Na návštěvě u Odette

Bydlení ředitelky stylu nizozemského Westwing

 

Všude dobře, doma nejlépe! Již po několik dní společně putujeme napříč Evropou a ochutnáváme nejrůznější styly. Dnes je nejvyšší čas navštívit Holandsko. Snímky z Odettina domu se už dříve na stránkách našeho Magazínu objevily, ale tentokrát se podíváme také na překrásnou terasu na střeše jejího domu. Už cítíte vlhký závan větru od moře?

Do tohoto domu pocházejícího z dvacátých let minulého století se Odetta zamilovala ve chvíli, kdy poprvé překročila jeho práh. A ruku na srdce – není se čemu divit! Ta koupelna, ten pokoj pod širým nebem a ten obývací pokoj překypující světlem. Už se nemůžete dočkat až to všechno uvidíte, že?

1-1_J5B0387WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Vzhůru nohama

Když jsem sem přišla poprvé, opravdu jsem se do tohoto místa zamilovala. Sice se mi nelíbilo, jak předchozí vlastníci dům zařídili, ale věděla jsem, že chci, aby se ten dům stal mým domovem. Věděla jsem také, co dům potřebuje – a byly to změny dost radikální. Doslova jsme jej obrátili vzhůru nohama – ložnice jsme přesunuli do přízemí a v podkroví jsme zbourali příčky, čímž jsme dali vzniknout obrovskému prosvětlenému obývacímu pokoji. Doplnili jsme jej o dveře na terasu, takže každý, kdo chce vyjít na střechu a pokochat se výhledem na pobřeží s majákem, už nemusí procházet přes ložnici.

2-1_J5B0052WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Zářivě bílá

Nikdo z našich hostů se nemůže vynadívat na náš obývací pokoj – všichni obdivují, jak je světlý a velký. Už jen to, že není v přízemí a musí se do něj vcházet po schodech, je velké překvapení. Do navrhování interiéru jsem byla plně zabraná, ale můj přítel mě po celou dobu hlídal – některé nápady jsem ubránila tím, že jsem pro něj připravila moodboardy. Měl například pochybnosti, zda bude dům v kombinaci bílé a šedé dostatečně útulný, ale nakonec se mi podařilo ho přesvědčit. Dokonce i hosté tvrdí, že je náš dům velmi útulný – je v něm dostatek slunce, které krásně rozjasňuje všechny neutrální barvy. Kromě toho zbožňuji naše vysoké stropy.

7-2_J5B3262WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER__BY_FEMFOTOGRAFkopie

Stylová máma

Náš dům je zařízen v duchu modernizmu okořeněného několika designérskými kusy nábytku. V takovém prostředí se mi skvěle bydlí – lásku k modernizmu chovám již odedávna, neboť ji mám po mámě. Tento styl je navíc zase v módě. Když jsem před patnácti lety začala bydlet sama, jako první jsem si koupila čtyři židle Butterfly Chair od Arne Jacobsena. Jako malá holčička jsem v takových sedávala doma. Hodně věcí jsem schraňovala po dlouhá léta. Patřím totiž k lidem, kteří přesně vědí, co chtějí. Díky tomu je celý dům zařízen konsekventně v mnou určeném směru. Vhodnou pohovku a stolek jsem hledala dlouho a jen tak je zase nevyměním. Naproti tomu ráda čas od času obměním doplňky.

3-_J5B9863WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
4ab-1_J5B9877WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Koktejl

Můj byt je koktejlem ze starých a nových předmětů – řekla bych, že můj styl je do jisté míry eklektický. Mám ráda odvážné materiály, jako kov, sklo či dřevo. Velká část mého nábytku je pokladnicí vzpomínek, o kterou rozhodně nechci přijít. To platí také pro šperkovnici po prababičce, kterou si přivezla s sebou, když se stěhovala z Indonésie do Holandska. Dodnes stojí v mé kuchyni. Moje téměř stoletá skříň také patřila jí. V obývacím pokoji pak hraje prim zelené křeslo, jež bylo původně fialové, ale po tom, co jsme se sem nastěhovali, jsme se rozhodli ho potáhnout zelenou tkaninou Artifort. Záleželo mi totiž na tom, aby byt nepůsobil přehnaně dívčím dojmem. Uznáte, že vedle stolku od mé mámy vypadá skvěle. Mám ráda také židli Ahrend, kterou jsem si pořídila za peníze od babičky.

 

6ab-2_J5B8796WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Zelená lampa

Mám slabost pro zelenou barvu a osvětlení. V každém pokoji mám bílá závěsná svítidla, ale jinak jsem opravdu popustila uzdu fantazii! Mám například lampu vyrobenou z knížky. Mnoha lidem se nelíbí, ale  podle mě je výjimečná. Navíc je zelená, takže co víc si přát? Ráda vystavuji zvláštní a zábavné předměty. Některé věci jsou totiž krásné tím, jak jsou škaredé. Pro tyto předměty mám místo v otevřené skříni, kde si je všichni mohou prohlédnout. Mimo jiné zde stojí také stříbrná kočka od mojí mámy, kterou nikdy nedám z ruky. Bydlení vás má bavit!

8-1_J5B0062WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
9-1_J5B0020WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Skryté příběhy

Podle mne nemusí být všechny prvky v bytě ve stejném stylu. Vyvážené pozadí mi umožňuje pracovat se zelenou, tyrkysovou a dalšími živými barvami. Mohu je zakomponovat v podobě vzorovaných polštářů či pestrých přebalů knih, které jsem si začala pořizovat už jako náctiletá. Dobře působí také spojení různě velkých předmětů – jako obrovská lampa a váza. Pokud si chcete zařídit bydlení v tomto duchu, rozhodně nemusíte slepě kopírovat aktuální trendy – než si něco koupíte, popřemýšlejte, zda se vám daná věc bude líbit i za několik měsíců. Upřednostňuji předměty, které v sobě ukrývají nějakou zvláštní historii – ty jsou tím pravým kořením interiéru.

11ab-1_J5B0122WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
10-ab-1_J5B9993WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Koupelna à la hamam

Celé dlouhé roky jsem snila o vlastní vaně, kterou jsme doma nikdy neměli. Právě proto je pro ni v koupelně vyčleněno výsostné místo. Krásně se vyjímá na pozadí speciálně dostavěné zídky, díky níž se vana ocitla v samém středu koupelny.  Zídka byla původně holá, teprve nedávno jsme ji nechali vykachlíčkovat – jedná se o marocké, ručně vyráběné kachlíčky s jemným perleťovým odleskem. Povrch stěny má různé kazy, od barevných skvrn až po vzduchové bublinky, ale takovou jsme ji chtěli – nedokonalou. Má koupelna je inspirována klimatem tureckých lázní. Je velká natolik, aby se v ní dalo sladce odpočívat a uvolnit se po těžkém dni. Strašně ráda trávím  čas ve vaně se šálkem čaje, knížkou či při zapálených svíčkách.

12-2_J5B8822WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Posezení

V mém domě je několik míst, kde si opravdu ráda posedím. Už jsem zmiňovala zelené křeslo Artifort, ze kterého ráda sleduji televizi (stačí jen trochu posunout a otočit). Ráda zasedám za velký jídelní stůl, a to jak k jídlu, tak k práci. Pohovku jsem umístila doprostřed obývacího pokoje, takže je kolem ní dostatek místa – to je další z věcí, které jsem si vždy přála mít. Je z ní vidět na celý pokoj, a navíc stojí tak, že i z kuchyně mám přehled, co se na ní děje. Každé ze zmíněných míst je pro mne velmi inspirující.

13-1_J5B0225WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE
14-1_J5B0177WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Relax na střeše

Z terasy na střeše máte celé město jako na dlani. Sama terasa je dost velká – šest na šest metrů, takže jsme si mohli dovolit postavit na ni obrovskou pohovku, na níž rádi odpočíváme my i naši přátelé. Slyšíte odsud zpěv ptáků i šum moře. Nemusím ani chodit na pláž, abych ucítila ve vlasech svěží mořský vítr. V našem okolí nemá na střeše terasu nikdo, takže zde máme i své soukromí. Mám ráda zeleň, ale nějak zvlášť zkušená zahradnice nejsem, takže jsem se zmohla jenom na regál s květinami a bylinkami (což je praktické, protože terasa je hned vedle kuchyně). Ty vystačí jen občas zalít a funguje to!

15-1_J5B0418WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Ať žije Holandsko!

Jako v každém typicky holandském domě mě po návratu z práce vítá můj kocour Jaap. Také celý vzdušný interiér má klasický, holandsky pragmatický ráz. Naleznete zde předměty z dílny našich mladých šikovných projektantů. Nejsem oddanou roajalistkou, ale svou knížku ze šedesátých let o královně Beatrix zbožňuji.

5-1_J5B0241WESTWING_BINNENKIJKER_ODETTE_JUNI_2015_BY_FEMFOTOGRAFIE

Smysl pro styl

Kromě práce pro Westwing se zabývám navrhováním interiérů, oblečení a reklamou. Mnou navržené oblečení i interiéry se řídí stejnou zásadou – musí být jednoduché a pohodlné. Často chodím v teniskách, ale ráda si obleču také sukni a vysoké podpatky. Moje skříň je plná letitých věcí stejně jako i v bytě narazíte na letitý nábytek. Mám ráda neobvyklé stylizace. V podstatě jsem nad tím nikdy nepřemýšlela, ale sebe i svůj dům oblékám ve stejném stylu!

16-2_J5B9587WESTWING_ODETTE_SIMONS_BINNENKIJKER_BY_FEMFOTOGRAFIkopie

Všude dobře, doma nejlépe

Díky čemu se tady cítím být opravdu doma? Samozřejmě za to vděčím svému příteli a kocourovi. Tento dům mi také dává dostatek světla a klidu. Jsem zde obklopena věcmi, které jsou součástí mého života. Díky tomu všemu vždy, když otevírám dveře tohoto domu, vím, že jsem doma.

Agnieszka Trzcińska

Používáte již aplikaci Westwing?

Stáhnout
Stáhnout
Offline