Na francouzský způsob

Francouzský styl – vedle anglického – je jedním z nejvíce rozpoznatelných způsobů zařizování interiéru. Vznikal po dobu několika století, volně se inspirující architekturou různých období. V konečné verzi se považuje za znak elegance a blahobytu. Ve francouzském obývacím pokoji není místo pro minimalismus, což neznamená, že vše je dovoleno. Postup určuje první pravidlo, které zní: „Hodně, ale se vkusem.”

Addison RoadFotografie: Andreas von Einsiedel/East News

Jemné tóny

Platí delikátní, pastelové barvy. Na zdích světlé tapety nebo obložení ve stejné barvě. Je to svým způsobem nezbytnost: bohatství nábytku a doplňků vyžaduje přirozeného pozadí.

Symetrie, symetrie, symetrie…

Dualismus je jednou z nejdůležitějších vlastností stylu. Projevuje se sudým počtem zařízení, doplňků a dekorací. Symetrické uspořádání zahrnuje: dekorace, obrazy, nábytek, záclony, lampy…

Lehký nábytek

Křesla, šezlongy, komody, stoly… Vyžadovaný je nábytek světlý, elegantní, stylizovaný na ten z 17. a 18. století, s eliptickými, zaoblenými tvary, zdoben zlacením, kováním či řezbářství.

Krásné tkaniny

Pouze vysoce kvalitní materiály. Jednobarevné nebo s klasickým vzorem, zvýrazňující tvary nábytku.

Pilastry, sloupy

Krb, jako jeden z determinantů francouzského salónu, by měly zdobit stylové pilastry v libovolným stylu. Co se týče dekorací, neexistuje zde rozdíl na konkrétní období.

Na stropě

Zdi a strop je třeba zdůraznit štukatérství. Ornamenty jsou neodmyslitelným prvkem francouzského stylu.

Lesk krystalů

Francouzský obývací pokoj miluje lesk. A to jak umělé, tak i přirozené světlo. Upřednostňuje sklo v jakékoli formě (okna, skleněné přepážky, prosklení), zejména krystalové. Lesk tohoto lustru dodatečně posilňuje jeho odraz ve zrcadlech umístěných naproti sobě.

Ušlechtilý detail

Hodiny, sošky, bělené busty, svícny… Tento interiér má rád především starožitné a cenné předměty.

Ušlechtilé dřevo

Nábytek pokrývá kvalitní dýha, často exotická, vítány jsou také intarzie a kování.

Vkusná kamufláž

Dokonce i ty novější, moderní předměty by měly podléhat příslušné stylizaci.

Velká forma

Obývací pokoj je místem, kde se můžeme pochlubit malířstvím (vítány jsou také portréty předků, rytiny či fotografie). Ujistěte se, že je zdobí estetický rám.

Více světla

Řada světelných zdrojů ve velkých počtech, je to skoro nutnost: krásné předměty vyžadují neotřelou expozici.

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline