Karim Rashid

Celebrita ve světě designu

Karim Rashid je skutečnou hvězdou současného designu. Jeho charakteristický styl a neotřelý přístup z něj udělaly projektanta světového významu. Na svém kontě má přes 300 ocenění a pochlubit se může spoluprací s takovými značkami jako jsou Alessi, Cappellini, Artemide, Kenzo, Prada či Sony.

Česká značka koupelnových doplňků Grund se při příležitosti 25. výročí svého založení obrátila právě na Karima. Výsledkem jejich spolupráce je kolekce „Color my World“ – jedná se o koupelnové předložky a plastové doplňky vyznačující se organickými tvary a živými barvami. Vůdčí myšlenkou projektanta bylo vnést do zpravidla syrového prostoru koupelny měkkost a energii.

Kolekce koupelnových doplňků si pohrává s formou i konvencemi. Živé barvy a organické tvary jsou pro Rashidovy projekty typické.

1-Karim_04

PROJEKTANT TĚLEM I DUŠÍ

Narodil se v Káhiře do egyptsko-anglické rodiny, vzdělání pak získal na fakultě designu v Ottawě. Roku 1993 otevřel v New Yorku vlastní studio a od té doby je stále na cestách. Přednáší na univerzitách po celém světě a účastní se mnoha konferencí, přičemž šíří svou myšlenku o důležité roli designu pro každodenní život člověka. I přes nabitý diář si umí najít čas i na vytváření dalších fantastických předmětů. Momentálně je jedním z nejplodnějších tvůrců ve svém oboru, s více než 3000 zrealizovanými koncepcemi.

2-GRUND_heimtextil_FFM_2015-(256-von-376)
3-GUFRAM-Bounce-Chair_04

Rashid je všestranný projektant. Navrhuje vše od nábytku, přes obaly na telefon či kuchyňské spotřebiče, až po celé hotely. Předměty, které vytvoří, mají i uměleckou hodnotu. Některé z nich našly své místo ve stálých expozicích newyorského MoMA či pařížského Centre Pompidou.KARIMANIFESTO

Karim Rashid je designérem s velkou představivostí, která se výrazně promítá do předmětů, které navrhuje. Je také ochráncem krásy, pro nějž je estetika jednou z nejvyšších hodnot a přirozených potřeb člověka. Jak říká Karim: „Dobrý design je potěšením pro smysly. Předměty v našem okolí by pro nás neměly představovat překážku. Měly by to být organizmy, s nimiž žijeme v symbióze.“

5-DEKNUDT-Spline-Mirror_06

Dalším zásadním rysem Rashidovy mise je oproštění se od minulosti, nostalgie, stesku za tím, co bylo. Jeho projekty proto nikdy nenavazují na jakékoli tradice. Jde o moderní, vizionářský design určený pro současnost, který se nebojí budoucnosti.

6-ARAN-CUCINE-Karan-Kitchen-by-Rastelli_01

SMYSLNÝ PLAST

Svou slávu Rashid získal mimo jiné díky tomu, že si vytvořil charakteristický, místy až kontroverzní styl na hranici kýče a pop-artu. Jeho projekty září živými barvami, mezi kterými hraje prim růžová – pro Rashida typická barva. Do jejích všemožných odstínů obléká nejen své výtvory, ale i sebe sama. Často se také objevuje v kombinaci s plastem – umělá hmota je jeho oblíbený materiál.

7-CHRISTIAN-SIRIANO_Silhouette-Fragrance-Bottle_03
4-PURHO-Blob-Chandelier_01

Projekty Karima Rashida překvapují nejen svou koloristikou, ale také formou – oblou, organickou, smyslnou. Evidentní je jeho negativní vztah k přímým liniím a pravým úhlům. Ačkoli se tento přístup může na první pohled zdát poněkud přehnaný, konečný vzhled Rashidových předmětů svědčí o důkladně promyšlené koncepci. Kromě bohatství tvarů se vyznačují také jednoduchostí a funkčností. Každý takový předmět je ztělesněním Rashidova manifestu – mění všední prostředí obklopující člověka tím, že do něj vnáší praktickou krásu.

 

 

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline