Zaregistrujte se a získejte poukaz v hodnotě 300 Kč!
predsin a chodba

Chodba je často opomíjená a nepřikládá se jí žádný význam. Avšak je to velmi významná a nezbytná součást bydlení. Jde o prostor, který denně několikrát projdeme, protože nás vede z jednoho pokoje do druhého. Chodba si také zaslouží pěkně vymalovat. Uvidíte sami, že bude hned působit příjemnějším dojmem. Podle typu použitých dekorací hned třeba návštěva uvidí, jaký styl se vám líbí. Přinášíme vám nyní inspiraci na to, jak by mohla vypadat výzdoba zdí obývacího pokoje i u vás doma.

Jak hezky se dá vyzdobit zeď na chodbě (Westwing průvodce)

Projděte si svou chodbu, pořádně si ji prohlédněte a zvažte, co by pro vás měla představovat. Pouze vodící linku nebo byste do ní rádi přinesli trochu tepla, světla a života. I velmi malý a úzký prostor se dá hezky pojmout a můžete jej využít k vytvoření odkládací plochy, umělecké galerie nebo ke knihovně. Stačí jen použít vhodné dekorace. Čím nápadnější bude, tím lépe.

 1. Je váš domov plný extravagance nebo třeba pop art stylu?

  Pak se jistě nezaleknete ani nápadité výmalby chodby. Takže rozhodně při dekorování tohoto prostoru myslete i na ostatní místnosti. Je totiž nemístné, abyste z unylé chodby vešli do oslňující obývacího pokoje. Už samotná chodba musí navnadit.

 2. Myslete v reálných číslech.

  Pokud je vaše chodbička úzká tak, že při rozpažení chytíte obě zdi, asi tu rozsáhlou knihovnu nenacpete. Vždy se musí vaše představy shodovat se skutečnými možnostmi. Jinak to nemá smysl.

 3. Zdobit můžete jak klasické zdi, tak i samotný strop.

  A to výmalbou. Někde bývají příliš velké stropy. Pak je natřete tmavší barvou anebo je naopak využijte a zavěste z nich na provázku několik stropních světel. Klidně si můžete i pohrát a vytvořit nápaditou malbu v podobě stromu, jehož koruna vede až přes celou plochu stropu. Na větvích pak mohou viset fotografie rodiny. Taková rodinná kronika na velké ploše.

 4. Život a útulnost, kterou potřebuje téměř každá nezařízená chodba dosáhnete přidáním několika květin.

  Rostliny vybírejte takové, které snesou málo světla. Co třeba kapradí? Jestli nejste zrovna zahradní typ a nechcete věčně myslet na zalévaní, nabízí se i umělé květy. Ty jsou dnes skoro k nerozeznání od těch živých.

 5. Jste zruční? Máte rádi ruční práce? Pak se pusťte do tvorby.

  Jak lépe vyzdobit domov než vlastním výrobkem? Může to být obraz, na kterém se bude podílet celá rodina. Pokud háčkujete či vyšíváte vytvořte nějaký set a ten vystavte. Jste milovníci přírody? Vytvořte si vlastní aranžmá. Můžete svázat několik silných větví pomocí lana, takže jich bude viset několik v řadě a ty pak použít k zavěšení dalších věcí.
  Můžete na ně věšet šátky, šály, tašky nebo na ně vylepovat vzkazy a výrobky dětí. Krásnou dekorací je i obraz vytvořený na pomocí hřebíků, barevných provázků a dřevěné desce. Hřebíky naklepejte do tvaru a pomocí provázku vyplňte.

 6. Pokud máte chodbu širší, můžete ji předělat na místnost.

  Třeba pracovní, šicí kout nebo jej věnujte svému psovi. Pokud zvýrazníte stěny tapetou, umístíte pěkný pelíšek, tác s miskami a přidáte fotografie prolínající se životem mazlíčka, budou všichni vědět, že to je jeho čestné místo.

15 skvělých inspirací a nápadů: dekorace na zeď do chodby

Jak ještě zdobit chodbu? Stačí použít jeden dva nápady, a i vaše chodba prokoukne. Někdy stačí jen něco přidat nebo vyměnit, jindy je třeba začít od znova. Věřte však, že to za to stojí. Útulnost vašeho domova rapidně vzroste. A vy se budete cítit příjemně na každém metru svého bytu. Tyto tipy můžete použít jak v prostoru, který vám patří, ale i klidně v nájmu. Některé záležitosti totiž může provést i bez vědomí majitele. Stačí si zvolit ten správný postup.

1. Galerie na zdi

Máte mnoho profesionálních i amatérských fotek a nevíte kam s nimi? My velíme na zeď. Hrdě je vystavte. Ukažte, jak skvělý život máte. Fotografie v rámečku mají tu výhodu, že nijak nevykukují ze zdi, takže je můžete použít prakticky kdekoli. Klidně naskládejte jeden vedle druhého. Natěsno. Udělá to skvělý efekt. Bude to pomalu vypadat jako tapeta. Pokud fotky sladíte třeba do černobílé varianty, tak si můžete být jistí, že chodbou už návštěva neprojde během chviličky.

TIP! 7 tipů: Jak snadno pověsit obraz na zeď i bez vrtání

2. Ozdobná lišta

Nemusíte hned zabírat celou zeď, abyste zkrášlili prostor. Pokud chcete dodat punc luxusu a pozvednout úroveň, ozdobte zeď lištami. Poradí si s tím každý odborný malíř a dekoratér, ale vy si vystačíte i sami. Lišty seženete v každém hobby obchodě. Dají se s nimi vytvářet naprosto honosné prostory. Můžete jimi stěny rozdělit na dílčí části nebo je vést těsně pod stropem a vytvořit tak krásné přechody. To ihned zvedne úroveň.

3. Vzory

Nechcete na zdi umísťovat žádné předměty, ani věšet nábytek, ale přesto byste rádi veselejší prostor, přívětivější? Teplo do ní dostanete pomocí tapet. Pokud máte dlouhou chodbu, zkrátíte ji velkými vzory. Nebojte se přírodních nebo naopak abstraktních motivů. Při volbě malého vzoru by se mohlo stát, že naprosto zanikne. Milujete komiksy? Pak bude právě pro vás tapeta s novinovým efektem nebo obřími nápisy to pravé ořechové.

TIP! Jak vytvořit betonový efekt na stěně: 7 nejlepší tipů

4. Komoda

I na chodbě je dobré využít každý centimetr místa, zvláště pokud se jedná o menší byt. Odkládacích a úložných prostor není nikdy dost. Umístěte sem tedy nějakou menší, ale přesto dosti prostornou komodu nebo menší stolek, pohovku, skříň. Vše, co se sem vleze. Takový kus nábytku prostor zabydlí a poskytne odkládací prostor třeba na klíče, vázu s květinami, rámečky s fotografiemi, místo k odložení notebooku apod.

TIP! Moderní předsíň a chodba: Jedinečné inspirace a nápady

5. Zrcadlo

Je již jakousi klasikou, že do malých pokojů přidáváme zrcadlo. Nejinak je tomu i v případě chodby. Tady by mělo být umístěno bez rozmyslu. Stejně se přece chcete shlédnout, než za sebou zavřete vchodové dveře. Zrcadlo dokáže odrážet světlo a promítá obraz, takže opticky prostor rozšíří.

6. Koberec

Přiznejte úzkou chodbu pomocí běhounu. Ten ještě více zvýrazní velikost, ale také důmyslně propojí jednotlivé pokoje a dodá pocti teplo domova. Koberec je hřejivý. Potrpíte si na honosných věcech? Klidně sáhněte po perském koberci. Jste spíše na venkov? Pak kupte ručně pletený vlněný kobereček.

7. Věšáky

Jsou naprosto variabilní. Nezabírají místo a dávají možnost na ně cokoliv pověsit. Mohou to být kabelky, stejně jako třeba dekorační loutky, šátky, závěsné truhlíky s květinami apod. Věšáky vybírejte opět dle typu interiérového stylu. V průmyslovém domově klidně přivrtejte na zeď kuchyňskou lištu s háčky.

8. Kamenné obklady

Nejsou v chodbě příliš používané. Nejčastěji jsou k vidění v exteriéru nebo v kuchyni případně kolem krbu v obyváku. Vy však jimi jednoduše obložte jednu stěnu na chodbě. Dodá hloubku a strukturu.

9. Výrazný vchod

Dobře se osvědčilo soustředit pozornost do jednoho místa. Chodba slouží hlavně k odložení věcí jako jsou kabáty, boty a tašky. Takže pomocí výrazné barvy zvýrazněte stěnu kolem vchodových dveří, věšáku až po první dveře do pokoje. Tím soustředíte pozornost ke vstupu. Nezapomeňte ale, že tmavé barvy opticky zkracují.

