Kambodža, Maroko, Kréta a Capri: odhalte jejich tajemství!

Čtyři různá místa, ale každé stejně vzrušující: Kambodža, Maroko, Kréta a Capri. Myslíte si, že znáte tajemství těchto destinací? Připravili jsme několik faktů, které vás zaskočí.

westwing-ciekawostki-jeszcze-nie-wiesz-kambodza

Kambodža

Kambodža se pyšní více než tisíciletou kulturou. Svatyně Angkor Wat, panenské pláže a vstřícní obyvatelé jsou její nejlepší vizitkou. Přesto pro nás Kambodža zůstává spíše neznámá.

Phnom Penh

V hlavním městě Kambodže můžeme narazit na stopy doby, kdy země ještě byla francouzskou kolonií. K vidění je Královský palác, muzeum Tuol Sleng  a pagoda Wat Phnom, které město vděčí za své jméno.

Dobrou chuť! 
Výborná jídla, jejichž základem je rýže, maso a kokosové mléko – co do gastronomie má jihovýchodní Asie hodně co nabídnout, zvláštnosti nevyjímaje – co říkáte na pochoutky v podobě tarantule? To kvůli nim se hlavnímu městu Kambodže přezdívá „město pavouků“.

Změna směru!
Dvakrát ročně pod vlivem stoupající vody v Mekongu mění řeka Tônlé Sab směr toku a plyne pozpátku. Proti povodním se místní chrání tak, že svá obydlí staví na kůlech. Pohled na ně je pastvou pro oči!

Na ulici

Máte chuť na něco „s sebou“? Kambodži vládnou umělohmotné sáčky -dostanete v nich také čerstvě vylisovaný džus na  cestu.

westwing-ciekawostki-jeszcze-nie-wiesz-maroko

Maroko

Úchvatné, nostalgické a romantické jako v Casablance Michaela Curtize. Určitě víte o Maroku vše podstatné?

Červené město 
Marrákeši, jednomu z nejvýznamnějších měst Maroka, se říká také „červené město“ – to kvůli barvě místní zástavby.

Z celého srdce…
V Maroku jsou symbolem lásky játra, nikoli srdce.

Tajná ingredience
V každém marockém domě bychom našli Ras-el-Hanout  – koření, které se skládá z 35 ingrediencí. Ras-el-Hanout je spojením všemožných chutí od sladké přes pikantní až po hořkou. Čistá exotika!

Údolí růží 
Na úpatí Atlasu leží Údolí růží. Podle legendy sem růže přinesli poutníci z Mekky. Ať už tomu bylo jakkoli, dnes můžeme obdivovat desítky kilometrů se táhnoucí růžové keře. Dva místní podniky se věnují zpracováním růží a k dostání jsou tak růžové olejíčky, mýdla i vody.

westwing-ciekawostki-jeszcze-nie-wiesz-kreta

Kréta 

Již Hippokrates tušil, že Kréta umí vyléčit mnohé neduhy! Ale tím to zdaleka nekončí – přesvědčte se sami, čím je tento ostrov tak výjimečný.

Květena
Na Krétě se vyskytuje přes 2000 druhů rostlin, z nichž 157 jsou endemity. Tato skutečnost potvrzuje domněnky vědců, totiž že ta nejsušší místa ve skutečnosti oplývají pestrým životem.

Walt Disney
Kréta si pravou záplavu turistů  zažila v šedesátých letech, poté co v Elundě společnost Walta Disneye natočila film The Moon Spinners.

Kráska rodem z Kréty

Otec herečky Jennifer Aniston se narodil právě na Krétě jako Janis Anastasakis, ve věku dvou let se však s rodiči přestěhoval do USA. Otec slavné herečky je mimochodem také hercem – hrál mj. v telenovele Tak jde čas.

Moře
Pobřeží Kréty nás svádí bezkonkurenčními barvami. Voda je tu natolik čistá, že na většině pláží vlají tzv. modré vlajky, které v Evropě označují pláže splňující ty nejpřísnější standardy.

westwing-ciekawostki-jeszcze-nie-wiesz-capri

Capri

Monte Solaro tyčící se do výšky 589 metrů nad mořem skýtá úžasný pohled na Apeninský poloostrov! To však není jediná přednost Capri.

Gastronomie
Barevný salát Caprese je symbolem tohoto italského ostrova: rajčata, mozzarella, sůl, bazalka a olivový olej. Poezie!

Hudba
Frank Sinatra na své album „Come Fly With Me” z roku 1957 nazpíval píseň „Isle of Capri” – čímž tomuto ostrovu oddal hudební hold

Literatura
Spisovatel Somerset Maugham na Capri situoval svou povídku „The Lotus Eater”, jehož hlavního hrdinu uchvátí krása tohoto ostrova natolik, že se rozhodne zanechat práce a usadit se na Capri. Nezbývá než závidět!

Hotel hvězd 
Hotel Pagano byl prvním hotelem na ostrově – otevřel své brány již roku 1826 a od té doby uhostil bezpočet umělců. Rádi sem přijížděli například němečtí malíři August Kopisch a Ernst Fries.

Fotografie: Getty Images

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline