Skleničky na whisky

Skleničky na whisky

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Skleničky na whisky Rádce Westwing

Whisky - voda života - ve skutečnosti kromě alkoholu obsahuje i zvláštní kouzlo. Jako by člověk zachytil atmosféru skotské vysočiny a zakázaného jantarové elixíru.

Pití whisky je obřad! My ve Westwing obřady milujeme a tento nemůžeme vynechat, samozřejmě se stylovými artefakty po ruce. Které to jsou? Stříbrný tác, karafa na whisky a sklenice. My milujeme ty křišťálové. Jaké si oblíbíte vy? Inspirujte se nápady našich šikovných odborníků na design a získejte slevy až 70 % na náš exkluzivní sortiment.

klasické skleničky na whisky

Skleničky na whisky nebo na whiskey?

Whisky nebo whiskey? To záleží na tom, kde se nápoj vyrábí. Mnoho z nás vidí skotskou whisky jako whisky vůbec a skotská whisky je psán bez „e”. V Irsku, kde je whisky trochu jemnější, přichází dodatečné „e”! V Americe a dalších zemích, kde se whisky také vyrábí, záleží na tom, zda lihovar má původ v Irsku nebo Skotsku. Sklenky na whisky mohou být použity, samozřejmě, pro oba typy Whisk(e) y.

Whisky – vychutnejte si jí díky sklenicím

Whisky se nepije jen tak, alespoň ne znalec. Musí být použity vhodné skleničky na whisky, aby se chuť a aspekty udržely. Whisky také popíjí při pokojové teplotě, a před ochutnávkou byste se měli pokusit zachytit chuť nosem – tzv. čichání! To, co je ve filmu a televizi tak často vidět, a sice že stoický hrdina si naleje prostě sklenici whisky s ledem, kterou pak nepřítomně vypije, tedy v žádném případě není správný způsob, jak si vychutnat dobrou skotskou whisky! Ochutnávka whisky je ve skutečnosti takto:

krásné skleničky na whisky

  • Člověk vezme skleničky na whisky s nejnižším možným otvorem, aby se vůně a aroma neodpařily.
  • Pokud chcete kostku ledu, tak jen proto, abyste whisky „otevřeli“ pod trochou vody, ne kvůli teplotě. Naopak, je doporučeno zahřát whisky trochu v rukách.
  • Barvu a viskozitu srovnávají někteří znalci. Experti si myslí, že zejména sklenka z křišťálového skla přináší barvu whisky.
  • Pak přijde čichání: Opatrně přičichněte k chutí whisky.
  • Při ochutnávání můžete nechat lehce klouzat lok whisky v ústech. Je dobré, když se whisky v ústech rozšíří, a nejde rovnou k hltanu – konečně chceme něco ochutnat a ne jen polykat!

Tumbler nebo Nosing?

Tumbler sklenice jsou typické whisky sklenice. Ale ve skutečnosti nejsou nijak zvlášť dobré pro kvalitu a chuť whisky. Na druhé straně jsou Nosing degustační sklenky, které více připomínají sklenici na víno. Mají velké břicho, kde se whisky může rozvinout, ale úzké hrdlo. Jsou také velmi křehké, takže skleničku můžete rukama snadno zahřát. Kromě toho některé Nosing degustační skleničky mají tzv. picí ret: konvexní okraj, který vytvoří široký proud whisky přímo do úst.

Určitě existují lepší skleničky než Tumbler a kulaté Whisky pohárky, přesto Nosing degustační sklenky nebyly prosazovány. Proč? Možná, že omezují požitek z pití.

skleničky na whisky v domácím baru

Nové whisky sklenice: Glecairn

Degustační skleničky se pokouší sjednotit to nejlepší z obou světů. Krásně se drží v ruce jako tumbler, ale mají všechny výhody Nosing degustační sklenky. Glencairn sklo je vynikající v každém baru a je k dispozici s nebo bez rytí. Každý, kdo si chce užívat správný styl Single Malt skotské whisky a mít požitek z každého loku může bezpečně přistoupit ke sklenici Glencairn!

Jaká sklenka pro kterou whisky?

Nyní již znáte různé druhy skleniček. Vzhledem k různým tvarům a jiným charakteristikám se pro používají různé skleničky pro různé druhy Whisk(e)ys. U Tumbleru rychle mizí aroma díky širokému otvoru, takže by bylo škoda, ztratit vynikající chutě Single Malts. Je však naprosto přijatelné v této sklence podávat americký Bourbon, nebo Blend Whisky. Ty nemají vzhledem k jejich krátké době zrání tolik chutí jako klasický single malt.

Whisky sklenice, kterou nazýváme Nosing degustační sklenka je ideální pro uchování vůně a chuti whisky. Důrazně doporučujeme, aby se druhy Single Malts píli z těchto ušlechtilých skleniček. Baňatý tvar rozvine chuť skrz úzký otvor, aby ta úniká velmi pomalu.

modré skleničky na whisky

Bez ohledu na to, o jakou se jedná skleničku, některé vlastnosti by měly splňovat všechny. Crystal je při výrobě poptávaným materiálem, protože může být poměrně tenký. Tak odráží pouze málo světla. To je nezbytné proto, aby barva whisky ve skleničce zůstala ryzí. Proto nejsou barevné, ale mají jasný a transparentní povrch. Zůstává možnost změny designu skla. Z tohoto důvodu se často mění vzory nebo tvar, pro zajištění různých stylů.

Stručný přehled typů whisky

Co patří do sklenice na whisky, chceme krátce ukázat, takže budete mít malý přehled o odrůdách whisky.

  • Blended Whisky / Scotch Blend : Jedná se o whisky, které jsou smíchané z různých Whisky druhů a jsou často používány v dlouhých nápojích nebo koktejlech. Tento druh je proto vhodný pouze všechny skleničky.
  • Blended Mal Whisky: různé sladové whisky jsou smíchány dohromady. Pokud je řeč o různých druzích whisky, pak to znamená, že ve většině případů, že whisky pocházejí z různých destilací.
  • Single Malt Whisky: Tato vynikající whisky je dodávána s tímto označením (Single) vždy pouze z jednoho lihovaru a je vyrobena ze sladového ječmene. Kromě toho je zde také věk důležitým faktorem: To ukazuje, kolik let whisky zrají v dřevěných sudech a pak se díky tomu nechá rozvinout nádherné aroma. Tuto whisky byste neměli míchat a dobré skleničky jsou zde nutností!

Ostatní odrůdy jsou smíšené z jednoho zrna whisky a jednoho sudu whisky. Objevte svou oblíbené whisky! U toho nesmí chybět skleničky na whisky!

Sklenky na whisky jsou jeviště: Nechte oslavit whisky – protože „živá voda” si nezaslouží nic jiného!