Slow fashion - slow design

V poslední době je stále více skloňovaný název „slow fashion” neboli pomalá móda. Určitě jste o tomto fenoménu někde četli. Móda, která je kvalitní, nadčasová a vydrží vám mnohem déle než jednu sezónu, začíná být v trendu. Proč je to vlastně důležité?

Jde hlavně o to chránit naší planetu. Produkcí obrovského množství zboží, které za rok vyjde z módy nebo se opotřebí, vzniká také mnoho odpadu. V produkci „rychlé módy” často nemají pracovníci spravedlivé mzdy, je tu tlak na velmi nízkou cenu. Čímž trpí samozřejmě kvalita. Důsledkem je výroba obrovského množství zboží, které zanedlouho skončí v odpadu a tak se vyrobí další a další a tak stále dokola.

Lidé, kterým záleží na životním prostředí a kteří se snaží dělat něco pro naši planetu, proto při nákupu oděvů uplatňují právě přístup slow fashion.

Zdroj: slowcommons.wordpress.com

Ale tento přístup se dá uplatnit také při zařizování interiérů! Můžeme mluvit o tzv. „slow designu”.

Veškeré bytové vybavení – nábytek i dekorace – se také dají nakupovat tak, aby

  • byly nadčasové a nepodléhaly trendům
  • byly vyrobené kvalitně a dlouho vydržely
  • byly vyrobené eticky a zodpovědně k životnímu prostředí
  • výrobci byli spravedlivě odměněni a i cena pro spotřebitele byla férová

Slow design se vyplatí i z finančního hlediska. Sice je možná prvotní investice do kvalitního nadčasového kousku vybavení vyšší. Ale nemusíte si za dva roky kupovat novou sedačku, protože se proseděla, poškodil se potah a podobně.

Slow design je zatím poměrně nový koncept a možná jen tak nenajdete výrobce, který by své výrobky označoval nějakým logem či značkou, která by napověděla, že takový výrobek je šetrný a udržitelný. Musíte tedy sami pátrat a přemýšlet. Tady je několik tipů, na co se soustředit:

  • Je výrobek nadčasový? Lze ho pouze třeba se změnou pár doplňků, použít v různých stylech interiéru?
  • Je výrobek kvalitní a vydrží dlouho? Jaká je na něj záruka?
  • Je výrobek vyráběn eticky? Nedochází při jeho výrobě k poškozování přírody nebo ke zneužívání lidských zdrojů?
  • Lze výrobek v případě, že doslouží, recyklovat nebo ekologicky zlikvidovat?
  • Byl výrobek vyroben lokálně, z místních zdrojů, bez nadměrných transportních nákladů?

Takové výrobky určitě lze nalézt. Stačí nedívat se jen na vzhled a design, ale také pátrat hlouběji. Zajímat se o to, odkud výrobek pochází, jak byl vyroben a jak dlouho vám vydrží. Nebojte se na to zeptat!

Všichni bychom se měli snažit o to, abychom krásně bydleli, ale také aby nám vydržela krásná a zdravá příroda a aby i příští generace měly kde bydlet a co zařizovat.

Z nabídky Westwing jsme vybrali několik kousků, které principy slow design splňují. Tady jsou:

Skandinávský design je nadčasový a firma Actona velmi dbá na kvalitu svých výrobků i na zodpovědný přístup k zaměstnancům a dodržování zákonů. Ideální židle podle Actony? Vhodně tvarovaná, se solidní konstrukcí a ergonomickým opěradlem. Model „Cazar“ je čalouněný tkaninou nebo eko-kůží, skládá se ze tří částí, které zajišťují komfort na nejvyšší úrovni. Bude vypadat krásně v obývacím pokoji, ložnici nebo pracovně.

Koberec s klasickým vzorem nikdy nevyjde z módy a v takto decentní barvě se navíc hodí k jakémukoliv stylu. Výhodou je také použití pouze přírodních materiálů – bavlny a latexu. Koberce belgické značky Louis de Poortere dělají dojem. A není divu – její filozofií je vnést do každého interiéru eleganci a co nejvyšší komfort. Značka byla založena v Kortrijku, vlámském městě, které je známé svou textilní výrobou. Vyrábí jedinečné luxusní koberce, do nichž se zamilujete.

„Nekonečný” kalendář lze používat stále dokola a navíc je vyroben z recyklovatelného dřeva.

Krásný stolek vyrobený z kusu dřeva, který by se nedal použít při výrobě klasických rovných ploch, může být krásným a originálním doplňkem interiéru. Pokud je navíc dřevo získáno z udržitelných zdrojů, nemusíte mít výčitky.

Květináče vám nejen umožní mít kousek zeleně v interiéru, ale jsou vyrobené zodpovědně z recyklovaných plastů. Jedinečného efektu dosáhnete, pokud spojíte více květináčů a vytvoříte tak vlastní kompozici. Díky speciálnímu způsobu zavlažování budou všechny rostlinky zalévány současně. Nemusíte se bát, že by uschly, nebo byly naopak přelité. Návrháři D&M mysleli na všechno!

Článek vznikl ve spolupráci s paní Janou Pěknou. Jana Pěkná vyučuje interiérový design v Online škole bytového designu a propaguje etický přístup k zařizování interiérů. Od roku 2012 pravidelně pořádá online kurzy.

Fotografie: Westwing Home & Living / shutterstock

Monika Alberovska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline