Generální úklid vašeho interiéru

Nový rok, nové já? Uplatněte tuto kouzelnou formulku i na váš interiér a dopřejte mu novoroční detox. Poradíme vám, jak na takový generální úklid rychle, jednoduše a hlavně účinně!

generalni-uklid-kuchyne

Připravte se

Při větším úklidu je důležité zvolit správný systém a dopředu nachystat vše potřebné. Nezačínejte s očistou tam, kde je největší nepořádek, zkuste to naopak – pusťte se nejprve do místností, kde je relativně uklizeno. Detox vám tady zabere jen chviličku a neodradí vás hned zkraje.

Buďte důkladní

Nejdůležitější zásadou efektivního úklidu je bez váhání vyhodit vše, co již nepotřebujete. Mějte proto po ruce pytel na odpadky a bez milosti do něj skládejte vše přebytečné. Pokud se vám některých kousků přeci jen zželí, můžete je nabídnout na internetu nebo přátelům, kteří je u vás obdivovali. Nebojte se prázdných zdí či poliček, časem určitě najdete barvu nebo dekoraci, která se bude k vašemu interiéru hodit.

Zvolte centrální překladiště

Vyhraďte si malý koutek, kam budete odkládat věci, u kterých nejste rozhodnuti, zda je uschovat nebo vyhodit. Tento manévr vám ušetří spoustu času.

generalni-uklid-obyvaci-pokoj

Ložnice

Opravdu potřebujete mít všechny knihy vyskládané na poličkách a šperky vystavené na nočním stolku? Zbavte se všech lapačů prachu a odložte je do krabic, kde na ně prachová smítka nedosáhnou. Jestliže chcete vzít novoroční očistu skutečně z gruntu, nevyhýbejte se ani šatníku a vyřaďte z něj vše, co jste minulý rok neoblékli. Westwing tip: Oželte v ložnici veškerou elektroniku, a to včetně mobilu. Ten nechte odpočívat v obývacím pokoji nebo kuchyni. Věřte nám, váš spánek bude mnohem klidnější.

Pracovna

Povalují se vám po stole štosy papírů, starých složenek a dokumentů? Dejte se do třídění – nepotřebné dokumenty zrecyklujte, ty důležité přehledně roztřiďte do šanonů nebo dekoračních boxů. Nezapomeňte také vyměnit starý kalendář za ten aktuální. Máte-li náladu na DIY, můžete se inspirovat naším dřevěným stolním kalendářem.

rychly-generalni-uklid

Obývací pokoj

Svíčky, obrázky a další dekorace vždy lákají k nákupu, jenže když se jich v obýváku nahromadí více, nepůsobí pěkně. Co s tím? Pošlete je dál. Stejně tak jako nábytek, který už se vám omrzel. Pokud vlastníte stylové kousky, vyfoťte je a zkuste štěstí v internetové aukci.

Kuchyně

Špína a chaos v kuchyni neprospívají ani našim očím, ani našemu zdraví. Zatočte proto s nepořádkem v této místnosti obzvláště pečlivě. Zkontrolujte trvanlivost potravin (staré a prošlé směřujte rovnou do koše) a zpřehledněte systém jejich skladování – rýži, těstoviny, mouky apod. přesypte do sklenic s odpovídajícími popisky. Zabírají vám na kuchyňské lince spoustu místa spotřebiče, které jste už léta nepoužili? Šup s nimi do skříněk. Bakterie milují špinavé utěrky a houbičky na nádobí, nezapomeňte je proto vyměnit.

westwing-generalni-uklid-interieru

Koupelna

Poličky a skříňky v koupelně často slouží jako úložný prostor veškeré kosmetiky, vzorečků, léků i hygienických pomůcek. Není divu, že se vždy, když hledáte něco, co skutečně potřebujete, musíte prodírat záplavou lahviček a krabiček. Dejte proto sbohem všem téměř prázdným balením, starým lékům, špatnému odstínu make-upu i tupým žiletkám. Poházené sponky do vlasů, gumičky, pinzety a další drobné pomocníky naskládejte do malé dózy nebo krabičky.

A rada na závěr: Nezatěžujte váš interiér zbytečnostmi. Mějte vždy na paměti, že váš byt či dům je vaším útočištěm, ne skladištěm.

Foto&Video: Westwing Home&Living, Living4Media

Martina Lecianová

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline