Zahradní lavičky

Zahradní lavičky

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Zahradní lavičky Rádce Westwing

Stojí pod stromy a zvou nás k posezení. Ve stínu tak strávíme krásné letní odpoledne, čteme si, posloucháme hudbu nebo si jen užíváme ticha. Zahradní lavičky existují v celé řadě provedení a mohou být skutečnou okrasou, která umocní celkový charakter designu zahrady nebo terasy. I když nás při přemýšlení o zahradní lavičce napadne jako materiál nejprve dřevo, nemusí to tak vždycky být.

Lavičky mohou být filigránové, jakoby tkané nebo zdobené květinovými vzory se sedákem nebo bez něj, vyrábí se z materiálů odolných vůči povětrnostním vlivům, jako je kov, a zazáří v každé zahradě, ať už ve skupině nebo samostatně. Chcete romantické nebo strohé? Máme pro vás zahradní lavičky ve všech stylech. V magazínu Westwing se inspirujte tipy na zahradní nábytek a vyberte si ten, který se hodí do vaší zahrady. Krásné kousky objevíte v našich tematických prodejních kampaních. Kdo by neznal tuto situaci: Je krásný a příjemný jarní den a my se přímo vrháme na jarní práce, abychom připravili zahradu na léto. Vyplít plevel, zkrátit živý plot, prořezat stromy, zasít semínka květin - to jsou všechno práce, které byste měli udělat, abyste měli v létě nádhernou zahradu. Ale tyto práce jsou docela náročné, a co lepšího vám pak přijde vhod než zahradní lavička lákající k posezení?

Správné zahradní lavičky

Abychom se mohli usadit k odpočinku na vlastní krásnou zahradní lavičku, musíme nejprve nějakou koupit, ale mnozí lidé řeší problém, jaká je vlastně ta správná zahradní lavička.

Může být ze dřeva, kovu nebo plastu, případně v masivním nebo romantickém ozdobném stylu – to vše je otázkou vašeho vkusu, ale i ostatního zahradního nábytku a zahradní architektury. Můžete se svobodně rozhodnout, protože existuje velmi mnoho různých materiálů pro velmi jednoduché, ale i složitě zdobené lavičky. Jestli bude bílá nebo antracitová, z masivního dřeva nebo z nerezavějící oceli, v koloniálním nebo moderním stylu – rozmyslete si, jaký materiál, jaká barva a jaký styl se budou hodit pro vás a vaší zahradu.

Materiály a péče o ně

Dřevo, ratan, teak, plast nebo kov: materiál zahradní lavičky určuje nejen náklady na údržbu a čištění, ale také hlavně odolnost tohoto úchvatného zahradního nábytku.

Dřevo je u zahradních laviček favoritem a pravděpodobně to tak ještě dlouho bude, protože dřevo je masivní přírodní materiál, perfektně zapadá do okolního prostředí v zahradě a vytváří úžasný celkový obraz. Dřevěné lavičky můžete samozřejmě také natřít mnoha barvami –  navíc lak dobře chrání před povětrnostními vlivy. Dřevěná lavička není také na rozdíl od lavičky kovové nikdy studená. Tuto vlastnost mají společnou dřevěné lavice s ratanovými a plastovými, ale ty někdy nejsou zdaleka tak pěkné, pokud si nevyberete nějakou v krásném designu.

Teak, eukalyptus a trnovník akát jsou ideální druhy dřeva pro vaše nové oblíbené posezení. Kromě jiného proto, že tyto druhy jsou ve své podstatě již velmi odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto odolávají větru a dešti a mají dlouhou životnost. A s ochranným olejovým nátěrem vhodným na dřevo bude povrch dřevěných laviček více chráněn před povětrnostními vlivy. Tento nátěr by se měl optimálně obnovovat jednou za dva až tři roky a měli byste si ho objednat už při nákupu samotné zahradní lavičky.

Na rozdíl od dřevěných laviček jsou zahradní lavičky vyrobené z kovu praktičtější, protože jejich lak zůstává dlouho zcela neporušen a nepotřebují už žádnou další údržbu. Takže tyto zahradní lavičky jsou absolutně odolné proti povětrnostním vlivům, bez ohledu na to, jestli sněží, prší nebo svítí slunce. Výhodou kovových laviček je, že často bývají zdobeny hravými a velmi romantickými ornamenty, a jsou proto velmi oblíbené.

Nejlepší místo pro zahradní lavičku

V koutku, obklopené růžovými keři, které vyzařuje příjemnou a srdečnou atmosféru, je to pravé místo pro zahradní lavičku. Už sám pohled na toto romantické zákoutí vám udělá dobře a stane se vaším oblíbeným útočištěm. A pokud tu bude stát lavička ještě v příjemném polostínu a vůně růží vám bude stoupat do nosu a budete mít fascinující výhled na upravenou zahradu, bude idylka naprosto dokonalá!

Ale většinou nejde jen o vaše představy, kam zahradní lavici umístit – ideální místo by mělo být zvoleno hlavně podle materiálu a slunečního svitu. U dřevěné lavičky byste měli myslet na to, že by měla stát jak v polostínu, tak i na slunci. Bude-li jen na slunci, dřevo bude suché a může praskat – když bude jen ve stínu a bez slunce, může se na dřevěné lavici tvořit vrstva mechu. U kovových laviček tento problém odpadá, protože jsou díky svým nátěrům odolné proti veškerým povětrnostním vlivům.

Ideální je umístit lavičku okolo stromu. Takzvaná stromová lavička vypadá slavnostně, přátelsky a přirozeně a je vždy správně umístěná, protože slunce se pohybuje kolem stromu. Vzhledem k tomu, že je tato stromová lavička kruhová, je cena přirozeně o něco vyšší než běžné ceny pro zahradní lavičky, ale kdo má na své zahradě takový krásný jedinečný kousek?

Polštáře pro zahradní lavice

Mnohé zahradní lavičky získají pravý šmrnc teprve díky polštářům a sedákům. Téměř všechny lavičky mají tvrdý povrch na sezení, a abychom na nich mohli pohodlněji sedět, jsou k nim nutné elegantní a dobře padnoucí sedáky a polštářky. Je jedno, jestli to bude dvousedačka nebo lounge lenoška – vzhled zahradní lavice lze polštáři zcela změnit nebo mohou styl podtrhnout a zvýraznit. Změřte si sedadlo vaší zahradní lavičky, než se vydáte na nákup polštářů, protože opravdu nevypadá moc dobře, když je polstrování příliš velké nebo příliš malé.

S krásnou zahradní lavičkou bude vaše zahrada jako nová a můžete si tam vytvořit pro sebe i své blízké nové oblíbené místečko!

Zahradní lavice v různých stylech

Milujeme naši zahradu a útulný zahradní nábytek. Zahradní lavičky, zahradní židle, houpací sítě a verandové houpačky promění zahradu v oázu relaxace a umožňují nám užít si slunce po práci a o víkendech. Absolutní klasikou mezi zahradním nábytkem je však zahradní lavička. Téměř v každé zahradě najdete zahradní lavičku. Mohou být ze dřeva, kovu nebo plastu a můžete je dát kamkoliv i bez stolu.

Můžete si na nich báječně odpočinout na terase nebo pod jabloní. Podle svého vkusu můžete mít v zahradě lavičky v různých stylech.

  • Venkovský styl: Pro tento styl jsou typické dřevěné lavičky. Mohou mít sedáky a polštáře s květinovými vzory. Bývají vyrobeny zcela ze dřeva se zakřivenými područkami či vyřezávanými vzory – to jsou lavičky ve venkovském stylu.
  • Maritim: Kdo chce prožít na zahradě pocit zvláštní dovolené, měl by si pořídit zahradní lavici z teakového dřeva. Tento druh dřeva silně připomíná naplavené dřevo, a tak věrně připomíná pocity u moře.
  • Vintage: Zakřivené tvary opěrek a úchytů, které tvoří opěradla – tak vypadají kovové lavičky ve stylu Vintage. Čím méně obvyklé, tím lépe, protože Vintage styl miluje neobvyklé jednotlivé kousky. O pohodlí se postarají doplňky jako polštáře a sedáky s antickými vzory.
  • Retro: Nebojte se barev. Docela jednoduše můžete jakoukoliv dřevěnou lavici přeměnit na unikátní retro kus. S barevnými květy nebo zelenou nádherou křovin bude vaše zahradní lavička vypadat v křiklavých barvách vždycky dobře. I na balkoně a terase může vaše zahradní lavička příjemně zapůsobit svou barevností.

Zamilujte si praktický a krásný design zahradních laviček!

Nadcházející kampaně