Jasně osvícené

Honosné víceramenné svícny, skromné lucerny, svícny, lustry… Originální a dekorativní umístění svíček je velmi důležitý prvek interiérové architektury. A vůbec nezáleží na tom, zda budou svíčky zdrojem hlavního osvětlení nebo jen blikající, druhotnou dekorací.

Stará dobrá klasika

Pokud bychom měli vyjmenovat základní prvky zámeckých interiérů, na prvním místě se pravděpodobně objeví víceramenný svícen. Mladší bratranec lustru se postavil na vlastní nohy (většinou dlouhé a ozdobné…) v XVIII. století  a od té doby je dominantním okrasným prvkem každého stylového prostoru. Tak jako zde, kde se pomyslná rovina mosazných svícnů jemně prolíná s rokokovým motivem nástěnného štuku.

Jasně osvícené
Obrázek: Hammond/So Food/East News

Linie v hlavní roli

Krb je osvědčeným místem pro vystavování rozličných předmětů. Tuto dekoraci předurčuje strohý tvar krbové římsy. Její forma a barva skvěle ladí s monochromatickým tónem obývacího pokoje. Je skromný a elegantní. Jak je vidět – pro dynamizaci bílé zdi a lehké „provzdušnění“ symetrického interiéru, stačí vhodně umístit řadu různě vysokýchštíhlých jednoramenných svícnů.

Jasně osvícené
Obrázek: Simon Upton/The Interior Archive/East News

Půvabně a mihotavě

Lustr v roli lustru – ve své základní funkci. Soudobá verze, teplá a stylová. Korpus zhotovený ze stříbrného drátu a na každém rameni ve tvaru květu. Přes sklo proniká oduševnělé světlo. Podsvíceno je také pozadí: jednoramenný svícen a lampičky ve vitríně. V přirozeném prostředí je přírodní osvětlení přirozeným řešením.

Jasně osvícené
Obrázek: Johnny Bouchier/Red Cover/East News

Divadlo světel

Kompozice je celkem zajímavá: mobilní dřevěná plocha, na ní šest vysokých jednoramenných dřevěných svícnů, skleněné svícny a mezi tím zvířátka – hadrová a dřevěná a k tomu ještě barevné polštáře. Vše vypadá jako divadelní dekorace, jako scéna z domácího divadla. Kam se ale poděli herci? Jsou zřejmě někde za kulisami. Asi jsme přišli zrovna o přestávce mezi akty…

Jasně osvícené
Obrázek: Stefan Thurmann/Picture Press/East News

Vzhůru nohama

Sama krása: jednoduchost, nestrojenost, bez špetky přepychu. Několik porcelánových anebo kovových stojánků na vajíčka převrátíme dnem vzhůru na kulatém (např. kamenném) podnosu a horkým voskem na ně přilepíme svíčky (mohou být klidně i barevné). To je návod na nádhernou kompozici ke snídani. Stojánek na vajíčko se ve funkci svícnu osvědčí stejně dobře, jako ve své původní roli.

Jasně osvícené
Obrázek: Julia Hoersch/Picture Press/East News

Světelný dialog

V popředí dva nádherné vysoké jednoramenné svícny z tmavého, soustruženého dřeva. Stojí na podlaze jako dva majáky: přitahují pozornost všech osob v pokoji . Na krbu v pozadí je řada mosazných jednoramenných svícnů, které tvoří důmyslné symetrické aranžmá. Dialog svícnů probíhá na několika úrovních: nahoře – dole, bílá – černá, dřevo – kov.

Jasně osvícené
Obrázek: Janne Peters/Picture Press/East News

Text: Westwing

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline