Ve víru šuplíků

Zabrousíme trochu do historie, komoda se narodila ve Francii v druhé polovině 17. století, ale dodnes její postavení v domácnostech nebylo ohroženo. Tyto původní široké prádelníky na nožičkách byly menší, štíhlejší a skládaly se maximálně ze čtyř šuplíků. Nejreprezentativnější vykládaný nábytek Ludvíka XV. zobrazuje vrchol řezbářského umění: vyvážené proporce, zaoblení, luxusní dýhování zlatem, jemné intarzie a umělecké řezby. V některé literatuře je tato starožitná komoda označována jako „komoda břichatka“.

Zaszufladowana-1
Obrázek: Jessie Walker/Lived in Images/East News

KRÁSNÁ KLASIKA

V období klasicismu a romantismu komoda znalezla svoje místo v budoáru. Ukázalo se, že splňuje nejen svoji základní funkci- ukládání oblečení („commodus“ v lat. znamená „pohodlná“, „vhodná“), ale rovněž funguje jako toaletní stolek nebo konzole se zásuvkami. Vyráběly se převážně v bílé barvě, zdobené girlandami květin a nesporně se řadila mezi elegantní kusy nábytku.

Zaszufladowana-2
Obrázek: Nick Carter/GapInteriors/East News

DVACÁTÁ LÉTA

Nízká komoda na nožkách se dvěma šuplíky z počátku 20. století. Jedná se o masivní kus nábytku z dubu, v jednoduchém tvaru. V ložnici v pastelovém tónu upozorňuje na sebe nejen barvou, ale také svoji polohou: stojí uprostřed pokoje, konkrétně u noh postele. Je to jediný tmavý akcent v ložnici.

Zaszufladowana-3
Obrázek: Andreas Von Einsiedel/East News.

ART DECO

Krásný příklad toho, jak se nábytek může povznést na umění, jsou 30.léta 20. století. Ale skvosty najdeme i v baroku- kde se komody vyznačují typickým vyklenutím a vydutým zaoblením. Ale to není jediný historický odkaz: v 18. století role komody v místnosti byla jasně definována- velice často se nad ní umísťovalo zrcadlo nebo jiná okázalá dekorace. A tak zůstalo dodnes.

Zaszufladowana-4
Obrázek: Andreas Von Einsiedel/East News

NOVÝ MODEL

Nábytek neustále inspiruje návrháře. Současná podoba komod, si od svých impozantních předchůdkyň, ponechala vysoké a štíhlé nohy. Ale korpus má moderní, dvoupatrový s asymetrickým rozdělením z bukového dřeva. A místo úchytek- vyprofilovaná přední dvířka: vyčnívající hrany umožňují pohodlný způsob otevírání a uzavírání zásuvek.

Zaszufladowana-5
Obrázek: Julia Hoersch/Picture Press/East News.

 

 

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline