Rodinná oáza ve Varšavě

Co dělá z místa, ve kterém žijeme, domov? Pro polskou fotografku Moniku Lenarczyk a jejího manžela Emila je to především přítomnost těch nejbližších. Naši hostitelé se shodují v tom, že okamžik, kdy začali považovat svoje varšavské apartmá za skutečný přístav, nastal, když přišly na svět jejich čtyři dcery – nejdříve Zoja, pak Bianka, Gaja a Sawa. „Spolu s dětmi se v našem domě objevilo více tepla a radosti“, vzpomíná Monika. „Každá z dcer otevřela novou kapitolu v našich životech“.

Na otázku, jak se jí daří zorganizovat život šestičlenné rodiny v prostoru o velikosti 80 metrů čtverečních, Monika odpovídá s úsměvem: „Celý byt považujeme za společný prostor. Dívky si často vyměňují pokoje, kuchyň je spojená s obývacím pokojem, ve kterém se nachází také moje pracovna a naše manželská ložnice je otevřenou místností pro všechny členy domácnosti“. Monika zdůrazňuje, že pro její rodinu nebyla metráž nikdy problémem. „Jednoduše jsme si rádi nablízku, trávíme společně čas a sdílíme své každodenní problémy“.


Když před 10 lety Monika a Emil převzali klíče od svého nového bytu, jenž obdrželi jako svatební dar od svých rodičů, měli jasnou představu o tom, v jakém stylu ho zařídí – snili o čistém a minimalistickém interiéru. Dnes Monika s úsměvem vzpomíná na počáteční plány. Z celého bytu vyzařuje rodinná energie a v každé místnosti je patrná přítomnost dětí a jejich fantazie.

„Dívky mají své vlastní záliby a chtějí, aby se zrcadlily v našem interiéru. Mají spoustu nápadů, které vytvářejí krásný barevný chaos“, říká naše hostitelka. „Jsem ráda, že utváří prostor kolem sebe a vždycky s radostí sleduji, jak na zeď věší další plakáty nebo obrázky“.

Stylovým základem interiéru je bílá barva. Nejenže opticky zvětšuje prostor, ale také krásně exponuje všechny originální prvky aranžmá. Mnoho kousků nábytku jsou perly, které Monika nalezla na bleších trzích a sama restaurovala. Jsou nonšalantně pomalované barvami v pastelových odstínech a dodávají interiéru útulnost a prosté kouzlo. Podle Moniky je její byt plátno, které postupem času nabírá barvy a charakter. „Myslím, že nyní nejlépe odráží náš životní styl“, říká. „Aranžmá je neobyčejně útulné a činí naše bydlení místem, na které se chceme vracet“.

Přestože nemá rodina v blízké budoucnosti v plánu se přestěhovat, Monika připouští, že byt vyžaduje neustálé změny, aby splňoval požadavky dospívajících členů domácnosti. „Čím jsou dívky starší, tím více potřebují vlastního prostoru a soukromí. Máme proto speciální místnost, ve které každá z nich občas může trávit čas o samotě“.

Po dnech vyplněných školními a profesními povinnostmi si Monika nejvíce cení společných večerů trávených v rodinném zázemí. „Slovo, které nejlépe vystihuje naši rodinu, je blízkost“, říká Monika. „Všichni máme silné osobnosti, ale angažujeme se ve společných otázkách a společně tvoříme sehraný šťastný tým“.

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline