlasec. Ten přivažte jedním koncem na věnec a druhým kolem připínáčku. Připínáček zatlačte a máte hotovo. 

Přímo do dveří, pár centimetrů nad místo, kam umístíte věnec můžete případně zatlouct hřebík nebo zavrtat šroubek. Musíte ho ale na dveřích po Velikonocích nechat, pověsit na něj jinou dekoraci nebo zamaskovat dírku, kterou zanechá. 

Zavěšení věnce bez děr 

Máte doma plastové, příliš tvrdé nebo drahé dveře, do kterých nemůžete zatlouci hřebík nebo zavrtat šroubek? Háček na věnec můžete také nalepit. Případně vlasec zachytit za horní hranu dveří nebo jmenovku. 

Velikonoční věnec na stole 

Nedaří se vám přichytit věnec na dveře? Pověste na ně drobnější dekoraci a věnec nechte jako hřeb velikonoční tabule. Věnec barevně i stylově slaďte k prostírání a opakujte ozdoby, které jste na něm použila. 

Můžete použít například stejnou stužku na svázání ubrousku na talíři, rozestavit po stole stejně nabarvená vajíčka, peříčka a jakékoliv další ozdoby, které jste již použila. Můžete vytvořit i miniaturní verze věnců a připravit je na stůl jako dárečky pro rodinu

5 zásad: Jak vybrat správný věnec 

 1. Nejdůležitější je při výběru váš vkus, styl domácnosti i barvy zbytku dekorací. 
 1. Zdobení vybírejte podle toho, zda bude věnec uvnitř nebo venku. 
 1. Venkovní věnce ohrožuje počasí i zvířata, pozor na jedlé dekorace. 
 1. Na věnci, který máte uvnitř, pravděpodobně dříve zvadnou květy. 
 1. U věnce na stůl nevadí nedokonale připevněné dekorace. 

Pomohl vám náš dnešní článek s výběrem a výrobou dokonalého velikonočního věnce? Využijte bezplatnou registraci na serveru Westwing a už nikdy si nenechte ujít další tipy a exkluzivní nabídky, díky kterým bude váš domov ještě krásnější.