Skládanka stylů

Existuje recept na ideální interiér? Anna Rosenthalová, nákupčí německého Westwingu a vystudovaná kunsthistorička, tvrdí, že ho zná. Podle jejího názoru je tím pravým receptem fúze starých a nových předmětů každodenního užitku i uměleckých děl a stylů východu i západu. Všemu má vládnout kompozice – symetrie a hra barev.

1Tygiel-stylow

Svůj mnichovský byt o velikosti 85 m² zaplnila právě podle těchto zásad svými oblíbenými předměty. V této přehlídce stylů, epoch, kultur a barev však panuje plná harmonie.

Pokud se na scéně objeví více materiálů, je třeba mít na paměti pravidlo neutrálního pozadí, které dá jednak vyniknout různorodému bohatství zakomponovaných předmětů a zároveň zachová celistvost interiéru. Pro Annu představují ideální základ tóny bílé a béžové, které pomáhají dotvořit příjemnou světlou auru.

2Tygiel-stylow

V obývacím pokoji nalezneme snad úplně všechno – ludvíkovský nábytek, řecké amfory, klasickou komodu. A rozety na koberci? Zároveň tradiční i orientální! Za klid a soulad ale tento pokoj vděčí zejména symetrii – vedle pohovky stojí po obou stranách stejné stolky a na nich lampy s totožnými stínítky. Nad každou z lamp visí černobílá fotografie v úzkém černém rámečku. Střed pokoje zaujímá podlouhlý taburet, který se tak stává nepřehlédnutelným prvkem celého pokoje.

3Tygiel-stylow

V bytě Anny není místo pro nahodilost – se světle blankytnými stěnami tak dokonale koresponduje barva závěsů. Tyto odstíny pak doplňují bílá stínítka a světle šedý sedací nábytek. Nechybí zde ani orientální inspirace, které však na první pohled nemusejí být úplně patrné – všimli jste si pyramidy želv, jež tvoří korpus lampy?

4Tygiel-stylow

Ozdobou chodby a Anninou chloubou je stolek ze 17. století – konzole, kterou majitelka zdědila po své babičce. Tento kus nábytku, který je dílem zručných evropských řemeslníků, střeží dvě figurky asijských bojovníků. „Tyto figurky a konzole pochází ze zcela odlišných kultur, a přece spolu výborně ladí,“ říká Anna. Tato kombinace na hony vzdálených světů přináší úplně novou hodnotu.

Další porce symetrie – komodě dělají společnost dvě křesla, z nichž jedno je evidentně barokní provenience. Anna si je koupila za svůj první plat coby kunsthistorička. Komoda má exotický původ – z  cest po Indii ji v 70. letech do Německa přivezla Annina teta. „Mám ráda věci, ke kterým mám osobní vztah – není pro mě důležité, jestli jde o předměty nové, starožitné či zděděné. Každý z nich vypráví svoji historii a dohromady tvoří novou, společnou,“ objasňuje Anna.

5Tygiel-stylow

Občas stojí za to, dát jednotlivým kusům nábytku novou funkci. Stylový sekretář Anna proměnila v toaletní stolek – v zásuvce se nově uvelebila bižuterie a na horní poličce krabice na klobouky. „Staré sekretáře jsou se svým nepřeberným množstvím šuplíků a přihrádek jako malé labyrinty – na bižuterii jako dělané,“ dodává majitelka.

6Tygiel-stylow

Kuchyně je také místem pro nápadité stylistické experimenty. Proto zde své místo našla klasická truhla – prapředek dnešních kredenců. A u nohou tradiční evropské truhly předměty rodem z Číny – Anna si v těchto kontrastech libuje.

8Tygiel-stylow

Jako správná kunsthistorička i Anna hledá inspiraci v dílech starých mistrů. Nejblíže má k holandskému malířství (její rodina již po celé generace vlastní plátno utrechtského mistra Joachima Anthoniszoona Wtewaela Prodavač ovoce a zeleniny). Inspirace holandskými mistry je vidět například na kompozici kuchyňského stolu, který působí jako současné zátiší.

9Tygiel-stylow

Dobrá chuť a pěkná kuchyně jdou ruku v ruce. Svůj vztah ke kuchyni popisuje Anna takto: „Můj partner i já strašně rádi vaříme pro své přátele, proto máme velkou a dobře vybavenou kuchyň s velkou, šedou, absolutně hladkou, kamennou pracovní deskou, na níž se skvěle připravuje jídlo. A protože je kuchyně sloučená s jídelnou, máme také hodně prostoru.“ Slučování má rozhodně budoucnost…

7Tygiel-stylow

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline