Proutěná křesla

Proutěná křesla

Sdílet

Najdete nás v
Chcete se dozvědět více? Přečtěte si našeho rádce

Proutěná křesla Rádce Westwing

Proutěné křeslo je pro někoho jen normální křeslo, ve kterém si můžete sami udělat pohodlí. Pro ostatní je naopak proutěné křeslo ztělesněním pohody, tepla a úžasné atmosféry ‒ a za to tato křesla vděčí přírodním materiálům, ze kterých jsou vyrobeny.

Mnozí máte nebo jste měli svou houpací židli ‒ když na ni pomyslíte, často se vám pak vybaví vzpomínky na útulné místo, kde se s vámi v dětství tak rádi mazlili rodiče nebo prarodiče. Většina z těchto houpacích židlí byly nebo jsou proutěná křesla. Protože proutěná křesla mohou mít právě hezké zakulacené tvary a přitom být nádherně teplá a působit přirozeně. A právě to je pro houpací židle typické: jsou útulné, pohodlné, příjemné a lákají k posezení.

Sedáky do proutěných křesel

Každý, kdo už někdy seděl na proutěném křesle bez sedáku, ocení měkký polštář, protože proutí z křesílek může bez sedáku nepříjemně píchat! Ale díky velkému výběru a velké nabídce sedáků je posezení v proutěném křesle úžasně příjemným zážitkem. Můžete si zvolit libovolnou barevnou kombinaci, protože sedáky jsou k dispozici v jakékoliv barvě a jsou vyrobeny také z mnoha různých materiálů.

Před nákupem sedáků do proutěných křesel myslete na to, aby se dal povlak vyměnit a snadno vyčistit, abyste na svých křeslech měli vždy zářivě čisté polštáře. Pokud si nejprve přeměříte sedátko, můžete si pak koupit sedák přesně na míru.

Proutěná křesla v zahradě

Návrat k přírodě: právě pro zahrady se přírodní materiály, jako je proutí, ratan nebo dřevo velmi často používají k výrobě zahradního nábytku. Proutěné křeslo, dřevěný stůl nebo lenoška najdou v zahradě své stálé místo, protože jsou vyrobeny z přírodních materiálů, které se prostě nejlépe hodí do tohoto prostředí a vytvoří tak útulná místečka, kde se můžeme cítit dobře.

Pokud stojí venku, vyžadují proutěná křesla a další doplňky zvláštní péči, protože povětrnostní podmínky mohou způsobit, že přírodní materiály pak vypadají poněkud staře. V zimě by měly být proutěné židle a všechen ostatní dřevěný a ratanový zahradní nábytek uloženy v suterénu nebo v podkroví tak, aby jim zimní vlhkost nemohla ublížit. Dokonce i v letním období je třeba nepoužívaná proutěná křesla zakrýt plachtou, protože působí-li na ně často déšť nebo vlhkost, může jejich povrch zešednout. Ale příliš mnoho slunce také není dobré a přímé sluneční záření může způsobit, že dřevo a proutí budou popraskané a porézní. Přes jejich neuvěřitelnou krásu a eleganci nejsou proutěná křesla příliš odolná vůči povětrnostním vlivům.

Jaké jsou alternativy k přírodním proutěným křeslům?

Samozřejmě že k proutí a ratanu existují i umělé alternativy, které jsou tvarově krásné a navíc jsou odolné vůči povětrnostním vlivům. Řeč je zde o polyratanu!  Polyratan není přírodní produkt, a proto není třeba mu věnovat takovou péči, což usnadňuje jeho použití na zahradě! Přesto vypadá polyratanový nábytek opravdu dobře a navíc existuje v různých barvách, jako je bílá, krémová, černá, přírodní nebo hnědá.

Závěsná proutěná křesla

Zvláště útulná jsou závěsná proutěná křesla. Křesla z ratanu nebo polyratanu mohou posloužit jako zahradní křesla nebo také jako doplněk pohovky. Úžasné na nich je to, že sedíte pohodlně a houpete se tam a zpět a nádherně si přitom odpočinete. Pro upevnění se nejlépe hodí speciální stojan nebo tlusté dřevěné trámy. V zahradě najdete břevna na kryté terase, ale můžete také využít stabilní větve ovocných stromů a křeslo na ně zavěsit. Jako doplněk zahradního nábytku na kryté terase je vhodné závěsné ratanové křeslo, venku na zahradě se snáze udržuje proutěné křeslo z polyratanu.

Proutěné křeslo s polštáři je pak velmi útulné. Závěsný nábytek mívá velmi uklidňující účinek, proto si podobně jako v kolébce můžete při pravidelném houpání i zdřímnout.Dokážete si představit něco krásnějšího, než jak se večer s posledními dotyky slunečních paprsků pomalu houpete v křesle visícím na jabloni a vychutnáváte si vůni zahradních květin? Jako v hnízdě ve tvaru kulatého míče nebo ve formě kapek vám proutěné křeslo pomůže zapomenout na každodenní stres a najít klid a bezpečí.

Vhodný styl k proutěným křeslům

Díky přirozenému vzhledu se proutěné křeslo hodí obzvláště k těmto stylům:

  • Venkovský styl:  Ve venkovském stylu vypadá proutěné křeslo rustikálně a příjemně.
  • Vintage: S květinovými polštáři a s mírnými stopami opotřebení je proutěné židle ideální pro styl Vintage.
  • Středomořský styl: Tradiční a domorodé nordické umění se dokonale odráží v proutěných křeslech.
  • Retro: Jako mimořádný prvek zapůsobí proutěné křeslo i v retro stylu.

Nechte se inspirovat rozmanitostí a kouzlem proutěných křesel a brzy už nebudete chtít sedět v jiném tak pohodlném křesle!