10. Obrazová lišta

Jste milovníci knih, svíček, obrazů a máte vše rádi na očích? Pak si nechte na stěnu přidělat pár obrazových lišt. Na ně se vejdou drobnější svícny, můžete o ně opřít obrázky dětí, oblíbenou prózu nebo došlou poštu.

11. Bílá barva

Možná máte pocit, že bez barev to nepůjde. Opak je pravdou. I čistě bílá chodba může vypadat jako zářivý diamant. Pokud bílou výmalbu doplníte jemnými, ale luxusními doplňky, bude jako vystřižená z časopisu. Skvěle budou vypadat zlaté doplňky, jemné pastelové barvy i jemné vzory. Takže klidně na zeď pověste zlatou plastiku, na zem položte decentně vzorovaný koberec a do rohu umístěte velkou vázu s umělými či sušenými květy. Krása pohledět!

12. Tabule

Dekorovat lze i prakticky. Jste zapomětlivý nebo máte v rodině malé umělce, kteří neustále kreslí po zdech a nábytku, protože výkresy jsou nedostačující? Tabulová barva vše spraví a přinese klid do vašeho života. Natřete jí nejlépe celou jednu zeď a nechte členy rodiny projevit. Můžete na ni zapisovat věci na nákup, co je třeba zařídit, kdo kdy má jaké kroužky a povinnosti nebo ji nechat nepopsanou. Velký tvůrčí prostor, kde se každý může projevit. Až budete pořádat party, kde asi budou všichni hosté po třetí skleničce?

13. Přiznejte tmu

Většina má každý chodbu bez oken. V bytech se málokdy stává, že by chodba nebyla tmavé místo, kde je potřeba dosti umělého světla. Zkuste to přetočit a tmu oslavujte. Co třeba tmavá modrá použitá nejen na zdech, ale i na stropě. A k tomu světlá podlaha a dveře. Toto spojení je prostě dechberoucí. Proč tomu tak je? Protože někdy může bílá vypadat nemastně, právě z toho důvodu, že tam není světlo, které by se od ní odráželo. Proto je lepší rovnou volte tmavý odstín a ten rozjasnit netradičními lustry.

14. Dlažba

Může být pro někoho chladná, avšak pokud ji použijete po celé ploše chodby vnese do domova nový dech. Budete si připadat jak někde v přímořských oblastech nebo někde na zámku. Záleží na vzoru a dalším vybavení. Dlažba je v chodbě v podstatě velmi praktická. Dobře se udržuje, neklouže a opticky odděluje jednotlivé pokoje od zbytku. Pokud nechcete hned dělat celou novou podlahu, pak použijte nalepovací vinylové dlaždice.

15. Dveře

Určitě znáte seriál Přátelé. Co bylo v jejich bytě tak jedinečného? Barevné dveře. Konkrétně fialové se žlutým rámem okolo kukátka. Chovejte se stejně. Vnitřní stranu dveří převlečte do výrazné barvy. Nachová modrá, limetková zelená, sladká růžová, bláznivá fialová. Taková chodba bude působit prostě jedinečně. A všichni ví, že v bytě přátel bylo vždy pro všechny příjemně. Nechte tak působit dveře i na své hosty.

Tipy na závěr

 • Nepodceňujte význam chodby. Udává první tón o tom, jak to u vás doma vypadá.
 • Dbejte na dostatek světla na chodbě. Takže dostatečné stropní osvětlení, ale i možnost přisvětlit lampičkou. Oblíbené jsou i lucerny a svícny.
 • Nezapomeňte na bezpečnost. Pokud máte na zemi položen koberec, upevněte na něj protiskluzové podložky, aby nedošlo k úrazu.
 • Chodbu můžete klidně ladit jen do jedné barvy a tím ji dokonale oddělit od zbytku pokojů. Tón v tónu vybírejte vše od nábytku, malby až po doplňky a dekorace.
 • Prostor by měl vždy mít alespoň malou odkládací plochu, kam položíte osobní věci při příchodu domů.

Veškeré dekorace a doplňky najdete na stránkách Westwingu. Po bezplatné registraci se vám otevře svět, kde kvalita převažuje nad kvantitou. Najdete zde i další rady a tipy k vybavení domova. Ať už jde o chodbu nebo jiný prostor.

Mohlo by se vám také hodit: