Dovolená snů: Kuba, Keňa, Sv. Bartoloměj a Srí Lanka

Máte hlavu plnou cestování a každý měsíc přidáváte na svůj seznam vysněných destinací novou položku? Máme pro vás čtyři další tipy. Popadněte pas, zabalte pár nezbytností a vyrazte na cesty. Dovolená snů čeká!

dovolená snů místa která musíte navštívit

Kuba: Svoboda s koktejlem v ruce

Sníte o cestování v čase? Vydejte se na Kubu! Tento ztracený ráj, kde se čas zastavil v roce 1960, vás oslní svou barevností, veselou náturou a nádhernou přírodou. Vítejte v zemi paradoxů, kde rum teče proudem, vzduch voní prvotřídními doutníky a největším snem je život v USA.

Co navštívit

Na vašem seznamu určitě nesmí chybět hlavní město ostrova, Havana. Projděte si hlavní ulici Obisco a nasajte typickou atmosféru lokálních obchůdků, kaváren a restaurací. Pokud vás začnou pobolívat nohy, nasedněte do bici taxi, kubánské obdoby tuk-tuku. Večer vyrazte do víru velkoměsta, třeba na lekci salsy v některém v místních hotelů nebo si vychutnat kokosové daiquiri na střeše slavného Iberostar.

dovolená snů kuba

Druhý den se vypravte za město do údolí Viñales a prozkoumejte zblízka ta nejlepší tabáková políčka a nádhernou scenérii v objetí majestátních kopců Mogotes. Pokud ovládáte španělštinu, dejte se do řeči s místními rolníky, třeba vám poradí nejlepší místa na potápění a šnorchlování. Určitě mezi nimi zazní i varadero nebo playa larga, místo s nádhernou pláží a průzračnou vodou. Tady taky narazíte na slavnou Bahia de Cochinos, Zátoku sviní. Se skvostnou koloniální architekturu se setkáte ve městě Matanzas nebo Santiago de Cuba, rodišti vášnivé salsy. Zavítejte také na souostroví Las Salinas, kde můžete pozorovat plameňáky. Zážitek, na který určitě nezapomenete.

Co ochutnat

Místní kuchyně je stejně pestrá jako země samotná. Za ochutnání rozhodně stojí mořské plody, na své si však přijdou hlavně milovníci sladkého. Místní hojně využívají maniok, sladké brambory a banány, které jsou ve smažené podobně vynikající. Velmi lahodný je kubánský flan, dezert s kondenzovaným mlékem a karamelem, a koblížky churros.

Návštěva Kuby by však nebyla kompletní bez tradičního doutníku a alespoň jednoho loku kubánského rumu. V Havaně nesmíte minout autentické bary La Bodeguita Del Medio a Rum Rum, na zdraví si můžete připít také v El Floridita, oblíbené taverně Ernesta Hemingwaye.

Čím je Kuba výjimečná?

Kuba je rájem všech milovníků kvalitních doutníků, rumu a automobilových veteránů. S místními si jistě užijete spoustu zábavy, Kubánci jsou velmi přátelští, rádi zpívají a tančí, pijí rum jako vodu a vlastní minimálně jedno houpací křeslo na osobu. Nejeden cestovatel pak uvádí jako hlavní důvod cesty na ostrov svobody možnost poznat život v komunistické zemi na vlastní kůži.

dovolená snů kuba co navštívit

Užitečné rady

 • raději než v hotelu se ubytujte v soukromém ubytování u místních, tzv. casa particulares. Ubytování je levnější a mnohem autentičtější. Navíc se jedná o skvělý způsob, jak poznat místní
 • pokud se chcete vyhnout zažívacím potížím, dejte si po každém jídle malého panáka rumu
 • měníte-li si peníze až na místě, buďte obezřetní – Kuba má dvě oficiální měny, jednu pro místní a jednu pro turisty. Rozdíly ve vzhledu jsou přitom minimální
 • nezapomínejte, že jste v zemi, kde se zastavil čas – lidé nepoužívají kreditní karty, mobil i počítač jsou zde raritou. Na wifi narazíte jen velmi sporadicky, navíc je vcelku drahé. Ideální místo pro digitální detox, nemyslíte?

Keňa: Divoká kolébka civilizace

Nádherná africká země je zárukou nevšedních zážitků během odpočinkové i aktivní dovolené. Západní část patří horám, východ je zemí snových pláží a nekonečných savan, ve kterých můžete pozorovat „velkou pětku“ – lva, slona, levharta, buvola a nosorožce v jejich přirozeném prostředí. Že ještě není na vašem seznamu vysněné dovolené? Nejvyšší čas to napravit!

dovolená snů keňa co navštívit

Co navštívit

Keňa nabízí opravdu vše – divoce žijící zvířata, rušná velkoměsta i poklidné pláže, velehory a pouště, stačí si jen vybrat, jakým směrem se bude vaše exotická dovolená ubírat. Na pobřeží u Mombasy na vás čekají překrásné písčité pláže, tyrkysové moře a příjemné tropické podnebí. Pokud patříte mezi vyznavače šnorchlování, určitě už jste slyšeli o pláži Diani Beach a přilehlém korálovém útesu.

Doslova povinností je návštěva pestrých a divokých národních parků. Nejznámějším je Maasai Mara, území kmene Masajů, který můžete v parku potkat. Pokud si chcete odvézt nezapomenutelné zážitky, navštivte park od července do října. V tomto období se dávají do pohybu milionová stáda buvolů, antilop, zeber a pakoňů. Safari na vlastní kůži zažijete v parku Aberdare, kde je dovoleno kempovat. Perfektním výchozím bodem na horské túry jsou parky Hell’s Gate a Kenya. Bohatými říčními systémy, oázami a akáciovými háji překvapí Tsavo i jezero Nukuru, jezero Turkana zase potěší nadšence do historie – právě tady archeologové nalezli vůbec nejstarší ostatky pravěkých lidí.

dovolená snů keňa

Co ochutnat

Rozmanitost země se odráží také v místní kuchyni. Chcete-li ochutnat typické jídlo domorodců, vyzkoušejte kukuřičnou kaši ugali nebo tradiční orio (směs rozmačkaných brambor, zeleniny, kukuřice a fazolí). Pokud se raději zakousnete do masa, doporučujeme nyama chomu, opečené skopové či hovězí maso. Běžně však narazíte i na takovou exotiku jako želví polévku, guláš z chobotnice nebo steak z antilopy, slona či krokodýla. Nejen v restauracích, ale i ve stáncích na ulici narazíte na sambusas, smažené trojúhelníčky z listového těsta plněné kořeněným sekaným masem nebo zeleninou.

Tekutiny doplňte například mučenkovým džusem nebo nezvyklým africkým pivem, domácím pálenkám se raději vyhýbejte, díky nedokonalé výrobě mohou vašemu zdraví ublížit.

Čím je Keňa výjimečná?

Budete zde mít celou Afriku jako na dlani! Vaše srdce si získá poklidnou atmosférou, nádhernými plážemi, hornatým vnitrozemím i rozmanitým životem. Keňa je krásná, divoká a plná historie. Čeká vás proto příjemný mix odpočinku a poznání zcela v duchu afrického hesla „není kam spěchat“.

Užitečné rady

 • populace a kultura Keni je velmi různorodá, což dokazuje i fakt, že se zde mluví celkem 42 jazyky. Nemusíte se však obávat, angličtina je jedním z nich
 • průměrné teploty v Keni celoročně převyšují 30°C, při balení na to myslete
 • i když se situace v posledních letech zlepšuje, Nairobi rozhodně nepatří mezi nejbezpečnější města na Zemi. Nechoďte proto nikam sami, raději si zaplaťte taxi

Sv. Bartoloměj: Je libo selfie s celebritou? 

Když se podíváte na mapu Karibiku, snadno tento malý puntík přehlédnete. Věčná škoda, tato drobná tečka je vám schopna nabídnout jednu z nejluxusnějších dovolených na světě. Ne nadarmo je ostrov Sv. Bartoloměj oblíbenou destinací světových celebrit. Malinkatý ostrůvek (s rozlohou pouhých 21 km2) totiž dokonale splňuje představu ráje! Průzračně čistá voda, oslnivý bílý písek, dokonalé jídlo… Připraveni na dovolenou svého života?

dovolená snů nejkrásnější pláž

Co navštívit

Velikost ostrova vám dovolí jej procestovat křížem krážem během několika málo hodin. Ideální výchozí bod každého výletu představuje hlavní město Gustavia, situované v západní části země. Předtím, než se vydáte objevovat kouzlo ruin starodávných tvrzí, udělejte si odbočku do přístavu, kde kotví ty luxusnější zámořské parníky a skvostné jachty. Úchvatný výhled na celé město i ostrov vám nabídne nevysoký kopec La Tourmente, pokud jste vášnivými fotografy, připravte se na své životní záběry!

Alespoň jednou byste měli vyrazit na vyhlášenou pláž St. Jean. Právě zde končí letištní dráha, na kterou dosedají letadla přistávající na místním letišti. Létat sem sice mohou jen menší stroje, nicméně i přelet malého letadla těsně nad vaší hlavou vám zajisté vezme dech. Právě kvůli této atrakci budete pláž sdílet s velkým počtem turistů, upřednostňujete-li soukromí, vydejte se na pláž ve východní části ostrova nebo na některý ze sousedních ostrovů – Antigua, Barbuda, Sv. Kryštof, Nevis nebo Panenské ostrovy. Z pláže ale neutíkejte před setměním, přišli byste o ten nejkrásnější západ slunce na světě! Jako suvenýr si odvezte mušličku, jejich rozmanitost je k vidění v muzeu Interoceans Museum, jenž nabízí k vidění sbírku více než 7 000 mořských mušlí.

luxusní dovolená snů sv. bartoloměj

Co ochutnat

Místní, Francií inspirovaná kuchyně potěší vaše chuťové buňky zejména mořskými plody. Místní rybí polévka a předkrmy ze solené tresky jsou gurmány považovány za ty nejlepší na světě! Na krevety v těstíčku, chobotnici nebo ceviche (zeleninový salát s kousky čerstvé syrové ryby) si zaběhněte do restaurace Le Tamarin. Večer můžete zakončit v baru Le Select, kde rozhodně ochutnejte ti’punch, koktejl z rumu, limetkové šťávy a cukru.

Čím je Sv. Bartoloměj výjimečný?

Století švédské nadvlády a populace složená zejména z potomků francouzských kolonizátorů propůjčuje ostrovu velice specifický charakter, jedinečný v Antilách. Ten si můžete vychutnávat po celý rok, díky pasátům vznikajícím kolem rovníku zde teplota málokdy překročí příjemných 30°C.

sv. bartoloměj pláž s bílým pískem

Užitečné rady

 • pokud se chcete vyhnout davům turistů a navíc trochu ušetřit, navštivte ostrov v létě
 • ne všechny pláže jsou přístupné veřejnosti, než vyrazíte chytat bronz, raději si na internetu předem zkontrolujte, jestli nenarazíte na zamčenou bránu
 • ostrov je zámořským společenstvím Francie, bez problémů se zde proto domluvíte francouzsky a zaplatíte v eurech
 • Sv. Bartoloměj je nazýván ostrovem věčného slunce, deštník tak můžete bez obav nechat doma

Srí Lanka: Kousek pozemského ráje 

Ostrov vzdálený asi 50 km od Indie je s pevninou spojen Adamovým mostem, úzkým pruhem korálových útesů. Podle pověsti byla Srí Lanka biblickým rájem, ze kterého Adam přešel právě po tomto mostě. Zní to romanticky? Ano, přesně taková totiž Srí Lanka je!

dovolená snů srí lanka lví skála

Co navštívit

Srí Lanka nabízí pro každého něco. Jestli už máte dost lenošení pláži, vydejte se z rozpáleného pobřeží do středu ostrova. Ideálním výchozím bodem pro objevování „slzy Indie“ je město Kandy, odkud se snadno dostanete k jeskyním chrámům Dambulla na severu, slonímu sirotčinci na západě, východním čajovým plantážím i národnímu parku Yala, rozkládajícímu se na jižním cípu ostrova. V samotném městě si nenechejte ujít návštěvu Chrámu Buddhova zubu, tradiční tance ani krmení všudypřítomných opic. Severně od města se nachází Sigiriya, Lví skála tyčící se do výšky 200 m nad zalesněnou planinou. Právě zde kdysi stával rozsáhlý palácový komplex se zahradami a dodnes fungujícími fontánami. Pokud ještě nebudete Buddhou přesyceni, vydejte se dále na sever do starobylého města Anuradhapura, místa Buddhova osvícení.

Do paměti se vám jistě vryje výšlap na posvátnou Adamovu horu. Po zdolání přibližně 5 000 schodů vás čeká odměna v podobě posvátné šlépěje – nefalšované stopy Buddhy, případně Adama či Šivy. Abyste se dostali dále na jih, skočte na vlak, cestování tímto dopravním prostředkem je jedním ze zážitků, který si na Srí Lance nesmíte odpustit. Dorazíte až do města Mirissa, které vás zaskočí pláží jakoby vystřiženou z katalogu. Při troše štěstí zde spatříte plout velryby společně s delfíny. Nedaleké Galle si zase zamilujete díky holandské pevnosti, skvělému příkladu koloniálního dědictví, i velmi přátelským místním rybářům.

dovolená snů srí lanka co navštívit

Co ochutnat

Pokud si libujete v ostrém jídle, na Srí Lance si zaručeně pochutnáte. Ostrov vás potěší nespočtem variant kari, stejně jako hopperem (plackou z rýžové mouky a kokosového mléka) vařeným na sladko i na slano. Říz mu můžete dodat sambalem, pálivou chilli omáčkou běžně podávanou ke všem slaným pokrmům. Žízeň zažeňte srílanským pivem nebo toddym, palmovým vínem získaným zkvašením cukerné mízy kokosové palmy. A nezapomeňte ani na srílanskou pýchu, pravý cejlonský čaj. Vůně a chuť zdejších čajových lístků vás dozajista omámí!

Nebojte se jíst v pouličních stáncích (zvaných kadé) a pojízdných bufetech, které jsou velmi oblíbené jak mezi místními, tak turisty. Většinou zde seženete roti (taštičky a rolky s náplní z čehokoli, po čem vaše srdce zatouží) nebo papadam (křupavou oplatku z mouky z mungo fazolí).

Čím je Srí Lanka výjimečná?

Dlouhé písečné pláže zakryté stíny kokosových palem, domov čajových plantáží, rýžových políček a volně žijících slonů, nezní vám to snad jako dovolená snů? Exotický ráj má neuvěřitelně rozmanitou přírodu a barvitou historii, která vám stoprocentně učaruje. Na ostrově se mísí odkaz dávných civilizací s bohatou kulturní a náboženskou tradicí a přátelskou povahou současných obyvatel. Zkrátka láska na první pohled!

Užitečné rady 

 • nejlevnějším (a nejzábavnějším) způsobem cestování na kratší vzdálenosti je tuk-tuk, motorizovaná tříkolka využívaná jako taxi
 • stejně jako v Řecku nebo Indii vyjadřujete souhlas zatřesením hlavy ze strany na stranu
 • na Srí Lance si potrpí na zdvořilost, před tím, než si budete chtít někoho vyfotit, požádejte o svolení
 • pokud si budete chtít jako suvenýr odvézt fotografii s Buddhou, nejspíš vás zklameme, jeho fotografování je na Srí Lance zakázáno!

Foto&Video: Shutterstock, St. Barth Guide

Martina Lecianová

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline