Skleničky na whisky

Skleničky na whisky

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Skleničky na whisky Rádce Westwing

Whisky - voda života - ve skutečnosti kromě alkoholu obsahuje i zvláštní kouzlo. Jako by člověk zachytil atmosféru skotské vysočiny a zakázaného jantarové elixíru.

Pití whisky je obřad! My ve Westwing obřady milujeme a tento nemůžeme vynechat, samozřejmě se stylovými artefakty po ruce. Které to jsou? Stříbrný tác, karafa na whisky a sklenice. My milujeme ty křišťálové. Jaké si oblíbíte vy? Inspirujte se nápady našich šikovných odborníků na design a získejte slevy až 70 % na náš exkluzivní sortiment.

klasické skleničky na whisky

Skleničky na whisky nebo na whiskey?

Whisky nebo whiskey? To záleží na tom, kde se nápoj vyrábí. Whisky je ta, která se vyrábí ve Skotsku. Té, jenž se vyrábí v Irsku a je o něco jemnější se říká whiskey. Pak jsou tu ale samozřejmě ještě nápoje, které se vyrábí v Americe a dalších zemích – tam je rozhodující, zda využívají recepturu pocházející z Irska nebo Skotska. Sklenky na whisky mohou být použity samozřejmě pro oba typy whisk(e)y.

Jak se správně pít whisky?

Whisky se nepije, whisky se vychutnává – o tom nemůže být sporu. Vhodné sklenice jsou tedy víc než důležité. Nejen, že zaručí, aby se aroma nápoje dostalo do vašeho nosu, plná chuť do vašich úst, ale také dodají pití whisky obřadný nádech. Jak se správně pít whisky? Není to vůbec složité:

krásné skleničky na whisky

  • whisky se podává v pokojové teplotě. Pokud se do ní přeci jen přidává led, tak je to jen jedna kostka a čistě proto, aby trochu odlehčila pro někoho příliš silnou chuť
  • nalijte whisky do nízké sklenice s širokým hrdlem
  • prohlédněte si její barvu – experti tvrdí, že křišťálová sklenice na whisky dodá ty správné odlesky
  • přičichněte a vychutnejte si jedinečnou vůni nápoje
  • končeně přichází na řadu pití – nechte vklouznout lok whisky do úst a dejte si na čas, než ji spolknete, snažte se vychutnat veškeré její chuťové aspekty

Tumbler nebo nosing?

Tumbler to jsou sice typické whisky sklenice, ve skutečnosti ale nejsou nijak zvlášť dobré pro vychutnání její kvality a chutě. Na druhé straně jsou tu degustační sklenky Nosing, které trochu připomínají sklenici na víno. Mají totiž úzké hrdlo a velké “břicho”. A právě v něm se aroma a chuť whisky mohou rozvinout. Jsou také vyrobeny z v velmi slabého skla, nápoj tedy můžete snadno ohřát. Což se hodí pro dokonalé rozvinutí aroma. Některé sklenice nosing degustační skleničky mají tzv. picí ret: konvexní okraj, který vytvoří široký proud whisky přímo do úst.

Určitě existují lepší skleničky než Tumbler a kulaté Whisky pohárky, přesto Nosing degustační sklenky nebyly prosazovány. Proč? Možná, že omezují požitek z pití.

skleničky na whisky v domácím baru

Nové whisky sklenice: Glecairn

Degustační skleničky se pokouší sjednotit to nejlepší z obou světů. Krásně se drží v ruce jako tumbler, ale mají všechny výhody Nosing degustační sklenky. Glencairn sklo je vynikající v každém baru a je k dispozici s nebo bez rytí. Každý, kdo si chce užívat správný styl Single Malt skotské whisky a mít požitek z každého loku může bezpečně přistoupit ke sklenici Glencairn!

Jaká sklenka pro kterou whisky?

Nyní již znáte různé druhy skleniček. Vzhledem k různým tvarům a jiným charakteristikám se pro používají různé skleničky pro různé druhy Whisk(e)ys. U Tumbleru rychle mizí aroma díky širokému otvoru, takže by bylo škoda, ztratit vynikající chutě Single Malts. Je však naprosto přijatelné v této sklence podávat americký Bourbon, nebo Blend Whisky. Ty nemají vzhledem k jejich krátké době zrání tolik chutí jako klasický single malt.

Whisky sklenice, kterou nazýváme Nosing degustační sklenka je ideální pro uchování vůně a chuti whisky. Důrazně doporučujeme, aby se druhy Single Malts píli z těchto ušlechtilých skleniček. Baňatý tvar rozvine chuť skrz úzký otvor, aby ta úniká velmi pomalu.

modré skleničky na whisky

Bez ohledu na to, o jakou se jedná skleničku, některé vlastnosti by měly splňovat všechny. Crystal je při výrobě poptávaným materiálem, protože může být poměrně tenký. Tak odráží pouze málo světla. To je nezbytné proto, aby barva whisky ve skleničce zůstala ryzí. Proto nejsou barevné, ale mají jasný a transparentní povrch. Zůstává možnost změny designu skla. Z tohoto důvodu se často mění vzory nebo tvar, pro zajištění různých stylů.

Stručný přehled typů whisky

Co patří do sklenice na whisky, chceme krátce ukázat, takže budete mít malý přehled o odrůdách whisky.

  • Blended Whisky / Scotch Blend : Jedná se o whisky, které jsou smíchané z různých Whisky druhů a jsou často používány v dlouhých nápojích nebo koktejlech. Tento druh je proto vhodný pouze všechny skleničky.
  • Blended Mal Whisky: různé sladové whisky jsou smíchány dohromady. Pokud je řeč o různých druzích whisky, pak to znamená, že ve většině případů, že whisky pocházejí z různých destilací.
  • Single Malt Whisky: Tato vynikající whisky je dodávána s tímto označením (Single) vždy pouze z jednoho lihovaru a je vyrobena ze sladového ječmene. Kromě toho je zde také věk důležitým faktorem: To ukazuje, kolik let whisky zrají v dřevěných sudech a pak se díky tomu nechá rozvinout nádherné aroma. Tuto whisky byste neměli míchat a dobré skleničky jsou zde nutností!

Ostatní odrůdy jsou smíšené z jednoho zrna whisky a jednoho sudu whisky. Objevte svou oblíbené whisky! U toho nesmí chybět skleničky na whisky!

Sklenky na whisky jsou jeviště: Nechte oslavit whisky – protože „živá voda” si nezaslouží nic jiného!