V říši divů

Byt ve starém domě

Fasáda domu nás může pěkně zmást. Jako například tuhle v Berlíně – starý dům ukrývá moderní a krásný interiér. Jeho dveře nám otevírá stylista a módní redaktor, Thorsten Berger. Připravte se na opravdovou lekci stylu.

1Cudowna-Kraina

Pracuje v Berlíně a Mnichově, ale pro život si zvolil hlavní město. Kdo je Thorsten Berger? Především estét – to slovo nejlépe popisuje jeho charakter, který je koneckonců cítit také z jeho bytu. Každý kousek tohoto interiéru byl pečlivě navržen tak, abychom mohli obdivovat spojení klasiky a moderny. Doslova nepřehlédnutelná je láska ke klasickému nábytku a barvám. V tomto prostředí se skvěle cítí také pes Fritz, kterého si Thorsten před dvěma lety vzal z útulku. Vůbec můžeme o Thorstenovi říci, že je vlastně hledačem pokladů – brouzdá po internetu, sleduje aukce, navštěvuje galerie, obchází antikvariáty a efekty jsou imponující. Nejednou se mu podařilo získat jedinečný kousek či vzácný nábytek, který poté využil ve výjimečné kombinaci. Má pro to talent.

2Cudowna-Kraina

Thorsten často připravuje večeře pro své přátele. Jídelna i obývací pokoj jsou inspirovány klasickými berlínskými salóny. Proto se uprostřed jídelny vyjímá velký bílý stůl obklopený speciálně vyrobenými židlemi s proutěnými výplety od Marcela Breuera. Na podlaze leží klasický černobílý koberec s geometrickým vzorem. Stěny v jemném odstínu světlé šedi pak korunují příjemnou auru jídelny. Thorsten miluje čerstvé květiny. Tyto pivoňky v barvě meruňky jsou pozorností od hostí. Sám Thorsten však zpravidla do domu kupuje květiny bílé.

Komoda, kterou Thorsten odkoupil od americké ambasády, je skvělým reprezentantem ryzího bauhausu. Na komodu se slétlo hejno porcelánových papoušků od firmy Fürstenberg – Thorsten totiž sbírá kvalitní porcelán. Na stěnách pak visí mužské akty, jejichž autorem je Thorstenův přítel, Winston Tr.

6Cudowna-Kraina

Byt se může pyšnit také slavným křeslem z vinylového vlákna v sousedství černého stolku s kovovými nožkami. Tato kombinace je dalším skvěle naaranžovaným koutkem, doplněným o sbírku váz z bílého porcelánu – další  Thorstenovu vášeň.

3Cudowna-Kraina

Odpočinkovou část obývacího pokoje tvoří sladěný nábytek v příjemné karamelové barvě na krásných parketách položených do čtvercového vzoru. Stylové jsou také podstavy lamp s geometrickou kresbou. Nad křeslem si můžeme všimnout šesti grafik německého malíře a sochaře Georga Baselitze. Thorsten je milovníkem a znalcem umění. Pravidelně chodí do různých berlínských galerií, mj. také do galerie Weekend, jehož majitelé si umí vyhlédnout mladé talenty. „Díky nim jsem loni poznal umělce Radu Belcina,“ říká Thorsten, „a hned si u něj objednal dva obrazy.“

4Cudowna-Kraina

„Zbožňuji kombinaci mosazu a dřeva,“ prozrazuje Thorsten a dodává: „mosazné nohy stolů a teplá barva dřeva je nepřekonatelná kombinace. Mosaz má krásnou barvu, mnohem diskrétnější než takové zlato.“

Dalším důkazem je biedermeierovská komoda s originálními mosaznými prvky. Tato hrdá představitelka svého stylu je zároveň rodinnou památkou. Díky pěknému ořechovému dřevu, z něhož je vyrobena, je ozdobou interiéru, ale zároveň jí Thorsten svěřil ještě jednu úlohu, které se perfektně zhostila – plní funkci domácího baru.

9Cudowna-Kraina

Koupelna nacházející se vedle ložnice připomíná exkluzivní parfumérii. Thorsten se coby módní redaktor ani v této oblasti neztratí – kosmetice jistě rozumí lépe než většina žen. Na mramorové desce umyvadla jsou vystaveny jeho oblíbené kosmetické přípravky v lahvičkách, které připomínají, že na styl je třeba myslet také v koupelně.

8Cudowna-Kraina

„Ložnice by podle mě měla být zařízena skromně a útulně,“ říká Thorsten. Komoda dříve patřila jeho prababičce a pochází z typické bavorské selské ložnice. Naproti tomu černé křeslo „eams“ je ikonou moderního designu.

7Cudowna-Kraina
5Cudowna-Kraina

Komoda, která je zároveň nočním stolkem, je místem zasvěceným umění – můžeme zde obdivovat hrnek od Fornasettiho, zarámovaný linoryt od Kera Tilla a černého papouška z porcelánky Fürstenberg.

Klasika, moderní design, smysl pro styl, proporce a důslednost jsou ideálními indíciemi při zařizování bytu. Thorstena dovedly přesně tam, kam si přál – ke stvoření vlastního místa na zemi, které si zařídil s nebývalou pečlivostí, vkusem i umem.

Vládne tu styl, klid a příznivá aura. V bytě bychom se přece měli cítit jako v říši divů.

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline