Vybíráme koberec

Dát si snídani v Damašku a oběd na území starodávných Médů – podle legendy se král Šalamoun dokázal přemísťovat s obrovskou rychlostí, a to vše jen díky výjimečnému létajícímu koberci! I když se sny dávných pohádkářů nikdy nerealizovaly v praxi, dnešní koberce dokážou proměnit interiér na překrásnou krajinu a to i přesto, že nejsou létající. Pomůžeme vám s výběrem vhodného koberce, který dokáže vylepšit vzhled vašeho pokoje – bez ohledu na to, zda preferujete ty pestrobarevné nebo vás víc zaujmou ty s nenápadným vzorem, které diskrétně zajistí komfort vašim nohám. Zde je několik rad a doporučení.

westwing-bardzo-ładny-dywan

Příliš velký koberec místnost opticky zmenšuje. Naopak příliš malý se ve velkém interiéru snadno ztratí. Doporučujeme zvolit takový koberec, který je o 60 centimetrů kratší, než je délka nejkratší zdi v pokoji. Nesmíte také zapomenout na dveře, aby nám případně při jejích otevírání koberec nějak nepřekážel.

westwing-dywan-w-salonie
westwing-dywan-w-salonie-2

Abychom nenarušili interiérové proporce v obývacím pokoji a nevznikl nám efekt Alenky v říši divů, musíme u výběru koberce zohlednit i délku pohovky a přidat zhruba 20-30 centimetrů koberce z každé strany. Pokud je obývací pokoj propojený s jídelnou, lze dvěma různými koberci rozdělit místnost na jídelní a odpočinkovou zónu. Koberec v jídelní části, by měl být o 70 cm delší než je délka stolu – abychom si usnadnili manipulaci s židlemi. V tomto případě je velmi důležité provedení koberce. Nesmíme zapomínat na to, že střed koberce bude neustále skrytý pod stolem, ale okraje budou vždy viditelné.

westwing-dywan-w-jadalni

V ložnici se nejlépe osvědčí koberce typu shaggy. Doporučujeme zvolit takový, jehož 1/3 plochy bude pod postelí a 2/3 budou tvořit měkký rám. Velký koberec je možné nahradit dvěma menšími, které lze umístit z každé strany postele.

westwing-dywan-w-sypialni

Do předsíní a chodeb se nejlépe hodí dlouhé koberce nebo přímo běhouny. Je dobré dodržet alespoň 15 centimetrovou mezeru mezi kobercem a zdí. Nejlépe vypadají běhouny a dlouhé koberce, které jsou o něco kratší, než je samotná chodba.

westwing-dywan-w-korytarzu

Při výběru koberce myslete vždy na úklid. Nejlépe se perou akrylové a polypropylenové koberce. Nekrčí se, snadno se z nich odstraňuje špína, jsou rychleschnoucí a neztrácejí barvy. Nepříjemné pachy lze snadno odstranit z akrylových koberců, které mají kromě snadného používání ještě jednu velkou výhodu: nezpůsobují alergické reakce, se kterými se setkáváme v případě přírodních materiálů. Dobrou alternativou pro vlněné koberce jsou ušlechtilé polypropylenové koberce typu heat set nebo fryz.

westwing-dywan-pod-stołem

Fotografie: living4media

Dagmar Ferova

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline